Arsa tahsisi nasıl olur

Arsa tahsisi nasıl olur

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, ileride yapılacak tapu devir işlemi için alıcı ve satıcı arasında imzalanıyor.  Peki, arsa tahsisi olmadan satış vaadi yapılabilir mi?

Tapu pay payda hesaplama nasıl yapılır?

Genellikle kat karşılığı inşaat yaptırmak isteyen kimseler arsa payı hesaplaması için sağlama yapmak isteyebiliyor. Peki, tapu pay payda hesaplama nasıl yapılır? Arsa payı nasıl hesaplanır?

Metaverse sanal arsa nasıl alınır?

Gelecek yılların teknolojisi olarak görülen 'Metaverse' evreninde sanal arsa satışları Türkiye'de de büyük ilgi görüyor. Metaverse sanal arsa nasıl alınır?

Ilısu Barajı altında kalan köyün sakinlerine arsa tahsisi!

Batman'da yapımı devam eden Ilısu Barajı´nın suları altında kalacak olan Kılıç köyünün sakinleri için yeni arsa tahsisi için kura çekimi gerçekleştirildi. 

Arsa tapu harcı hesaplaması nasıl yapılır?

Tapu harcı bedeli satış bedelinin yüzde 2'si oranında tahsil ediliyor. Peki, arsa tapu harcı hesaplama nasıl yapılır? İşte cevabı...

Binalarda arsa payı sorunu nasıl çözülür?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''Binalarda arsa payı sorunu nasıl çözülür?'' sorusunu yanıtladı. İşte, Tamer Heper'in yazısı..

Müteahhit ve arsa sahibi arasındaki pay paylaşımı nasıl olmalı?

Tüm inşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş bugünkü yazısında ''Müteahhit ve arsa sahibi arasındaki dengeli oran (yüzde) yani arsaya karşılık, daire-dükkan paylaşımı nasıl olmalıdır?'' sorusunu yanıtladı.

Arsa payının yeniden tanzimi için nasıl dava açılır?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Arsa payının yeniden tanzimi için dava nasıl açılır?'' sorusunu yanıtladı. İşte o haber...

Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016?

Miras kalan tarımsal arazilerin satışında birtakım kısıtlamalar getirilmişti. Peki, miras kalan arsalar için aynı durum söz konusu mu? Miras kalan arsa satışı nasıl yapılır 2016? İşte yanıtı..

Arsa yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Arsa ve arazi yatırımı uzun vadeli ve sabır gerektiren bir iştir.Doğru bir şekilde yapılan arsa ve arazi yatırımı,uzun vadede çok ciddi getiriler sağlayabilir. Peki arsa yatırımı nasıl yapılmalıdır?

Kat karşılığı inşaatta daire paylaşımı nasıl yapılır?

Kat karşılığı inşaat, arsa sahibinin kendi arsası üzerinde bina yapması için bir müteahhit ile anlaşma sağlaması halinde yapılıyor. Peki, kat karşılığı inşaatta daire paylaşımı nasıl yapılır? Kat karşılığı inşaatta daire paylaşımı nasıl yapılmalı?

Arsa tapusu bina tapusuna nasıl çevrilir?

Bir arsa üzerinde inşaat işleri devam eden ya da inşaatı tamamlanan yapılar, arsa tapulu olabiliyor. Peki, bina inşa edildikten sonra arsa tapusu bina tapusuna nasıl çevrilir?

Arsa tapu işlemleri nasıl yapılır?

Arsa tapu işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle ilgili tapu dairesinden randevu alınıyor. Peki, randevu alındıktan sonra ne yapılır? Arsa tapu işlemleri nasıl yapılır?

İmarlı arsa tapusu nasıl alınır?

Üzerine yapı yapılmasına izin verilen arsalar imarlı arsa oluyor. Peki, imarlı bir arsa satın almak istediğinizi düşünelim. İmarlı arsa tapusu nasıl alınır? İmarlı arsa tapusu devir işlemleri nasıl yapılır?

Arsa tahsisi nasıl olur Haberi

Arsa tahsisi nasıl olur

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''arsa tahsisi ve satış vaadi sözleşmesi'' ile ilgili soruyu yanıtladı. 

Aile büyüklerinden kalma 357 dönüm arazimiz vardı. Memleketten uzakta yaşıyoruz. Bu nedenle haberimiz olmadı, araziye üniversite yapılmış. ‘Bu nasıl olur?’ diye düşünürken mirasçılardan bir-ikisi “Üniversiteye zarar vermeyelim” dediler ve öğrendik ki bizim üniversite yapılan arazimizin yerine bize değersiz bir yerde arsa tahsis etmişler. Miras ortaklarından ikisi “Bu tahsisi değiştiririz, uygun yerler alırız” diye bizden vekaletname aldı. Bu tahsis nedeni ile de bazı kimselere satış vaadi yapmışlar. Ancak tahsis olmadı ve satış vaadi yapıp para ödeyenler şimdi bizi mahkemeye verdi. Emekli maaşım bloke ve perişanız. Sonuç ne olur? ● E.H. 

Okuyucumun olayı öyle birkaç satır ile yanıtlanacak gibi değil, önemli problemler var. Öncelikle...