29 / 03 / 2023

ankara barajlarının doluluk oranı

ankara barajlarının doluluk oranı

Ankara’da etkili olan kar yağışı Başkent’e su sağlayan barajların yüzünü güldürdü. ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranının yüzde 45’ler seviyesine ulaştığını söyledi.

İstanbul, Ankara ve İzmir barajlarında son durum!

İstanbul'daki barajlarda doluluk yüzde 32,75, Ankara'da 34,17, İzmir'de 56,33, Bursa'da yüzde 44,12 ölçüldü. İstanbul'daki barajlardan Ömerli yüzde 34,31, Pabuçdere yüzde 4,35, Sazlıdere yüzde 18,44 olarak ölçüldü...

Bakan Eroğlu: İstanbul ve Ankara'da su sorunu yok!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da barajların doluluk oranının yüzde 33, Ankara'da ise yüzde 24,6 olduğunu söyledi. Bu oranların geçen yıla göre düşük olduğunu belirten Eroğlu, ocaktan sonra yağışların artmasını beklediklerini kaydetti..

ankara barajlarının doluluk oranı Haberi

ankara barajlarının doluluk oranı


Ankara’da etkili olan kar yağışı çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verip üreticileri memnun etmese de Başkent’e su sağlayan barajların yüzünü güldürdü. ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranının yüzde 45’ler seviyesine ulaştığını söyledi.

Ankara’ya içme suyu temin edilen barajlarda geçen yıla oranla rekor sayılabilecek su depolandığını ifade eden Kaya, toplanan su miktarının bugün itibariyle 708 milyon metreküp olduğunu kaydetti. Kaya, karların erimesiyle su seviyelerinin daha da artacağını bildirdi.


“SON 15 GÜNDE 60 MİLYON METREKÜP”

Başkentte su sağlayan barajlarda geçen yılın ilk üç ayında 65 milyon metreküp, bu yıl ise 319 milyon metreküp su toplandığını anlatan Kaya, şunları söyledi:

“Bu yıl yağışlar açısından oldukça bereketli oluyor. Barajlarımıza; Ocak ayında 56 milyon, Şubat ayında 80 milyon, Mart ayında 124 milyon, son...