06 / 07 / 2022

Genç yaşta konut sahibi olanların sayısı hızla artıyor!

Genç yaşta konut sahibi olanların sayısı hızla artıyor!

2006'da bireysel kredi alan her 100 kişiden 28'i 18-35 yasaralığındaki kişilerden oluşurken; simdi bu rakam her 100 kişide 37'ye çıktı. Gençlerin yüzde 65'i krediyi konut için kullanıyor.Bu gelişmeyi Yeni Şafak'a değerlendiren sektör temsilcileri, genç alıcıların gayrimenkul sahibi olmak için borca girmekten korkmadığını söylüyor.

 

Gayrimenkul sektörü gençlerin yoğun ilgisiyle yükselişini sürdürüyor. Geçmişe göre genç yaşta konut sahibi olma hayalleri artık daha rahat gerçeğe dönüşüyor. Müteahhitler; konut alan kişilerin yaş ortalamasının geçmişe göre düştüğünü, daha genç yaştakilerin ev sahibi olma anlayışının geliştiğini söylüyor. Bankalardan bireysel kredi çeken 18-35 yaş arasındaki gençlerin sayısının artması da, gençlerin son yıllarda konut alma eğilimi içinde olduğunu ortaya koyuyor. Bankalar Birliği verilerine göre; 2006 yılında bireysel kredi kullanan her 100 kişiden 28'i 18-35 yaş grubundaki gençlerden oluşurken, bu oran şimdi her 100 kişide 37'ye yükselmiş durumda. 

BORÇTAN KORKMUYORLAR 

"Borç yiğidin kamçısıdır" söylemini kendisine siper edinen gençlerin konut edinirken kaynağa ulaşma yolu ise ağırlıklı olarak banka kredileri oluyor. Uzmanlar, bankaların da özellikle 22-35 yaş grubundaki kişilere konut kredisi musluklarını açtığını kaydediyor. 

Bunun en önemli gerekçesi ise bu yaş grubundaki gençlerin sabit gelirli ve borcuEmıne Acar na sadık olması gösteriliyor. Uzun vadeli borçlanmayı tercih eden gençlerin kira öder gibi kendi evinin borcunu ödemeyi istemesi de bu yaş grubunda konut sahipliğinin artmasında etkin rol oynuyor.

147 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 2016 Mart verilerine göre; bankalarca kullandırılan toplam konut kredisi miktarı 147 milyar liraya ulaştı. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre ise konut kredisi kullanan ve halen borç ödeyen borçlu sayısı da 2 milyon kişiye yaklaştı. Banka uzmanları; tam rakam vermemekle birlikte çekilen bireysel konut kredilerinin tahmini hesaplamasında yaklaşık yüzde 35'ine denk gelen 51,4 milyar lirasını 22-35 yaş grubundan oluşan gençlerin kullandığım söylüyor. Bu yaş grubunda her 100 kişiden 37'sinin bireysel kredi kullandığı, bunun da yaklaşık yüzde 65'inin konut kredisi için çekildiği gerçeğinden yola çıkıldığında ise konut kredisi kullanan genç sayısının toplam bakiyede 481 bin kişi olduğu hesaplanıyor. Ortalama çekilen kredi miktarının da kişi başına 107 bin lira olduğu gözleniyor. 

İLK HEDEFLERİ EV OLUYOR 

Yaptıkları projelerde 1+0 ve l+l tipi evlere yer verilen inşaat firmalarının sahipleri de Bankalar Birliği'nin verilerini destekliyor. 


Genç yaşta konut sahibi olanların sayısı hızla artıyor!


İNDER Başkanı ve aynı zamanda Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan Nazmi Durbakayım; 1+0 ve l+l tipi evlerin yüzde 70'ini 22-35 yaş arası gençlere sattıklarını dile getirdi. İlk evde yüksek borca girmeden konut edinen gençlerin daha sonra büyük metrekareli ev için küçük evi satıp büyük ev borcuna girerek kira ödemeden kendi evlerine sahip olduğunu aktardı. 

DEVLET DESTEĞİNDEN YARARLANIN TAVSİYESİ 

Genç yaşta konut sahibi olanların sayısı hızla artıyor!


Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum da gençlerde konut edinim oranının arttığını gözlemlediklerini söyledi. Türkiye'nin en büyük gayrimenkul geliştiren kurumu olduklarını ifade eden kurum, konut edinmek isteyen gençlere hükümetin başlattığı kamu destekli hesap açmalan tavsiyesinde bulundu. Kurum, "Gençlere tavsiyem gayrimenkul edinim sertifikalan ve devlet desteği verilen mevduat hesaplanm açmalan. 

Bu şekilde gençlerin konut edinimi daha da yükselir" dedi. 


Yenişafak