arsanın fiyatı nasıl belirlenir

arsanın fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanız var ve satmak istediğinizi farz edelim. Ne kadara satmanız gerektiğini bilmiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz. Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir, detayları...

İmar planı değişikliğinde Değer Artış Payı nasıl uygulanacak?

Değer Artış Payı (DAP) İmar Kanunu’na eklenen ek 8. Maddede “taşınmaz maliklerinin tamamının talebi üzerine ada bazında yapılacak imar planı değişikliği sonucunda değerinde artış olan arsanın artan değeri” olarak belirtiliyor. Peki nasıl işliyor değer artış payı uygulaması?

Konut sektörü 2020 yılına nasıl başladı?

Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, 2019 yılı itibarıyla 2 bin 930 liraya yükselerek rekor kırdı. Peki faiz oranı düşünce konut fiyatları arttı mı? Konut sektörü 2020 yılına nasıl başladı? Reidin Genel Müdürü Alp Çapa merak edilen soruları yanıtladı…

Miras nasıl paylaşılır? 

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Miras kalan arsanın üzerine bina yaptık. Binadaki daireleri kura ile paylaştık. Yeğenlerim kurayı kabul etmedi. Yeniden kura çekmeyi diğer kardeşler istemedi. Bu problemi nasıl çözeriz?' sorusunu yanıtladı.

Ankara Golfkent'teki 26 imarlı arsanın fiyatı düştü!

Turyap Holding, Ankara Golfent'te bulunan konut, villa, işyeri, otel, okul ve hastane imarlı 26 arsayı satıyor. Satışa sunulan arsaların fiyatları ise yüzde 50 düştü.

Yapının bulunduğu arsanın yüzölçümü nedir?

İmar barışı başvurularında yapının bulunduğu arsanın yüzölçümü gibi bazı bilgilerin yapı sahiplerince hesaplanarak belirtilmesi gerekiyor. Peki, yapının bulunduğu arsanın yüzölçümü nedir? Nasıl hesaplanır?

MEB'in Bursa'daki arsası FETÖ'ye mi bağışlandı?

Bursa'da FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında 8 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait arsanın örgüte nasıl aktarıldığına yer verildi.

Şişli'de icradan 22 milyon TL'ye satılık gayrimenkul!

İstanbul 10.İcra Dairesi, İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan arsayı satışa çıkardı. Ev ve dükkan niteliği taşıyan arsanın fiyatı 22 milyon TL olarak belirlendi.

Mirastan kalan arsanın vekaleti nasıl yapılır?

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu Mirastan kalan arsanın vekaleti nasıl yapılır? sorusunu yanıtladı. İşte o yazı....

Kaş'taki arsanın imar planı değişince fiyatı 5’e katlandı!

Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki Çukurbağ Yarımadası’nda 6 milyon euro’ya alınan 150 dönüm arsanın, imar değişikliği sayesinde 30 milyon euro değere ulaştığı öne sürüldü.

İmar durumu belgesi nasıl alınır?

İmar durumu belgesi, belli bir arsada yapılması istenen yapının imar planlarında alacağı şekli ve ne amaçla kullanılabileceğini, söz konusu arsanın yapılanma koşullarını gösteriyor. Peki, imar durumu belgesi nasıl alınır?

Bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır?

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından sit alanları tespit ve tescil edilebiliyor. Peki, bir arsanın sit alanı olup olmadığı nasıl sorgulanır? Sit alanı sorgulama işlemi nereden ve nasıl yapılır?

Arsa tapulu ev nasıl satılır?

Ev tapuları, inşaat sürecine bağlı olarak kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya arsa tapulu olabiliyor. Arsa tapulu evler, evin tapusu değil; evin isabet ettiği arsanın tapusu oluyor. Peki, arsa tapulu ev nasıl satılır?

Hisseli arsa nasıl satılır?

Birden fazla kişinin hak sahibi olduğu arsalara hisseli arsa deniyor. Peki, hisseli arsa nasıl satılır? İşte, hisseli arsanın satışı!

arsanın fiyatı nasıl belirlenir Haberi

arsanın fiyatı nasıl belirlenir

Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

Arsalar, belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçası olup yapılaşmaya müsait alanlardır. Bir arsanın fiyatı, bir kaç özellik göz önünde bulundurularak belirlenir. Öyleyse bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?


Bir arsanın fiyatı nasıl belirlenir?

- Toplam arsa alanı büyüklüğü (net ve/veya brüt parsel alanı), 

- Arsa payı ve mülkiyet yapısı (hisseli veya tek malik vs), 

- Yeri, bölgesi, konumu, çevre gelişimi, komşuları, yol bağlantıları, ulaşım imkanlarýndan yaralanma ve ulaţýlabilirlik durumu, gelecekte geliţim gösterme potansiyeli, manzarasý gibi özelikleri,

- Fiziksel özellikleri, yani boyutu, köţe etkisinde olup olmamasý, yola bakan cephesinin uzunluklarý gibi ţekilsel unsurlar, topografyası, zemin durumu, genel altyapı hizmetlerinden yararlanma imkanları, 

- İmar durumu, kullanım biçimi, imar hakları ve sağladıkları, 

- Satış şartları (peşin , vadeli gibi..),

- Arazi kullanım kısıtlamaları olup olmadığı, varsa...