Hem AVM sayısı, hem de AVM'leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor!

Hem AVM sayısı, hem de AVM'leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor! Hem AVM sayısı, hem de AVM'leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor!

Hem AVM sayısı, hem de AVM'leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor.Halen Türkiye'deki 320'ye yakın AVM'nin üçte birinin başında kadın yönetici var. Başka hiçbir sektörde kadın yönetici oranı bu kadar yüksek değil...Hem AVM sayısı, hem de AVM'leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor.Halen Türkiye'deki 320'ye yakın AVM'nin üçte birinin başında kadın yönetici var. Başka hiçbir sektörde kadın yönetici oranı bu kadar yüksek değil.PERAKENDE dünyasını değiştiren bir olguyu şöyle özetlemek mümkün. Son 10 yılda Türkiye'de alışveriş merkezi (AVM) sayısı büyük bir hızla arttı ve AVM'ler perakende sektörünün en dinamik segmentlerinden birisi haline geldi. Bu gelişme doğal olarak AVM işletmeciliği sektörünün de hızla büyümesine yol açtı. Türkiye'de halen yaklaşık 50 ilde 320'ye yakın AVM var. Organize perakende sektörünün gelişimine hız kazandıran AVM'ler, aynı zamanda yarattıkları istihdamla da ekonomiye katkı sağlıyorlar. 


Her gün birlerce ziyaretçinin alışveriş yapmak veya zaman geçirmek için uğrak yerleri haline gelen AVM'lerin yönetimi profesyonel kadrolar tarafından yapılıyor. Bu kadroların profiline bakıldığında kadınların diğer sektörlere nazaran oldukça ön planda oldukları görülüyor. Öyle ki her üç AVM'den birinin başında kadın yönetici var. Başka hiçbir sektörde kadın yönetici sayısı bu kadar yüksek düzeyde değil. İşte perakende sektörüne yön veren kadın AVM müdürleri... BERNA YÜKSEL 


YER HOSTESLİĞİNDEN YÖNETİCİLİĞE 


Berna Yüksel, iş hayatına Türk Hava Yolları'nda yer hostesi olarak başlamış. Alışveriş merkezi yöneticiliğine ise 2003 yılında Beylikdüzü Migros'ta görev alarak adım atmış. ECE Türkiye'nin yönettiği bu AVM'de reklam ve pazarlamadan, kiralama ve raporlamaya kadar birçok konuda hizmet vermiş. Ardından Metrocity ve Astorida çalışan Yüksel, daha sonra Palladium'da müdür yardımcılığına getirilmiş. AVM MFİ Partners'in yönettiği bu AVM'den sonra yine ayrı şirketin yönetim ve kiralamasını üstlendiği 212 istanbul Povver Outlet'e geçen Yüksel, burada AVM müdürü olmuş. Yüksel ilk genel müdürlük unvanını ise Pelican AVM'de almış. 


Yüksel 2012 yılından buyana, 135 mağazanın bulunduğu Olivium'un başında. Yüksel'in yönetimde 32 olmak üzere taşeronlarla birlikte 150 kişilik bir ekibi var. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası ilişkiler Bölümü mezunu olan Yüksel, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) ile ICSC'nin birlikte düzenledikleri alışveriş merkezi yönetimi, pazarlama ve kiralama sertifika programına da katılmış. Aynı zamanda öğrenci, eğitim, aile ve yaşam koçluğu eğitimleri de alan Yüksel, üniversite yıllarında Belediye Konservatuarında Türk müziği eğitimi almış. 


Olivium Outlet Center'in yılda yaklaşık 11 milyon ziyaretçi ağırladığını belirten Yüksel. her salı günü düzenledikleri "Salı Pazarı" organizasyonuyla tüketicilere uygun fiyatlara alışveriş imkanı sağladıklarını belirtiyor. Yüksel'in perakende sektörüyle ilgili değerlendirmeleri ise şöyle: "Sektörde ciddi anlamda personel sıkıntısı var. Tecrübeli eleman bulmakta sorun yaşıyoruz. Sektörde yeni yerli ve yabancı markalara ihtiyaç var. Perakendecilerin istikrarsız indirim politikaları orta vadede tüketicide olumsuz etki yaratıyor." HANDE SEÇİLMİŞ 

"Beylikdüzü'nün merkezi konumundayız" Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İşler Fakültesi Almanca İşletme Bölümü mezunuyum. İş hayatına Derimod'un pazarlama departmanında başladım. 

Ardından ECE Türkiye bünyesinde tesis yönetimi ve bütçe departmanlarında çeşitli görevlerde bulundum. İstanbul Marmara Park ve Maltepe Park'ta alışveriş merkez müdür yardımcısı olarak görev ve eğitim aldıktan sonra geçen haziran ayından bu yana Beylikdüzü Migros AVM'de müdür olarak çalışmaya başladım. 16 kişilik bir ekibimiz var. AVM'miz Beylikdüzü'nün odak noktası konumunda. 125 mağazayla hizmet veriyoruz. 

Dış alandaki yeni kafe ve restoran alanımız, yeni konseptli 5M K Migros hipermarket ve farklılaşan etkinlik ve kampanyalarımızla bölgedeki konumumuzu ve ziyaretçilerimizle ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Ekonomik yapıyla yakın etkileşimli olan sektörümüz, 2014 yılına dalgalı bir giriş yaptı. AVM yöneticilerinin bu durumlara uygun alternatif planlarla, yenilikçi fırsatlar yaratarak bu süreci aşacağı düşüncesindeyim. 
AYŞEN YERŞEN TURİZM KÖKENLİ 


Ayşen Yerşen'in ilk işi turizmcilik. İrem Tur'da operasyon departman şefi olarak iş hayatına adım atan Yerşen, bu şirkette yurtdışı turların tüm operasyonel organizasyonunda sorumluluk almış. Eğitimini de turizm üzerine yapmış olan Yerşen, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümünden mezun olduktan ¦ sonra İngiltere'de Leeds Collage of Technology'de İngilizce ve turizm eğitimini sürdürmüş. Yerşen, alışveriş merkezi yöneticiliği kariyerine ise Profilo'da satış ve sistem geliştirme sorumlusu olarak başlamış. 


Bu AVM'de pazarlama grup sorumlusu, pazarlama departman müdürü ve son olarak da AVM müdürlüğü görevlerinde bulunmuş. Yerşen, 2012 yılından bu yana 190 mağazanın bulunduğu Palladium'un başında. Ayda ortalama 800-900 bin kişinin ziyaret ettiği Palladium bu yıl düzenleyeceği bir çok kampanya ile iddialı döneme hazırlanıyor. 


Yerşen, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da perakende sektöründe çift haneli büyüme bekliyor ve "Türkiye'deki tüketim potansiyeli, genç nüfus, güçlü ekonomik büyümeye bağlı olarak artan gelir düzeyi, şehirleşme oranı perakendeye çift haneli büyüme yaşatan ana faktörler olarak dikkat çekiyor" diyor. 


NAZLI ÖZDEMİR BİRÇOK AVM TECRÜBESİ VAR Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Nazlı Özdemir, ilk iş tecrübesini İpekyolu Fuarcılık'ta genel koordinatör olarak edinmiş. Alışveriş merkezi yöÇİĞDEM GÖNEN TERCİHİ DİNAMİK SEKTÖR Alışveriş merkezlerinin dinamik yapısına kapılarak bu alanda çalışmayı tercih edenlerden biri de Çiğdem Gönen. İlk iş tecrübesini turizm sektöründe yaşayan Gönen, 2002 yılında Armada AVM'ye geçerek önce kiracı ilişkileri sorumlusu, daha sonra da pazarlama yöneticisi olmuş. 2009 yılında Jones Lang LaSalle bünyesindeki Antares Alışveriş Merkezi'nin müdürü olan Gönen, ardından yine aynı şirkette portföy müdürlüğü görevinde bulunmuş. Daha sonra ise Armada Alışveriş Merkezi müdürlüğüne getirilmiş. 


2002 yılında Ankara'da kapılarını açan Armada'da 230 mağaza var. Bu yıl düzenleyecekleri kampanyalar hakkında bilgi veren Göyönetimini inside Danışmanlık'ın yürüttüğü Batman Park AVM'de genel müdiir olarak görev yapıyor. 


17 kişilik ekibi bulunan Özdemir, "Şu anda yüzde 92 oranında dolu olan Batman Park'ta 70 mağaza hizmet veriyor. Ayda ortalama 425 bin ziyaretçi ağırlıyoruz. Yeni yıla araç kampanyasıyla başladık. Kampanyamız şubat sonuna kadar sürecek. Yıl içerisinde farklı etkinlik ve kampanyalarımız da olacak. Türkiye ekonomisinin en canlı segmentlerinden birisi olan perakende sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa'da iyi bir konuma ulaştığımızı söyleyebiliriz. Sektörde, ileriye yönelik yaşanacak sıkıntıların önüne geçebilmek için, potansiyel yatırım bölgelerinde, ihtiyaca yönelik, büyüklüğü uygun, konsepti bölgeye vc hedef kitlesine uyumlu AVM'lerin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum" diyor. GÖKAY UZAR

 "Özel kampanyalar düzenleyeceğiz" 


Marmara Üniversitesi, Almanca İşletme Bölümü mezunuyum. İş hayatına Bilyoner.com'da pazarlama uzmanı olarak başladım. Ardından Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü'ne devam ederken bir proje vasıtasıyla tanıştığım ECE Türkiye'de çalışmaya başladım. İstanbul MetroCity ve  Ankara  Ankamall Alışveriş Merkezlerinde görev ve eğitim aldım. 2011 sonundan bu yana CarrefourSA Bahçepark ve 2013 Temmuz ayı itibariyle de Neomarin Pendik Alışveriş Merkezi'nde alışveriş merkezi müdürlüğü görevini sürdürüyorum. 


2009 yılından bu yana hizmet veren Neomarin'de 130 mağaza var. Sektörde farklılaşmanın en önemli unsurlarından biri, sunduğunuz kaliteli hizmetin yanı sıra, alışveriş merkezinizi bir buluşma noktası ve sosyal yaşam alanı haline getirebilmektir. Bu yıl Neomarin'in beşinci yılını büyük bir çekiliş kampanyası ile kutlayacağız. Perakende sektörü, Türkiye'de büyümeye devam ediyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların 2014 yılında da yatırımlarını yine perakende sektörüne yapacaklarını düşünüyoruz. Bu da sektörün ekonomideki payını giderek artıracağının bir göstergesi. 

Geçen yıl sektördeki kuruluşların katılımıyla Tüm Alışveriş Federasyonları ve Perakendeciler Federasyonu'nun (TAMPF) kurulmasıyla sektörümüz daha da güçlendi. 


100 TL tutarında alışveriş karşılığı kupon verdiğimiz Mercedes çekiliş kampanyamız Şubat ayında tamamlanacak. Bahar döneminde açık hava organizasyonları ile Ankaralılara çok özel sürprizlerimiz olacak" diyor. Ankaralıların AVM'lere ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Gönen, sözlerine şöyle devam ediyor: "Bu da zincir mağazaların alışveriş merkezinde olma ihtiyacını artırıyor. Birçok AVM'nin açılması nedeniyle hu alanda yoğun bir rekabet var." 


GAYE ŞAHİN REKLAMCILIKTAN AVM YÖNETİCİLİĞİNE 


Şahin'in asıl mesleği reklamcılık. AVM'lerle yolu da zaten bu vesileyle kesişmiş. Reklam Ajansı'nda çalışırken ilk müşterisinin Koç-ECE grubu olduğunu söylüyor. O dönemde Beylikdiizü ve Antalya Migros AVM'ler için çeşitli projeler üretmiş. Daha sonra alışveriş merkezlerinde çalışmayı seçerek Colony Outlet'te pazarlama nıüdürü olmuş. Ardından Markacity, Capacity ve Demirören îstiklal'de çeşitli görevler almış. 2012 yılından bu yana Bulvar Samsun AVM Müdürü olan Şahin'in sekiz kişilik bir ekibi var. 44 mağazası bulunan AVM, günde 150 bin kişinin geçtiği büyük bir meydan üzerine konumlanmış. AVM'nin hiç bir kapı girişi bulunmuyor. Şahin'in Samsun perakende pazarıyla ilgili değerlenmeleri ise şöyle: "Diğer büyükşehirlerle kıyaslandığında AVM sayısı az gibi görünse de Samsun, bölge halkının taleplerini karşılıyor. 


PARA