Geçen yıl Türkiye ve çevresinde 11 bin 300 deprem oldu!

Geçen yıl Türkiye ve çevresinde 11 bin 300 deprem oldu!Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof.  Dr. Ahmet Mete Işıkara, 2010 yılında Türkiye ve çevresinde 11 bin 300 deprem olduğunu söyledi


Düzce depreminin 12. yıl dönümü dolayısıyla Türk Kızılayı Bolu Şubesince İl Kültür Truzm Müdürlüğünde düzenlenen "İki Deprem Arasında Bolu" seminerinde konuşan Işıkara, Bolunun Türkiyede yaşanabilecek en güvenli yerlerden biri olduğunu belirterek, "Biz depremle yaşamayı öğrenemedik. Deprem ülkesi gerçeği olduğunu unutup, gelişi güzel yaşadık" dedi.

Geçen yıl Türkiye ve çevresinde 11 bin 300 depremin meydana geldiğini dile getiren Işıkara, "Bu istatistiklere göre (ülkemizde deprem olacak mı) sorusunu sormak gibi bir lüksümüz yok. Olacak gerçeğini kabul etmemiz lazım. Binaları doğru inşa etmeliyiz. Nedeni ise deprem öldürmez, binalar öldürür. Bir bina alırken binanın dört tarafında perde duvar var mı diye bakalım. Perde duvar binanın aşırı sallanmasını önler. Evimizdeki eşyaları sabitlememiz gerekiyor. Bu durumu göz ardı etmemeliyiz. Deprem esnasında eşyalar düşüp bize zarar verebilir" diye konuştu.

Seminere Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Cengiz Yıldız da katıldı.

AA