Büyük İstanbul depremi kaç şiddetinde olacak

Büyük İstanbul depremi kaç şiddetinde olacak

Uzmanların her geçen gün uyarılarda bulunduğu beklenen büyük İstanbul depremi gündemden düşmüyor. Peki İstanbul'da depreme ilişkin hangi önlemler alınıyor? İşte detaylar...

İstanbul depremi için hangi uzman ne diyor? İşte ürküten açıklamalar!

A Haber ekranlarında yayınlanan Memleket Meselesine konuk olan deprem uzmanları son depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Deprem uzmanları beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili de konuştu. 

İstanbul depreminde 150 bin bina hasar görecek!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul depremine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İl genelinde 850 bin civarında bina olduğunu söyleyen İmamoğlu, bu binaların 150 bininin yüksek risk teşkil ettiğini söyledi.

İstanbul’daki 1 milyon 166 bin binada deprem riski yüksek!

2020'de yaşanan Elazığ ve İzmir depremlerinin ardından, gözler yeniden İstanbul'a çevrildi. Uzmanların İstanbul depremi uyarıları devam ediyor. 1999 depreminden bu yana beklenen büyük İstanbul depremi, İstanbul’daki 1 milyon 166 bin binayı tehdit ediyor...

İstanbul depreme hazır değil: Eksikler çok!

Bu yıl deprem maalesef Türkiye'yi oldukça salladı. Birçok şehirde yüzbinlerce kişi geceleri uykusuz geçirdi. Fakat en büyük endişe, beklenen İstanbul depremi... İstanbul gelecek büyük depreme hazır mı? İşte uzman yorumları...

20 yıl geciktik! Artık 20 dakikamız yok!

Elazığ’da önceki gün yaşanan 5,6 büyüklüğündeki deprem ile sonrasında meydana gelen artçı sarsıntılar, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha anımsattı. Evet, Türkiye bir deprem ülkesi. İstanbul'da ise en az 7.6 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor...

194 bin bina riskli!

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, İstanbul depremine ilişkin konuştu. İBB'nin çalışmalarına göre İstanbul’da en az 100 bin bina göçme riski ile karşı karşıya. Bu 600 daire anlamına geliyor.

İşte o depremin bilançosu: 48 bin bina yıkılacak, 96 bin bina hasar görecek!

Economist dergisi bu haftaki sayısında "Yaraları sarmak" başlıklı bir makalede, İzmir depremini işaret ederek "Türkiye bir depremin yaralarını sarıyor ve daha fazlasına hazırlanıyor" diyor, İstanbul'un bir sonraki büyük depreme hazır olmadığına dikkat çekiyor.

İstanbul'da 790 bin adet var!

İstanbul'da eski deprem yönetmeliğine göre yapılan 790 bin bina bulunuyor. Bu binaların tüm tespitleri 2023'e kadar yapılacak. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un tam dönümü için 485 milyar TL gerektiğini vurguladı.

İstanbul depremi nüfusun yüzde 20'sini vuracak!

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı ve ÇOMÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Bekler, Türkiye’nin her 10 yılda bir 6 ve üzeri büyüklükte depremle karşı karşıya kaldığının altını çizerek, Marmara Denizi’nde beklenen depremin İstanbul nüfusunun yüzde 20’sini olumsuz yönde etkil

Marmara depremi giderek yaklaşıyor! Güney Marmara'da risk büyük!

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, "Bunlar daha büyük depremlerin ayak sesleri. Marmara için de süre zaten doldu da giderek yaklaştığını söylüyor" dedi.

Kanal İstanbul'u bırak, deprem İstanbul'a bak!

24 Ocak'ta Elazığ'da meydana gelen depremden sonra, Türkiye'de gündem depreme odaklandı. Rahmi Turan, Kanal İstanbul'un değil, Deprem İstanbul'un önemsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor...

AKUT'un gündemi büyük Marmara depremi!

25. Yıl Kutlamaları adı altında basın toplantısı gerçekleştiren AKUT, beklenen “Büyük Marmara Depremi”ni gündeme taşıdı. 

Büyük İstanbul depremi beklenenin üstünde hasara neden olacak!

Beklenen İstanbul depremine ilişkin kısa süre önce yapılan resmi açıklamalar, Türkiye’nin en büyük şehrinde yaşayan milyonlarca insanın tedbir alınmaması sebebiyle yaklaşan bir felaketle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor. 

Büyük İstanbul Otogarı’nda kiralar 5 bin ile 15 bin TL arasında!

Büyük İstanbul Otogarı’nı 9 Eylül 2019’da İBB devraldı. Büyük İstanbul Otogarı İşletme Müdürü Fahrettin Beşli, otogardaki kiralara ilişkin konuştu.

Büyük İstanbul depremi için dikkat çeken açıklama!

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bölgedeki tektonik hareketliliklere ve İstanbul depremine ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul depremi için tarih verdi.

İstanbul'un o ilçesinde risk büyük!

Tarihi yapıların bir an önce beklenen büyük İstanbul depremine hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Oğuz Cem Çelik, "İstanbul’un tarihsel bölgelerindeki yapıları yönetmeliğe göre değerlendirdiğimizde çok büyük zayıflıklar görüyoruz" dedi.

İstanbul'un en büyük sorunu: Depreme hazırlık!

İzmir depreminin ardından beklenen büyük İstanbul depremi yeniden gündeme geldii. İstanbul depremi denince akıllara Kanal İstanbul projesi geliyor. Uğur Dündar, "Türkiye'nin bir numaralı devlet+yerel yönetim projesi, Kanal İstanbul değil, depreme hazırlık olmalıdır" diyor. 

Marmara Denizi'nde büyük bir deprem riski var!

Prof. Dr. Murat Utkucu, İzmir’de depremin yaşandığı alanın 1’inci derece deprem bölgesi olduğunu kaydederek, “Sismolojik açıdan bakacak olursak beklenen büyük İstanbul depremini tetiklemesi çok zor bir ihtimal. Ciddiye bile alınmayacak bir ihtimal. Sadece küçük depremselliği tetikleyebilir veya tam

Büyük İstanbul depremi senaryosu: 48 bin ağır hasarlı bina!

İzmir’i yıkan deprem dikkatleri tekrar büyük deprem riski bulunan İstanbul’a çekti. İBB’nin yaptığı son çalışmalara göre İstanbul’da olası bir depremde 100 binlerce bina orta ve üstü hasar görecek. 48 bin bina ise ağır hasar görecek. 

Beyza Taşkın: İstanbul’da yıkım daha büyük olur! 

İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki deprem, akıllara büyük İstanbul depremini getirdi. İTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, İstanbul'da yaşanacak depremin daha büyük yıkımlara neden olacağını dile getirdi. 

Büyükçekmece Adliye binasına depreme dayanıksız raporu: Göçme riski var!

Uzmanlar büyük İstanbul depreminin kapıda olduğuna ve acilen önlem alınması gerektiğine her gün dikkat çekerken Büyükçekmece Adliyesi’nin depreme dayanıksız olduğu Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) çerçevesinde alınan raporla öğrenildi. 

Büyük İstanbul depremi: Hangi uzman ne diyor?

Yıllardır tartışılan büyük İstanbul depremi, son zamanların da en çok konuşulan konusu arasında yer alıyor. Peki uzmanlar büyük İstanbul depremi için ne diyor?

Büyük İstanbul depreminde 48 bin bina ağır hasar görecek!

İstanbul Deprem Çalıştayı Aralık 2019 raporu yayınlandı. Çalıştaydaki açıklamaların paylaşıldığı raporda, olası büyük İstanbul depreminde İstanbul'un tahmini olarak karşılacağı hasarlara da yer verildi...

Büyük İstanbul depremi senaryosu: 47 bin bina yıkılacak!

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, büyük İstanbul depremi hakkında açıklamalarda bulundu. Kadıoğlu, "Yeni senaryoya göre 47 bin bina yıkılması öngörülüyor. Afet olmadan önce 47 bin bina yıkılıp yeniden yapılmalı" dedi...

Büyük İstanbul depremi kaç şiddetinde olacak Haberi

Büyük İstanbul depremi kaç şiddetinde olacak

Uzmanların her geçen gün uyarılarda bulunduğu beklenen büyük İstanbul depremi gündemden düşmüyor. 

BirGün Gazetesi'nde yer alan habere göre; beklenen depremle ilgili olası senaryolar açıklanıyor. Megakentin büyük depreme hazır olmadığına ve alınan tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çekilirken, bir açıklamada Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası'ndan (İMO) geldi. TMMOB İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu tarafından, İstanbul'da beklenen büyük depreme ilişkin önemli açıklamalar yapıldı. 

Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda İstanbul Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD ve diğer kamu kurumlarınca hazırlanan ‘Deprem Eylem Planı’nda İstanbulluların, belirlenen yerlerdeki gemilere taşınacağının ifade edildiği belirtildi ve şunlar söylendi: 

“Deprem sonrası kara yoluyla altı tahliye noktasına ulaşacak İstanbullular, buralardan deniz araçları vasıtasıyla açıkta bekleyen gemilere taşınacak. Aynı şekilde demiryolu ve hava yoluyla da tahliye için kullanılacak.”

İMO...