Gümüşhane'de heyelan bölgesine 729 konut yapılacak iddiası!

Gümüşhane'de heyelan bölgesine 729 konut yapılacak iddiası!Gümüşhane'de 2012'de heyelan bölgesine yapılan devlet hastanesinden sonra şimdi de Belediye tarafından yine heyelanlı bölgeye 729 konut inşa edileceği ileri sürüldü.


Gümüşhane’nin Bağlarbaşı mevkiinde yapımına 2012'de başlanan ve 51 milyon TL'ye mal olan 8 katlı, 200 yataklı ve bünyesinde 10 ameliyathane ile 30 yoğun bakım ünitesi bulunan yeni devlet hastanesinin inşaatı 2015'te bitirildi. Fakat bir süre sonra hastane binasında ve zemininde çatlaklar meydana geldi.

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre; yapılan araştırmada hastane zemininde heyelan riski olduğu belirlendi. Şimdi de kent merkezindeki Mornut mevkiinde AKP’li Belediye tarafından GÜMSAŞ A.Ş’ye 729 konut ve 65 iş yeri yapımına Eylül ayında start verildi. Fakat CHP İl Başkanı Bedri Ağaç, bölgenin tıpkı hastane gibi heyelan alanı olduğunu iddia etti.

RUHSATSIZ YAPIMA BAŞLADILAR

GÜMSAŞ şirketinin başlatmış olduğu konut projesinin ruhsat alınmadan başladığını dile getiren Ağaç, “Bu ilde ruhsatsız bir inşaatın üstelik belediye eliyle başlatılmış olması kabul edilemez. GÜMSAŞ, ihale yapmadan ya da usulüne uygun davranmadan işi Trabzon merkezli bir şirkete verilmiş.

Cumhurbaşkanının Gümüşhane ziyaretinde ‘Artık dikey yapılaşmayı bitirin, yatay yapılaşmaya gidin. Yani yüksek katlı bina yapımını sonlandırın’ sözlerine rağmen, dikey yapılaşma bu ilde devam ediyor ve bu projede olduğu gibi bu talimat; bizzat bu işi denetlemesi ve planlaması gereken Belediye tarafından ihlal ediliyor” açıklamasında bulundu.

HEYELAN BÖLGESİNE YAPILIYOR

Belediye şirketinin konutların satışına başladığını belirten Başkan Bedri Ağaç, “Bu alan daha önce heyelan sebebi ile kaymış bir bölge olup, projeleri bitmeden inşaata başlamak deprem riskinin bu kadar yüksek olduğu bir bölgede telafisi imkânsız sıkıntılar ortaya çıkaracaktır.

Belediye Başkanlığı GÜMSAŞ eliyle, tamamen kanunların dışında, özel bir müteahhit gibi davranıyor. Yine burada ruhsatsız proje üzerinden konut ve işyeri reklamı ve satışları yapılıyor. Bu belediye CHP'li veya muhalif olsaydı, elli defa müfettiş görevlendirilir, yetkili makamlar resen soruşturma başlatır hatta kayyuma bile gidilirdi” diye konuştu. 

BELEDİYENİN İŞİ RUHSATSIZ OLAMAZ

Mordut mevkiinde yine GÜMSAŞ marifetiyle 729 konut ve 65 işyeri için hafriyat çalışmaları hakkında iddialara cevap veren Belediye Başkanı Ercan Çimen, “729 konut sahasında hafriyat çalışmaları devam ediyor. Ruhsat işlemleri de devam ediyor. Gümüşhane Belediyesinin işi ruhsatsız olur mu? Önemli olan burada bu projeyi beklerdim ki sosyal konutlarda destek olunsun. Vatandaşın, halkın kazançlı çıkacağı noktada destek olmasını beklerdim. Her zamanki muhalefetini yapıyorlar. 3 yıl içerisinde bitireceğiz. Birkaç bankayla anlaşık 60 ay sıfır faizle vereceğiz” dedi.

Selimpaşa'da heyelan riski taşıyan arazi konut alanı oldu!