Banka kredilerinde sigorta şart mı

Banka kredilerinde sigorta şart mı

Bankalardan kredi kullanırken sigorta zorunluluğunun yasal olmadığı, banka müşterisinin ölümünün ardından geri kalan tutarın yakınlarından talep edildiği öne sürüldü. Banka kredilerinde sigorta isteğe bağlı mı?

Banka kredilerinde yeni dönem başlıyor!

İhtiyaç kredilerinin sınırlandırılması için harekete geçildi. Vatandaşların aylık gelirine göre çekilecek kredi miktarına limit getirilmesi gündemde. Vadelerin ise 36 ay olarak kalması planlanıyor.

Konut kredilerinde güncel faiz oranları kaç oldu? 

Banka kredi faiz oranlarında yeni bir indirim kararı geçtiğimiz hafta Yapı Kredi tarafından açıklandı. Peki konut kredilerinde güncel faiz oranları kaç oldu? 

En uygun konut kredisini hangi banka veriyor?

Kredilerde faiz indirimi kampanyası özellikle konut kredilerinde çok talep gördü. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’ın başlattığı kredi faiz indirimlerine özel bankalar da katılmıştı.  Peki güncel oranları en düşük faizli konut kredisini hangi banka veriyor…

Ev kredisi çekenler dikkat!

İstanbul’da yaşayan bir vatandaş konut kredisi aldı. Kredi borcu devam ederken yaşamını yitirdi. Hayat sigortasının süresi dolmuştu ve banka ile sigorta bildirmemişti. Aile, kalan borçla ilgili olarak hukuk mücadelesi başlattı. İşte yaşananlar...

Müteahhit yapamazsa banka yapacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Banka ya da sigorta firması müteahhit adına bize diyecek ki 'Bu firma burayı yapabilir, bunu yapabilecek mali kriterleri vardır ben de referans oluyorum, sigorta sağlıyorum.' Yapamazsa eğer banka yapacak, sigorta firması yapacak' zorunda olacak" dedi...

Banka kredilerine yapılacak değişiklik ile sektör hareketlenir!

Fertaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, banka kredilerinde yapılacak olan düzenlemeler sayesinde inşaat sektöründe hareketlilik yaşanacağını dile getirdi.

Memduh Türkoğlu: Krediye ulaşım koşulları esnetilmeli!

Benevre Beytepe Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Türkoğlu, ekonomik sıkıntının yaşandığı bu günlerde, banka kredilerinde yapılacak olan düzenlemelerin, ekonomiye can vereceğini söyledi.

Konut kredilerinde standartlar gevşetilecek!

TCMB Banka Kredileri Eğilim Anketinde, işletmelere kullandırılan kredilerde standartların sıkılaşmaya devam edeceği, konut kredilerinde standartların gevşetileceği, diğer bireysel kredilerde ise standartların temelde aynı bırakılacağı yönünde olduğu bildirildi.

Konut kredisi kullanımı 2.5 milyar liralık ek vergi geliri oluşturacak!

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) konutta kredi kullanımı olanağının artması ile konut satışının ve dolayısıyla yapımının artması ile elde edilecek vergiler de hesaba katıldığında en az 2.5 milyar liralık ek vergi geliri oluşacağı hesaplanabilir.

Faiz oranlarının düşmesi emlak sektörünü şahlandıracak!

Son aylarda durgun geçen emlak ve gayrimenkul sektörü, özellikle banka kredilerinde faiz oranlarının düşmesini bekliyor. Uzman Emlak'ın sahibi Engin Köse, oranların düşmesiyle sektörün şaha kalkacağını söyledi.

İnşaata yeni yasal düzenlemeler geliyor!

İnşaata gelen yeni yasal düzenlemelerde, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Damga Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi ve Harçlarda önemli değişiklikler bulunuyor.

Konut kredilerinde talebin azalması bekleniyor!

Temmuz-Eylül 2015 döneminde kredi talepleri incelendiğinde, işletmelerin banka kredilerine talebi önemli düzeyde bir azalış gösterdi. Konut kredilerinde talep artışı bir önceki seneye göre yavaşlamaya devam etti.

Onur Öngün: Senetle ev almayın!

Banka kredilerinde faiz oranlarının geçmiş dönemlere oranla yüksek olması, ev sahibi olmak isteyenleri yüzde 55 gibi çok yüksek oranla senetli satışlara yöneltti.

Banka kredilerinde sigorta şart mı Haberi

Banka kredilerinde sigorta şart mı

Bankalardan kredi kullanırken sigorta zorunluluğunun yasal olmadığı, banka müşterisinin ölümünün ardından geri kalan tutarın yakınlarından talep edildiği öne sürüldü.


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, bankaların kredi kullandırırken krediye bağlı olmaksızın tüketicilere sigorta yaptırmasının yanlış olduğunu, tüketicilerin sigorta işlemini dışarıda da yaptırabileceğini savundu.


Krediye eklenen sigorta masrafının tamamının yasal olmadığın öne süren Yılmaz, şöyle konuştu:


"Bütün bankaların internet sitelerine baktığınız zaman, sigortanın yasal zorunluluğu bulunmadığı, isteğe bağlı sigortalar olduğu görülmektedir. Kaldı ki zorunlu sigortaları da tüketiciler, o bankaya yaptırmak zorunda değil. Banka yetkilileri tüketiciye hem sözleşmeyi okutmadan, 'okudum, anladım, imzaladım' dedirtiyor hem de sigorta yaptırdığını, aslında bunun uygulamadaki anlamının 'ben sözleşmeyi okumadım, anlamadım, imzalamak zorunda kaldım' şeklinde." 


Tüketicilere zorunlu hayat sigortası yaptırıldığını ama sözleşmenin nüshasının kendilerine verilmediğine dikkati çeken Yılmaz, sigorta...