18 / 08 / 2022

aidatlar neye göre artar

aidatlar neye göre artar

Konut sitelerindeki aidatlar, 2022 yılına girilmesiyle beraber artan maliyetler sebebiyle yüzde 40-60 civarında artarken bunun büyük kısmı  asgari ücrete gerçekleştirilen yüzde 50'lik zamdan kaynaklandı.

Apartmanlarda otopark kullanımı neye göre belirlenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde apartmanlarda otopark kullanımı neye göre belirlenmesi gerektiğini konusunu kaleme aldı.

Konut sitesi aidatları neye göre belirlenir?

Takvim gazetesi yazarlarından Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında konut sitesi aidatlarının neye göre belirlendiğini kaleme aldı. İşte İmal'in o yazısı...

Konut sitelerinde aidatlar neye göre belirlenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde apartman sakinlerinin aidat ödemelerini kaleme aldı.

Kat malikleri toplantısında kararlar neye göre alınır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde olağanüstü kat malikleri toplantısında kararların neye göre verildiğini kaleme aldı. 

Kiralar neye göre artıyor?

Kiralar neye göre artıyor? Kira artışları neye göre yapılır? Kira artışları nasıl önlenir? İşte merak edilen soruların cevapları..

Ev kirası artışı neye göre yapılır?

Türkiye genelinde artan kira fiyatları tartışma konusu oldu. Peki, kira oranları neden yükseliyor? Kiraya yapılan zamlar neye göre yapılıyor? İşte detaylar...

Ev fiyatları neye göre belirlenir?

Ev alırken fiyatların oldukça değişkenlik gösterdiği biliniyor. Peki bu fiyatlar neye göre değişiyor? Bir evin fiyatını belirlerken hangi kalemler dikkate alınıyor?

Apartman aidatı neye göre belirlenir?

Posta yazarı Tamer Heper 'Bulunduğumuz apartmanda yönetim planında hisseme 1/41 arsa payına göre masraflara katılma öngörüldüğü halde eşit aidat istendiği için mahkemeye başvurdum. Yapmam gerekenler hakkında yorumunuzu istirham ediyorum. ' sorusunu cevapladı.

Kira zammı neye göre hesaplanacak 2018?

Kira sözleşmesi yenilenen kiracıya yapılan zam hesaplamasında formül değişiyor. Peki, kira zammı neye göre hesaplanacak 2018?

Konut kredisi neye göre çekilmeli?

Konut kredisi yapılandırması yapılırken hesaplama doğru yapılmalı. Peki konut kredisi neye göre çekilmeli?

İmar durumu neye göre belirlenir?

İmar durumu, herhangi bir arsanın söz konusu bölgenin imar planına ve imar yönetmeliğine göre nasıl kullanılabileceğinin sınırlarını gösteriyor. Peki, imar durumu neye göre belirlenir? İmar durumu nasıl tespit edilir?

KAKS neye göre belirlenir?

İnşaat alan hesaplamaları arasında yer alan KAKS, arsaya inşa edilecek toplam inşaat alanının belirlendiği bir hesaplama olarak karşımıza çıkıyor. Peki,KAKS neye göre belirlenir? KAKS oranları nelerdir?

Kira artışı kanunen neye göre yapılır?

Mesken ve işyerini kiraya veren mal sahipleri, sözleşmenin yıllık olarak uzaması halinde kira bedelinde artış yapma hakkına sahip oluyor. Peki, kira artışı kanunen neye göre yapılır? İşte yanıtı..

aidatlar neye göre artar Haberi

aidatlar neye göre artar

2022 yılına girilmesiyle beraber konut sitelerinin genel kurulları art arda yapılıyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, yapılan genel kurulda bu sene için belirlenen aidat tutarları, konut sitesi sakinleri ile yönetimlerini de karşı karşıya getirdi.

TED Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada söz konusu konunun Kat Mülkiyeti Kanunu ile düzenlendiğini belirtti. Şebnem Akipek yaptığı açıklamada kat maliklerinin, kapıcı, bahçıvan ve bekçi giderleriyle ortak tesislerin işletme giderlerine ve bunlar için toplanacak olan avansa kendi arsa payı oranında katılması gerektiğini dile getirdi.

Yüksek artış kaçınılmaz mı?

Herkes tarafından bilinen kanun uyarınca, kat maliklerinin bu giderleri ödemekten kaçınamayacağına değinen Şebnem Akipek, şunları diye getirdi:

"Genel giderlerin yani aidatın miktarı, kat malikleri kurulunca belirlenir. Genellikle...