25 / 06 / 2022

Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya düştü!

Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya düştü!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Gebze-Halkalı Banliyö Projesi, İstanbul için sadece bir banliyö demir yolu hattı değil bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgadır'' diye konuştu. Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatları’nın açılış töreni, Kartal Meydanı'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve vatandaşların yoğun katılımıyla düzenlendi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, törende yaptığı konuşmada, projenin hayata geçirilmesinden dolayı çok memnun olduklarını belirten Bakan Turhan, "Asrın projesi Marmaray’ı tamamlayacak ve bizleri kesintisiz bir İstanbul banliyo hattına kavuşturacak Gebze-Halkalı Banliyo Hattı’nın açılış törenine katıldığınız, bizimle aynı sevinci paylaştınız ve bu tarihi ana tanıklık ettiğiniz için teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum." dedi.

İstanbul'un şehir olduğu günden bu zamana kadar dünyanın en büyük ve muazzez kentlerinden biri olduğunu söyleyen Turhan, "Bugün de dünyanın en büyük şehirlerinden birisi olan İstanbul için tarihin her döneminde büyük projeler düşünülmüştür. Bu noktada bizler de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda göreve geldiğimizden bugüne daha gelişmiş ve sorunsuz bir altyapıya sahip İstanbul’a ulaşmak için gece-gündüz çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"ULAŞIM ŞEBEKELERİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ" 

Bu kapsamda yeni projelerle İstanbul'a önemli hizmetler sunduklarını belirten Turhan, şu ifadeleri kullandı:"İstanbul’u baştan başa donatmakla kalmıyor, konforlu yolculuklara olanak sağlayan ulaşım şebekelerini bir bir hayata geçiriyoruz. Çevre yollarını yapıyor, İstanbul’u otoyollarla, bölünmüş yollarla örüyoruz. 'Dünya başkenti İstanbul’a bu da yetmez' diyoruz, alt geçitler, kavşaklar, üst geçitler inşa ediyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını İstanbulumuza yaparak tarihe mührümüzü vuruyoruz." 

Gelişmiş bir şehirde raylı sistem altyapısının büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Turhan, İstanbul’un metro alt yapısının yapımında büyükşehir belediyesine destek olmakla kalmadıklarını, tüm hatları boğazın altından birbirine bağladıkalarını kaydetti.

PEKİN’DEN LONDRA’YA KESİNTİSİZ DEMİR YOLU BAĞLANTISI 

Turhan, "Gebze-Halkalı Banliyö Projesi İstanbul için sadece bir banliyö demir yolu hattı değil bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgadır. Marmaray’ı da içinde bulunduran bu hatta hem metro hatlarını hem yüksek hızlı tren hatlarını hem de yük treni hatlarını birbirine entegre ediyoruz, bağlıyoruz. Artık İstanbullular demir yollarında kesintisiz seyahat edebilecek." ifadelerini kullandı.

Bunu sağlayabilmek için Marmaray’la birlikte 43 istasyon inşa ettiklerini belirten Bakan Turhan, Gebze-Halkalı demir yolu hattı projesinde 2 hat üzerinden Marmaray’la bütünleşik olarak kent içi banliyö işletmesi yapılacağını ve üçüncü hat üzerinden ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleriyle yüksek hızlı tren işleteceklerini kaydetti.

Toplam 13 istasyondan da 16 adet metro ve tramvay hattına bağlantı sağlanacağını söyleyen Turhan, "Banliyo ile Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikada, İstanbul’un iki yakasında Gebze-Halkalı arası 115 dakikada alınabilecek. Bostancı ile Bakırköy arası 37 dakikaya düşecek. Hızlı tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı’da durabilecek. Yük trenleri için de Pekin’den Londra’ya kesintisiz demir yolu bağlantısı sağlanmış olacak. Yük trenleri gece saatlerinde boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabilecek." dedi.

"HİZMET ÜRETEN BİR İKTİDARI YAVAŞLATMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR"

İstanbul'a ve Anadolu'ya birçok eser kazandırdıklarını anlatan Bakan Turhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek vizyonu ve yol göstericiliği ile İstanbul’a ve Anadolumuza kazandırdığımız eserler ortada. Bizim politikalarımız, bizim vizyonumuz, bizim ideallerimiz işte bu yollarda, bu köprülerde bu hızlı tren hatlarında, açtığımız havalimanlarında, dağları delen yaptığımız tünellerde. Bu ülke muhalefet partilerinin sığ gündemine takılıp kalsaydı o seviyesiz üsluba takılıp kalsaydı inanın Türkiye’ye 16 yıl boyunca bu hizmetleri bu eserleri kazandırmazdık. İktidar oldukları dönemde Türkiye’de taş üstüne taş koyamayanlar hizmet üreten eser üreten bir iktidarı oyalamak engellemek, yavaşlatmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar." diye konuştu. 

"PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Turhan, şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu projeleri başlatarak, hizmete açarak İstabulluların gönüllerini abad ediyoruz. Milletimizin gönüllerini abad ediyoruz. Millet olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun arkasındaki o millete teşekkür ediyoruz. Selam ve hürmetlerimizi sunuyoruz. Bu vesileyle planlama aşamasında projesine, inşasından müşavirliğine her aşamasında emeği geçen herkese, işçilerimize ve mühendislerimize teşekkür ediyorum. Benden önceki bakan arkadaşlarıma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Yine bu projenin başlangıcından bitimine kadar her türlü desteği veren kamu kurumlarımıza valilerimize belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinden önemlisi bu projenin yapım süresince gösterdiği sabır, tahammül ve olgunluğu için saygıdeğer İstanbullulara, sizlere teşekkür ediyorum." 
 

Gebze-Halkalı Banliyö Hattı açıldı!