Gaziosmanpaşa-Eyüp hattı dönüşümle canlanacak!

Gaziosmanpaşa-Eyüp hattı dönüşümle canlanacak! Gaziosmanpaşa-Eyüp hattı dönüşümle canlanacak!

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçeleri kentsel dönüşümün etkisiyle yeniden canlanacak. Çarpık kentleşmenin görüldüğü ilçelerde dönüşüm kapsamında 19 proje yer alıyor. Ekonomist Dergisi'nden LEVENT GÖKMEN DEMİRCİLER'in haberine göre çarpık yapılaşmasıyla dikkat çeken Gaziosmanpaşa ve Eyüp ilçelerinde, Torunlar İnşaat’tan Ilgın İnşaat’a, Ortadoğu Grup’tan Kuyaş Gayrimenkul’e kadar markalı konut üreticilerinin 19 dönüşüm projesi yükseliyor.


Halihazırda yürütülen çalışmaların yanında önümüzdeki dönemde yeni dönüşüm projelerinin de yapılması bekleniyor. Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden biri olan kentsel dönüşümle ülke genelindeki çürük yapıların yenilenmesi hedefleniyor.

 

İstanbul Gaziosmanpaşa’da (GOP) Sarıgöl, Mevlana, Pazariçi, Karayolları ve Fevzi Çakmak mahallelerini içeren 3,9 milyon m2’lik bir alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmişti.

 

İstanbul’un en büyük riskli alanına sahip olan Gaziosmanpaşa Belediyesi de geçtiğimiz yıllarda GOPAŞ’ı kurarak maliklerle anlaşmalar yapıp inşaat şirketleriyle dönüşüm yapılması konusunda çalışmalara başlamıştı.

 

İlan edilmiş riskli alanı Karadolap, İslambey ve Yeşilpınar olmak üzere üç mahalleyi kapsayan Eyüp’te de inşaat şirketleri kanalıyla dönüşüm çalışmaları yürütülüyor.

 

Bu kapsamda Gaziosmanpaşa-Eyüp hattında Torunlar İnşaat’tan Ilgın İnşaat’a, Ortadoğu Grup’tan Ku-yaş Gayrimenkul’e kadar markalı konut üreticilerinin 19 dönüşüm projesi yükseliyor.

 

Gaziosmanpaşa-Eyüp hattı TEM ve çevreyollarına yakınlığı, Haliç’e komşu olması ile giderek değer kazanıyor. Özellikle son yıllarda hayata geçirilen Vialand bölgenin gelişimine ciddi katkı sağlamış durumda. Giyim-kent ve Tekstilkent gibi önemli finans noktalarına yakınlığın yanı sıra Maslak, Levent ve Kağıthane’ye yakınlılığı da bölgeye avantaj sağlayan diğer unsurlar oluyor.


GOPAŞ MODELİ

 

 

Kamu iştirakli GOPAŞ’ın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken GOPAŞ Genel Müdürü Zeyyat Gümüş, “Bizim modelimiz kamu destekli iştirak şirketi olduğu, kamunun bize verdiği yetkilileri kullandığımız için Türkiye’de başka belediyede bu modelde bir uygulama yok” diyor.

 

Gaziosmanpaşa’da riskli alan ilan edilen 13 ana bölge ve onun altındaki 18 alt bölgede çalışmalar yaptıklarını belirten Gümüş, ilçenin üçte birinde çalışma yürüttüklerini, GOP Plevne, Misal İstanbul ve WE Haliç projelerini geliştirdiklerini, TEM Avrasya projesinde de  TOKİ  ile çalıştıklarını söylüyor.

 

Zeyyat Gümüş, şu anda yedi projede toplam 5 bin konut ürettiklerini anlatıyor. Gümüş, şöyle devam ediyor: “Gaziosmanpaşa’nın üçte birinde 30 bin yeni konut yapacağız. Bunun yarısı hak sahibi olsa, 60 bin kişinin hayatı değişmiş olacak. 2018’de 5-6 bin konutun temellerini atmayı planlıyoruz. İnsanlar her zaman artı bir m2 istiyor. Biraz daha fazla alabilir miyim diyerek süreci uzatıyorlar. İnsanlara doğru olanı anlatıp kentsel dönüşüm yapıyoruz.”

 

NİTELİKLİ PROJELER

Gaziosmanpaşa ve Eyüp, İstanbul’un merkezine yakın konumları ve ulaşım kolaylıklarıyla öne çıkıyorlar. Özellikle tarihi yarımadaya yakınlığı ile bilinen, önümüzdeki dönemde metro ve tramvay gibi projelerin hayata geçeceği Eyüp’te dönüşüm daha çok parsel bazında yürütülüyor. Merkeze yakın yerlerdeki 3-4 bloklu sitelerin de dönüştürüleceği 4-5 yıldan bu yana konuşuluyor.

 

Eyüp’te Torunlar GYO tarafından yürütülen 5. Levent projesi, bölgede hayata geçirilen en büyük proje konumunda. Geçtiğimiz aylarda lansmanı yapılan Gaziosmanpaşa’daki WE Haliç projesi ise 11 blokta bin 57 daire ve 27 ticari üniteden oluşuyor.

 

Proje, çarpık yapılaşmasıyla bilinen ilçede konut, bulvar ve çarşı konseptiyle geliştirildi. Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Süleyman Ekşi İnşaat’ın Ahes Misal İstanbul projesi de Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı’nda 100 dönümde 520 bin m2 inşaat alanına sahip. 2 milyar TL’lik yatırım yapılması planlanan projede 2 bin 400 konut, 359 odalı otel, cadde dükkanları ve 20 bin m2 ofis bloğu yer alıyor.

 

GELİŞİMİ SÜRÜYOR

 

 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Gaziosmanpaşa’nın kentsel dönüşümle öne çıktığını belirtiyor. Maya, Eyüp’ün ise yaşayan kitlesiyle spesifik, kendi içine kapalı bir bölge olduğunu, dönüşümün bu profile sahip çıkılarak yapılması gerektiğini vurguluyor.

 

Maya, “GOP’taki dönüşüm kısa zamanda Eyüp’e de gelecektir. Belirli hedef kitle tarafından ikisi de talep görüyor. Eyüp, tarihi yarımadaya yakınlığı ve tarihte de yaşam alanı olmasıyla biliniyor. Tramvay hattı, metro projeleri de kente entegre olmasını sağlayacaktır” diyor.

 

 

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ

Reidin verilerine göre, Eyüp’te 2013 yılında bin 818 TL olan ortalama metrekare fiyatları günümüzde 3 bin 464 TL’lere ulaşmış durumda. İlçede konut yatırımlarının geri dönüş süresi ise 15,8 yıl olarak hesaplanıyor. Gaziosmanpaşa’da ise 2013 yılında bin 555 TL olan ortalama metrekare fiyatları günümüzde 2 bin 912 TL’lere ulaştı. İlçede konut yatırımlarının geri dönüş süresi ise 16,4 yılı buluyor. Markalı projelerde satış fiyatları, Eyüp’te 8 bin 197 TL/m2’lere, Gaziosmanpaşa’da 6 bin 485 TL/m2’lere çıkıyor.