04 / 07 / 2022

2014 İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi

2014 İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nin açılışında, ülkemize kurulacak 2 nükleer santralin yıllık 7,5 milyar dolar enerji ithalatının önüne geçeceğini söyledi...

4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi 8-9 Mart’ta!

Nükleer alanda faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların biraraya geleceği 4. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İstanbul’a Türk-Japon nükleer üniversitesi geliyor!

Japonlar İstanbul’da 100 milyon dolarlık fonla nükleer bilim ve reaktör mühendisliği eğitimi verilecek bir üniversite kuruyor.

Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde sayılı günler kaldı!

Türkiye’deki nükleer santral yatırımları,yabancı yatırımcıların iştahını kabartmaya devam ediyor.Nükleer santral projelerinde yer almak isteyen yabancı yatırımcılar İstanbul’da üçüncü kez düzenlenecek Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde buluşuyor.

İstanbul 3. Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart'ta!

İstanbul'da gerçekleştirilecek 3. Nükleer Santraller Zirvesi, 8-9 Mart 2016 tarihlerinde kapılarını sektör temsilcilerine açıyor. Nükleer güç santrali projelerinde yer almak isteyen Türk girişimciler için önemli fırsatlar sunuyor

İğneada'ya yapılacak nükleer santral tepki topladı!

Türkiye’nin 3’üncü nükleer santralının İstanbul'a 120 km mesafedeki cennet parçası İğneada’ya yapılacağı açıklaması, çevrecileri ayağa kaldırdı. Uzmanlar, “Korunan türler ve longozlar yok olur” uyarısında bulundu.

Akkuyu Nükleer Santral açılışı yapıldı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bugün itibarıyla eğer Akkuyu Nükleer Santrali devrede olsaydı 15 milyon nüfuslu İstanbul'un bütün elektriğini ve Türkiye'nin bütün elektriğinin yüzde 28'ini karşılıyor olacaktı" dedi.

Erdal Bahçıvan: Akkuyu nükleer santrali 8 milyar dolar getirir!

Enerji sektörünün önde gelen oyuncuları CNR Enerji İstanbul-Enerji ve Çevre Teknolojileri Fuar ve Konferansı'nda bir araya geldi. İSO Başkanı Bahçıvan, "İlk nükleer santral 7-8 milyar dolarlık yatırım doğuracaktır" dedi

Koray Tuncer: Türkiye kendi nükleer santrallerini yapacak!

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi'si başladı. Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği Başkanı Koray Tuncer, Türkiye'nin bir gün kendi nükleer santrallerini yapacağını belirtti.

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi yarın başlıyor!

İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi 19-20 Mart tarihlerinde düzenlenecek. Zirvede, nükleer konusunda deneyimli birçok yerli ve yabancı uzman konuklar bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

Nükleer müzakereler İstanbul’da yapılacak!

İran ile sürdürülen nükleer müzakereler kapsamında İran, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakan yardımcıları 29 Ocak’ta İstanbul’da bir araya gelecek.

Akkuyu Nükleer Santrali İhale toplantısı 15 Aralık'ta!

Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi tarafından, ''Akkuyu NGS deniz hidroteknik yapılarının 'anahtar teslimi' projelendirilmesi ve inşası işi'' toplantısı düzenlenecektir.15 Aralık 2014'te saat 10:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Akkuyu Nükleer Santrali İnşaat ihalesi düzenlenecek!

Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından Akkuyu Nükleer Santrali'nin hidroteknik yapılarının proje tasarımı ve inşasına ilişkin yüklenici şirketin belirlenmesi amacıyla ihale düzenlenecektir. İhale şartları 1 Aralık 2014, saat 00:00'dan itibaren yayında olacaktır.

Rolls Royce nükleer yatırımı için Türkiye'de!

İstanbul Teknik Üniversitesi ( İTÜ ), dünyanın önde gelen firmalarından Rolls-Royce ile anlaştı. Rolls Royce ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında nükleer santraller ile yerli sanayinin entegresi hedefleniyor.

2014 İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi Haberi

2014 İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi’nin açılışında, ülkemize kurulacak 2 nükleer santralin yıllık 7,5 milyar dolar enerji ithalatının önüne geçeceğini, bunun cari açığımızın yüzde 10-15'ine tekabül ettiğini ifade ederek, ‘’Türkiye’nin nükleer santral kurma serüveni gecikmiş bir serüvendir. Ne nükleer bilgi birikimi, ne nükleer kültür, ne de nükleer enerji santralleriyle ilgili üretim teknolojileri arzu edilen düzeyde olmuştur’’ dedi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle  İstanbul Nükleer Santraller Zirvesi bürokrasi, akademi ve özel sektörden geniş katılım ile bu sabah başladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı temsilen zirve açılını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Murat Mercan, Türkiye’nin artık nükleer enerjiye geçişte kaybedecek zamanı kalmadığı mesajını verdi. Yıllar önce mühendislik alanında üniversite tercihi yaptığı dönemde nükleer alanında tek bir...