Geciken aidat için fark ödenir mi?

Geciken aidat için fark ödenir mi?Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında geciken aidatlara fark ödenip ödenmeyeceğini yazdı. Peki geciken aidat için fark ödenir mi?


Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında geciken aidatlara fark ödenip ödenmeyeceğini kaleme aldı. Feride Hilal İmal'e bir okuyucusu "Bazı daireler site aidatlarını sürekli gecikmeli yatırıyor. Aidat zamanında ödenmezse ne olur?" sorusunu sordu. Peki geciken aidat için fark ödenir mi? İşte İmal'in okuyucusunun o sorusuna verdiği yanıt...

Geciken aidat için fark ödenir mi?

Kat malikleri, kaloriferci, bahçıvan kapıcı ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanan avansa eşit olarak, ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin koruma, güçlendirme, bakım ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlerle ortak tesislerin işletme giderlerine, kendi arsa payları oranında katılmakla yükümlü olur.  Kendi payına düşen gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki,  icra masrafı  ve vekalet ücreti de dahil olarak, ödemede geciktiği günler için aylık oalrak yüzde 10 hesabıyla gecikme tazminatı ödemek zorunda kalır. Yönetici icra takibi dışında kat sahibinin mal varlığına da haciz koyabilir.
 

Ev sahibi hakları 25 soruda tüm detaylarıyla!

Kiracı hakları 20 soruda tüm detaylarıyla!