ayıplı mallardan sorumluluk

ayıplı mallardan sorumluluk

28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ayıplı mallar üzerindeki tüketici hakları açıklanıyor. İşte Tüketici Kanunu ayıplı konut esasları...

Ayıplı mal dava dilekçesi örneği!

Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örneğe uygun olmayan, sahip olması gereken özellikleri taşımayan mal oluyor. Bu mallar için dava açılabiliyor. İşte ayıplı mal dava dilekçesi örneği..

Ayıplı malda tüketicinin hakları!

Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maL oluyor. Peki, ayıplı malda tüketicinin hakları nelerdir?

Ayıplı maldan sorumluluk süresi!

Tüketici Kanun ve yönetmeliklerine göre satıcılar, malı satış sözleşmesine uygun olarak tüketiciye teslim etmekle yükümlü oluyor. Peki, satıcı ayıplı mal teslim ederse ne olur? Ayıplı maldan sorumluluk süresi ne kadar?

Ayıplı maldan sorumluluk yönetmeliği!

Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örneğe uygun olmaması ya da sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan mal olarak tanımlanıyor. İşte ayıplı maldan sorumluluk yönetmeliği..

Ayıplı gayrimenkullerde hak arama süresi ne zaman başlar?

Posta Gazetesi Ekonomi sayfası köşe yazarı Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun "Ayıplı gayrimenkullerde hak arama süresi ne zaman başlar?" sorusunu cevaplandırıyor. İşte Heper'in köşe yazısı;

Kiralananın ayıplarından sorumluluk kimdedir?

Kiraya verilen taşınmaz mal hakkında kiracı ile kimi zaman problemler yaşanabiliyor. Peki, kiralananın teslim anındaki ayıplarından sorumluluk kimdedir? Kiralananın sonradan ayıplı hâle gelmesinden sorumluluk kimdedir?

Mirasta red halinde sorumluluk!

Yasal ve atanmış mirasçılar mirası üç ay içinde reddedebilirler. Peki, yasal mirasçılar mirası reddederse ne olur? Mirasta red halinde sorumluluk nedir? İşte yanıtı..

Soyak Akıllı Yıldızlar Sosyal Sorumluluk Projesi'nin ilk dönemi sona erdi!

Soyak’ın ilkokul öğrencilerinde enerji tasarrufunu ve bilincini arttırmayı hedefleyen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 2. yılının ilk dönemi sona erdi.

İlham Aliyev: Tanap'da tüm taraflar sorumluluk göstermeli!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Kafkas Boru Hattı, TANAP ve TAP projelerinden oluşan Güney Gaz Koridoru için tüm tarafların sorumluluk göstermesi ve ek imtiyaz elde etmek için girişimde bulunmaması gerektiğini söyledi.

Panora GYO'nun yönetici sorumluluk sigortası temin edildi!

Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 8 Mayıs 2015 ile 8 Mayıs 2016 dönemini kapsayan toplam 22 milyon 500 bin TL tutarında bir Yönetici Sorumluluk Sigortası ACE European Group Ltd.'den temin edildi.

Akiş GYO'nun şirket üyeleri aleyhine açılan sorumluluk davası 10 Haziran'da!

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Şirket Yönetim Kurulu Üyeleri aleyhine açılan sorumluluk davası ile ilgili gelişmeler hakkında bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda açıklama yayınladı.

Emlak vergisinde müteselsil sorumluluk nedir?

Müteselsil sorumluluk, birden çok kimsenin, bir borcun veya zararın ödenmesinden, zincirleme olarak ve tek başına sorumlu olması oluyor. Peki, emlak vergisinde müteselsil sorumluluk nedir?

Keller Williams'tan sosyal sorumluluk projesi!

Amerikalı Gayrimenkul devi Keller Williams’ın tüm çalışanları, 14 Mayıs Perşembe günü “REDDay”; “Topluma Katkı Günü”nde önceden belirledikleri bölgelerde sosyal sorumluluk faaliyetlerinde aktif olarak görev aldı.

ayıplı mallardan sorumluluk Haberi

ayıplı mallardan sorumluluk

Tüketici Kanunu ayıplı konut!

Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan mal olarak tanımlanıyor.


Tüketici Kanunu kapsamında ayıplı konut ile ayıplı mallar üzerindeki tüketici hakları kanunda Üçüncü Kısım Birinci Bölümde yer alıyor:


Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.


Sözleşmeye konu olan malın, sözleşmede kararlaştırılan süre içinde teslim edilmemesi veya montajının...