Google 20 bin yeni konutun inşasına başlıyor!

Google 20 bin yeni konutun inşasına başlıyor! Google 20 bin yeni konutun inşasına başlıyor!

Google, merkezinin bulunduğu San Francisco’da yaşanan konut krizini çözmek için 1 milyar dolarlık yatırıma hazırlanıyor. Şirket, 1 milyar dolarlık yatırımla 20 bin yeni konutun inşasına başlayacak.ABD’li teknoloji devi Google, San Francisco bölgesinde yaşanan konut sorunu çözmek için çalışıyor. Şirket, Silikon Vadisi’ne de ev sahipliği yapan bölgede inşa edilecek yeni konutlar için 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Hayata geçirilecek yeni yatırımla bölgede 10 yıl içinde 20 bin yeni konutun inşa edileceği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Google’un CEO’su Sundar Pichai, “Bugün Bay Area bölgesi genelindeki konutlara ek 1 milyar dolarlık yatırım yapacağımızı duyuruyoruz” diye konuştu.

Alphabet şirketinin çatısı altında bulunan Google'ın CEO'su Pichai, blog yazısında şu açıklamalarda bulundu:

“Öncelikle, önümüzdeki 10 yıl boyunca, çoğu şu anda konut veya ticari alan için imarlı olan Google’ın en az 750 milyon dolarlık toprağını konut yapımı için değerlendireceğiz. Bu, orta ve düşük gelirli aileler için konut seçenekleri de dahil olmak üzere, Bay Area'daki tüm gelir seviyelerinde en az 15 bin yeni evin yapılmasını desteklememizi sağlayacak. İkincisi, 250 milyon dolarlık bir yatırım fonu oluşturacağız. Böylece imar işiyle uğraşanların  pazarda en az 5 bin uygun fiyatlı konut birimi inşa etmelerini sağlamak için teşvikler sağlayacağız.”

1998 yılında San Francisco’da bir garajda bulunan Google’ın o anki kira gideri, aylık 1700 dolar seviyesindeyken, şu anda şirketin merkezine yakın bölgede tek yatak odalı küçük bir dairenin aylık kirası 3 bin 500 dolardan başlangıç gösteriyor. Artan kira fiyatları da Google başta olmak üzere Silikon Vadisi’nin önde gelen teknoloji şirketlerinde çalışanların yaşam koşullarını oldukça zora sokuyor.

YÜKSEK KİRALAR TAHTINDAN ETTİ

San Francisco bölgesinde bulunan konut arzının düşük olması nedeniyle yüksek kiralar, bölgenin dünyanın teknoloji üssü olma ünvanı risk taşıyor. Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık firması KPMG'nin yaptığı "Küresel Teknoloji Endüstrisi İnovasyon Araştırması" da Silikon Vadisi'nin gelecek 4 yıl içinde dünyanın teknolojik inovasyon merkezi olma ünvanını kaybedeceğini belirtiyor.

Bu alanda en güçlü 3 aday New York, Pekin ve Tokyo olarak gösteriliyor. Bu alanda yapılan bir diğer araştırma kapsamında New York, dünyada teknoloji denilince ilk akla gelen yer alan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapmış San Francisco’yu geride bıraktı.

Tahtını New York’a kaptıran San Francisco ile ilgili en dikkat çeken trend ise emlak fiyatları oldu. San Francisco hem konut hem de iş yeri kiralamanın en maliyetli olduğu kent olarak kayıtlara geçti. Araştırmaya göre San Francisco’da bir evin haftalık ortalama kirası 720 dolara çıkarken, bu rakam ofis kiralamada ise 1050 dolara ulaştı.