artçı depremler

artçı depremler

Ege ve Marmara Bölgesi’nde artçı sarsıntıların devam edeceğini söyleyen Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, depremin özellikle Avcılar ve Beylikdüzü'nde hissedileceğini söyledi. Gündoğdu, ''Avcılar’da kentsel dönüşüm şart'' dedi.

İstanbul'da depremler başladıktan sonra 3 yıl gitmeyecek!

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ahmet Ercan, "2035'ten sonra zilleri çalmak gerekiyor. En riskli yıllar 2045'ten sonra başlar" dedi. Depremler İstanbul'da olduktan sonra 3 yıl gitmeyecek diyen Ercan, büyük artçılar için uyardı...

Oğuz Gündoğdu: İzmir'deki depremler artçı!

Jeoloji uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, İzmir'de meydana gelen depremlerin, deprem fırtınası olmadığını dile getirerek bu depremlerin artçı depremler olduğunu dile getirdi. 

Depremler de uyarılar da art arda geliyor!

YYÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Onur Köse, yaşanan depremlerin olağan karşılanması gerektiğini söyleyerek, "Bu depremler olası bazı büyük depremlerin habercisi olabilir'' dedi.

Sıfır konut fiyatlarında rekor artış!

Son zamanlarda yaşanan depremler nedeniyle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar yeni konutlara yöneldi. Bu durum eski konutlarda fiyat artışının azalmasına neden oldu.

Depremler ve inşaat maliyet artışı güçlendirmeye talebi yüzde 50 artırdı!

Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan yaptığı açıklamada güçlendirmeye olan talep artışında, kentsel dönüşümün çok uzun sürmesinin ve müteahhitlerin dönüşüm projelerinde eskisi gibi istekli olmamasının da etkili olduğunu dile getirdi.

Deprem ve düşük faiz yeni eve talebi artırdı!

Türkiye'de son dönemde yaşanan depremler nedeniyle vatandaşlar sıfır konuta yöneldi. İzmir'de müteahhitlerin elindeki bitmiş daire stokları erirken, vatandaşların sıfır konut talebinde de büyük artış yaşanıyor.

Uzmanlar uyarıyor: Artçı depremler olabilir!

Elazığ’da dün 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bölgede çok fazla sayıda bina yıkıldı. Elazığ depremini Türkiye’nin deprem uzmanları yorumladı.

Manisa'da ki depremde 5 bina hasar aldı!

Bu sabah Ankara'da yaşanan depremin ardından Manisa'da da artçı depremler meydana geldi. Manisa'da depremin ardından 5 metruk bina yıkıldı, 4 kişinin ise yaralandığı bilgisi geldi...

Manisa'da kentsel dönüşüm şart!

Manisa'da son günlerde ard arda gelen depremler vatandaşlara korku yaşatıyor. 1. derece deprem bölgesinde yer alan Manisa'da kentsel dönüşümün şart olduğu belirtiliyor.

Ege Denizi'nde 3.0 ve 5.3 şiddetinde artçı depremler meydana geldi!

AFAD, Ege Denizi'nde 6.5 büyüklüğündeki depremden sonra, büyüklüğü 3.0 ile 5.3 olan onlarca artçı depremin meydana geldiğini, artçı deprem aktivitesinin yoğun şekilde devam ettiğini bildirdi.

Cem Oğuz: Antalya’daki yapılar için Deprem Master Planı şart!

İMO Şube Başkanı Oğuz, son zamanlarda Akdeniz’de meydana gelen depremler nedeniyle Antalya’daki yapılar için Deprem Master Planı’nın bir an önce yapılmasının artık kaçınılmaz bir duruma geldiğini söyledi

Özkan Özçelik: İnşaatçılar artık temeli önemsiyor!

TÜRKİYE'DE yaşanan depremler, inşaat sektörünü değiştirdi. Artık inşaatçılar, projeye olduğu kadar temele de özel önem gösteriyor. Özkan Özçelik konu ile ilgili 'İnşaatçılar artık temeli önemsiyor' dedi...

Ahmet Mete Işıkara: Kütahya ve İzmir'deki artçı depremler Ekim'e kadar sürer!

Prof. Dr. Işıkara, Kütahya ve İzmir'de yaşanan depremleri yorumladı. Işıkara'ya göre İzmir'de sıra dışı bir durum yok. Kütahya için de 'yeni bir fay oluştu' denemez. Mevcut fay harekete geçti...

artçı depremler Haberi

artçı depremler

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık’ta meydana gelen Ege ve Marmara Bölgesi’nde hissedilen depremin ardından artçı sarsıntıların devam edeceğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, İstanbul Üniversitesi’nden emekli Dr. Oğuz Gündoğdu, Ayvacık depreminden sonra AFAD ve Kandilli Rasatnahesi’nden farklı büyüklükler verildiğini söyledi. 

''Artçıların sayısı 300'ü geçmişti''

Dr. Oğuz Gündoğdu, "Şimdiye kadar depremin büyüklüğü bakımından aralarında 1-2 puan fark oluyordu. Bu sefer açıklanan fark 0.5. Kandilli’nin verdiği 5.5. büyüklüğünün yüksek olduğunu düşünüyorum.  AFAD, depremi 5 büyüklüğünde verdi. Uluslararası kuruluşlardan biri ise 5.1 verdi. Ortalama bunun 5 büyüklüğünde deprem olduğunu kabul etmemiz lazım. Çözümsel mekanizmasına göre doğru atımlı, normal seyrinde bir deprem olduğunu anlıyoruz. Aynı yerde 1717 yılında aynı yerde meydana gelen bir deprem var. Son deprem Çanakkale ve civarına çok hissedilmiş. Artçıların...