Giresun 2. OSB 5 bin kişiye istihdam sağlayacak!

Giresun 2. OSB 5 bin kişiye istihdam sağlayacak! Giresun 2. OSB 5 bin kişiye istihdam sağlayacak!

Giresun Pazarsuyu köyü sınırları içerisinde inşa edilen Giresun 2. OSB 5 bin kişiye istihdam sağlayacak.

 

Giresun'un Bulancak ilçesinde hayata geçirilen Giresun 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) faaliyete geçmesi ile hem 5 bin kişiye istihdam imkanı hem de sanayi alanında bölgesel kalkınma ve ekonomik hareketlilik sağlanması planlanıyor.

Giresun Pazarsuyu köyü sınırları içinde 445 bin 303 metrekare üzerinde hayata geçirilen OSB için 49 milyon liralık kamulaştırma yapıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yaklaşık olarak iki yıl önce başlayan projenin altyapı çalışmalarının bu yılın sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Anadolu Ajansı muhabirine, kentin ikinci OSB'sine büyük önem verdiklerini belirtti.

Sarıfakıoğulları, OSB'deki yatırımların gerçekleşmesi sonucunda sanayi alanında ekonomik hareketliliğin artacağını, alt ve yan sanayi kolları oluşturulmasıyla da bölgesel kalkınmaya sürekli katkı sağlanacağını dile getirdi.

Yatırımcıların, faaliyetlerinde, ham madde ile mamul madde ilişkisinde oluşacak verimlilikle zamandan ve maliyetten tasarruf edilebileceklerini belirten Sarıfakıoğulları, işletmelerin kuracakları Ar-Ge birimleri vasıtasıyla gelişen teknolojiden geri kalınmayacağını, üretimde ve üründe kalitenin artacağını, bilim ve teknolojik gelişime katkı sağlanacağını dile getirdi.
Sarıfakıoğulları, projenin Giresun'daki işsizliğin azaltılması ve yeni istihdam alanlarının oluşturulması noktasında önem arz ettiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"OSB'de kurulacak tesisler vasıtasıyla işsizlik azalacak, üretimde uzmanlaşma sağlanacak, kalifiye eleman yetiştirilerek bölgesel kalkınma ve gelişme artacaktır. Buradaki fabrikaların tam kapasite ile çalışmaları halinde 5 bin kişilik istihdam hedeflenmektedir. Yatırımcılarımızın taahhütleri bu hedefi desteklemektedir. Bulancak OSB, ilimizde ve yöremizdeki işsizlik oranının azalmasına katkı sağlayacak, durağan iş gücü kapasitesi aktif hale gelecektir. Böylece ilimizin ekonomisine katma değer kazandıracak, sosyal ve kültürel yaşama olumlu katkılar sağlayacaktır."

YATIRIMCILAR DEĞİŞİK İŞ KOLLARINDAN SEÇİLİYOR

Sarıfakıoğulları, yatırımcıların taleplerine yönelik arsa tahsislerinde yatırım tutarı, istihdam, ihracat ve yüksek teknoloji gibi faktörlerin ön planda tutulduğunu belirtti.

Firmaların belirlenmesinde çok titiz davrandıklarını belirten Sarıfakıoğulları, şu değerlendiri yaptı:

"Müracaat eden firmalar, yönetim kurulu ve müteşebbis heyet üyelerimizden oluşan heyetlerle ziyaret edildi. Firmaların hem istihdam kriterleri, iş kapasiteleri, ekonomik durumları yerinde incelendi hem de ilimiz ve ülkemiz ekonomisine bulunacağı katkılar ile OSB'nin istihdam hedefi göz önünde bulundurularak değerlendirme yapıldı."

Sarıfakıoğulları, Bulancak OSB'ye Giresun'un dışında Bursa, İzmir, Denizli, İstanbul, Ankara, Samsun ve Sakarya'dan yatırımcıların yoğun talepleri olduğunu belirterek, "Firmaların ağırlıklı sektörel iş kollarından ziyade, değişik sektörel iş kollarında yatırım yapanlardan seçilmesine dikkat ediliyor. Bunun nedeni de ülke genelinde herhangi bir iş kolunda oluşabilecek sıkıntıdan Bulancak OSB'nin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmektir." diye konuştu.

Vali Sarıfakıoğulları, yer tahsisi yapılan bazı yatırımcıların çalışmalarını tamamlayarak tesislerinde üretime başladığını da belirtti. Giresun 2. Organize Sanayi Bölge Müdürü Mete Bahadır Yılmaz ise OSB'de yatırımcılara tahsis edilecek 54 parsel bulunduğunu açıkladı.

Bahadır Yılmaz, OSB'nin alt yapı çalışmaları kapsamında yağmur ve içme suyu ile kanalizasyon ve telefon hatlarının yüzde 60'lık bölümünün tamamlandığını belirtti. Yer tahsisi yapılan ve tesislerini kuran 5 şirketin üretime geçtiğini söyleyen Yılmaz, arazi tahsisi yapılan diğer yatırımcıların da tesis kurma çalışmalarına devam ettiğini belirtti.