Gazze'nin yeniden imarı için 45 ülke İstanbul'da toplanacak!

Gazze'nin yeniden imarı için 45 ülke İstanbul'da toplanacak! Gazze'nin yeniden imarı için 45 ülke İstanbul'da toplanacak!

Gazze'nin yeniden imarı için 45 İslam ülkesinden önemli isimler İstanbul'da toplanacak. Toplantı 24 Mart'ta İstanbul Wish Otel’de yapılacak...Türkiye Uluslararası İmar Derneği'nin ev sahipliğinde Gazze'de tamamlanan projelerin tanıtımı ve yeni projelere hazırlık için 45 İslam ülkesinden önemli isimler 24 Mart'ta İstanbul Wish Otel’de toplanacak. 

Uluslararası İmar Derneği konuya ilişkin açıklama yaptı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, derneğin açıklamasında sağlık, altyapı, konut, eğitim, vakıflar, tarım ve sanayi alanlarında projeler uygulayan Uluslararası Gazze’nin Yeniden İmarı Komisyonu'nun, Türkiye'nin ve İslam ülkelerinin desteğiyle Gazze'de birçok imar projesini hayata geçirdiği ifade edildi. 

Uluslararası İmar Derneği açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Tesis, 200 dönüm arazi üzerine Han Yunus bölgesinde İslam Bankası ve Uluslararası Gazze’nin Yeniden İmarı Komisyonu tarafından yapıldı. Yarım milyon metreküp kapasiteli, yıllık 12 milyon metreküp toplayan Emel Gölü, su arıtma sistemiyle Gazze halkının su ihtiyacını karşılıyor. 3.5 milyon dolara mal olan gölün etrafında halk için mesire yerleri, oyun parkları, çocuklar için eğlence merkezleri ve şehrin nefes alması için peyzaj çalışması yapıldı. Göl, hem içme suyu ihtiyacını karşılıyor hem de savaş yorgunu Gazze halkı için bir çıkış yolu oluyor."