18 / 08 / 2022

borç miras kalır mı

borç miras kalır mı

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde anne ve babanın borçlarının evlada miras olarak kalıp kalmayacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o köşe yazısı...

Borç miras kalır mı?

Mirasçılar, mirasbırakanın ölümü ile mirası bir bütün olarak, kanun gereğince kazanırlar. Peki, borç miras kalır mı? Miras kalan borç nasıl ve ne zaman reddedilir? İşte miras kalan borcun reddi..

Altında büyük tufanın tarihini açıklayan İslam Memiş bombayı patlattı: Elindekini kaptıran ayazda kalır

FED'in faiz kararları sonrası yükselen dolar karşısında baskılanan altın fiyatlarında sular ısınıyor. Piyasa uzmanı İslam Memiş, Altında büyük tufanın tarihini açıklayarak bombayı patlattı. 'Panik ile elindeki malı kaptıran ayazda kalır. Ucuza mal almak yok' dedi.

Çiftçiler suya gelen rekor zamma isyan etti! Üretimi bırakırsak herkes aç kalır

Bursa’da yaşayan çiftçiler sulama suyuna gelen %110’luk zammın ardından protesto düzenledi.

Kripto paralar yok olmuyor, miras olarak bile kalıyor! 

Kripto paraların miras olarak kalıp kalmayacağı en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki kripto paralar miras kalır mı? İşte ayrıntılar...

Boşanırken ev kimde kalır?

Boşanma kararı alan aileler mal paylaşımının nasıl olacağını ve evde kimin kalması gerektiğini araştırıyor. Peki, boşanırken ev kimde kalır?

Reddedilen miras diğer mirasçılara mı kalır?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde mirasın reddi durumunu ve reddedilen mirasın kime kalacağını kaleme aldı.

Kripto para kazançları miras kalır mı?

Kripto para piyasasına ilişkin her geçen gün farklı sorunlar ve bilgiler ortaya çıkıyor. Şimdi de kripto paraların miras olup olmayacağı merak ediliyor. Peki kripto para kazançları miras kalır mı? İşte detaylar...

Kredi borcu mirasçıya mı kalır?

Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Babamızı kaybettik. Bankadan kredi çekmiş. Herhangi bir mal varlığı yoktu. Borçtan biz de sorumlu muyuz?'' sorusunu yanıtladı...

Akfen GYO'nun finansal borçları yapılandırıldı!

Akfen GYO'nun finansal borçların 10 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırılması işlemleri planlandığı ve kreditörlerle mutabık kalındığı şekilde gerçekleştirildi.

Mirasta yeni dönem: Artık hisse senetleri miras kalıyor!

Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gülşeyma Doğançay, pandemiyle birlikte küresel olarak hisse senedi piyasasına talebin arttığını belirterek eskiden ev ve arsa miras bırakılırken artık hisse senedi bırakanların sayısının yükseldiğini dile getirdi.

Gayrimenkuller noterde parsellere ayrılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Dedemden miras tarla kalıyor. Babamlar, beş kardeş noterde tarlayı parsellere ayırıp, kime hangi kısmın ait olacağını belirliyor. Biz çocuklara miras kalıyor. İçimizden biri izale-i şuyu davası açabiliyor mu?' sorusunu cevapladı.

Bakan Pekcan'dan esnafa müjde! Yeni yapılandırma hayata geçiriliyor!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarlar için bir kolaylık daha hayata geçirildiğini belirterek, yeni bir borç yapılandırılması başlatıldığını duyurdu.

Her çocuğa miras kalır mı? 

Takvim gazetesi yazarı Feride Hilal İmal bugünkü yazısında, vefat eden babanın mirasıyla ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte İmal'in o yazısı...

Antalya Kaş'ta villa turizmi tartışması: İnşaatlar arttı!

Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri olan Antalya Kaş kayıt dışı apart turizmine teslim oldu. Turizmciler "Böyle giderse geriye emlak ofisleriyle marketler kalır." dedi.

borç miras kalır mı Haberi

borç miras kalır mı

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde anne ve babanın borçlarının evlada miras olarak kalıp kalmayacağını kaleme aldı. Tamer Heper'e bir okuyucusu, "Geçen sene babamı kaybettim ve üstüne olan borçların bize kalmaması adına reddi miras yaptım. Bu ocak ayında da annemi kaybettim ve reddi miras yapmak istiyorum. Lakin az önce makalelerinizi okudum ve herkesin kendi borcundan mesul olduğunu öğrendim ama makaleler hayatta olan bireyler içindi. Ölüm durumunda da kural aynı mıdır yoksa borcu bize mi kalır?" sorusunu yöneltti. 

İşte Tamer Heper'in o soruya verdiği yanıt:

Evet, herkes kendi borcundan sorumludur. Babanın borçları için evladın malvarlığına başvurulamayacağı gibi evladın borcu için de babanın malvarlığını başvurulmaz. Kural budur. Bazı yazılarımda evladın borcu için babaya başvurulacağını yazdığım oldu ancak buradaki özelliğe dikkat...