Çukurova Balkon

Gebze-Darıca metrosunda çalışmalar başladı!

Gebze-Darıca metrosunda çalışmalar başladı! Gebze-Darıca metrosunda çalışmalar başladı!

Gebze-Darıca Metro Projesi, 12 kilometre uzunluğunda olacak. Yasal sürecin sonunda hattın “Ön ve uygulamaya esas kesin projeleri” 450 günde tamamlanacak


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Büyükşehir Belediyesi, Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda olacak metro hattını hayata geçirecek. Söz konusu hizmet için yapılan danışmanlık ihalesini Ove Arup Partners International & Arup Mühendislik Ortak Girişimi kazanmıştı. Ortak girişim, yasal sürecin sonunda hattın “Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Projeleri” 450 günde tamamlanacak. 


DANIŞMANLIK İHALESİ 

Büyükşehir Belediyesi kent ulaşımına yönelik dev projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda kent merkezinde Akçaray tramvay hattı çalışmalarını sürdüren Büyükşehir, Gebze-Darıca Metro Projesi için kolları sıvadı. Bu kapsamda ilk olarak Darıca’nın merkezinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan metro hattı için danışmanlık ihalesi yapıldı. Söz konusu ihaleyi kazanan Ove Arup Partners International & Arup Mühendislik Ortak Girişimi yasal sürecin tamamlanmasının ardın sözleşmeyi imzalayarak Gebze-Darıca Metro Hattı’nın ön ve uygulamaya esas kesin projeleri hazır hale getirecek.


12 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA 

Yaklaşık 12 kilometre uzunluğunda ve 9 veya 10 istasyondan oluşan Gebze-Darıca Metro Hattı’nın tamamının yeraltından gitmesi öngörülüyor. Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB alanlarına ve  Marmaray  hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze-Darıca Metro Hattı’nın inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor. 


GÜZERGAH ETÜTLERİ YAPILACAK

İhale kapsamında güzergah etütleri yapılarak, geliştirilecek güzergah alternatifleri için uygun ölçeklerde karşılaştırmalı güzergah araştırmaları hayata geçirilecek. Etüt sonuçları doğrultusunda uygun güzergah belirlenecekken istasyon yerlerinin tespit edilmesi, sistem özelliklerinin ve tasarım standartlarının belirlenmesi, seçilen güzergahın ve belirlenen istasyonların öneri imar plan tadilat teklifleri ile kamulaştırma paftaları hazırlanacak.

 

Proje şu şekilde ilerleyecek

1- Güzergahın, istasyonların ve depo sahasının zemin etütlerinin ve teknik haritalarının yapılması

2- Deprem risk analizinin yapılması

3- Güzergah, istasyonlar ve depo sahasına ait mimari, statik, mekanik, elektrik ve elektromekanik, drenaj ile altyapı deplasman vb. ön ve uygulamaya esas kesin projelerinin hazırlanması

4- Yapım işine yönelik ihale dokümanlarının hazırlanması hizmetlerini kapsayacaktır.


Manşet Kocaeli