07 / 07 / 2022

Gaziray Projesi'nde imzalar yarın atılacak!

Gaziray Projesi'nde imzalar yarın atılacak!

TÜRASAŞ tarafından 'Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Ulaşım Projesi' kapsamında 8 elektrikli tren setinin (32 araç) tasarım, temin ve montajını gerçekleştirmesi işiyle ilgili imzalar yarın düzenlenecek törenle atılıyor.Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ'nin (TÜRASAŞ), 'Gaziray Banliyö Hattı ve Hafif Raylı Ulaşım Projesi' kapsamında 8 elektrikli tren setinin (32 araç) tasarım, temin ve montajını gerçekleştirmesi işiyle ilgili imzalar yarın düzenlenecek törenle atılacak.

Star Gazetesi'nde yer alan habere göre;  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait proje için yapılan ihalenin ardından, yabancı rakiplerine karşı en avantajlı teklifi veren TÜRASAŞ, belediye tarafından sözleşme imzalanması için davet edildi.

Gaziray Projesi nde imzalar yarın atılacak!

İmza töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımasının ardından, yarın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşecek. Sözleşme kapsamında ilk 2 elektrikli tren setinin 24 ayda, tüm setlerin ise 28. ayın sonunda TÜRASAŞ tarafından Belediyeye teslim ediliyor. Gaziray Projesi, 4 demir yolu hattı ve 16 istasyon binasının yanı sıra banliyö ve hızlı tren setlerine uygun depo binasının yapımından oluşuyor.

Gaziray Projesi nde imzalar yarın atılacak!

İstasyon binalarından 11'i tamamlanırken, 5'nin tamamlanması için de çalışmalara devam ediliyor. Ayrıca 25 kilometrelik güzergahın 20 kilometresi tamamlandı, 5 kilometrelik kesimde ise aç-kapa inşaat çalışmaları sürüyor. Aç-kapa tünel ve elektromekanik işlerinin de yapımının devam ettiği projede yüzde 75 oranında fiziki ilerleme yapıldı.

Gaziray sözleşmesi imza töreni ertelendi!