18 / 08 / 2022

çocuklar mirastan reddedilebilir mi

çocuklar mirastan reddedilebilir mi

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyarlarca insanı ilgilendiren bir karar imza attı. Yargıtay, çocukların mirastan men edilmesine ilişkin emsal bir karar aldı. Buna göre; anne babasıyla ilgilenmeyen evlatlar mirastan men edilebilecek...

Çocuklar mirastan çıkarılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde, çocukların mirastan çıkarılıp çıkarılamayacağı sorusunun yanıtını kaleme aldı. 

Çocukların mirastaki saklı payı neye göre belirlenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde çocukların mirastaki saklı payının nasıl belirlendiğini ve hangi şartlarda mirastan faydalanabileceklerini kaleme aldı. 

Yargıtay'dan çocukların mirastan men edilmesi için emsal karar!

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyarlarca insanı ilgilendiren bir karar imza attı. Yargıtay, çocukların mirastan men edilmesine ilişkin emsal bir karar aldı. Buna göre; anne babasıyla ilgilenmeyen evlatlar mirastan men edilebilecek...

Mirastan feragat sözleşmesi neleri kapsar?

Posta Gazetesi Tamer Heper'e gelen soruda, altı kardeş olduklarını belirten okuyucu babasının kız çocuklarına birer saire verdiğini ve mirastan feragat ettiklerine ilişkin belge imzalattığını belirtti. Babasının vefat ettiğini aktaran okuyucu, annelerine ait mallardaki haklarını sordu.

Çocuklar mirastan mahrum bırakılabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper 'Bir tanıdığımız bayan, eşi vefat eden bir beyle evlendi. Birikimleri ile daire satın aldılar. Eşinin vefatından sonra dairenin eşinin tarafına kalmasını istememektedir. Eşi de onay vermektedir. Bu durum nasıl güvence altına alınabilir?' sorusunu cevapladı.

Eşin vefatında çocuklar mirastan hak alabilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper 'Hanımı trafik kazasında kaybettim. Yeni bir evlilik yaptım. 2002’den önce aldığım bir dükkan ve evim var. 2019’da bir ev daha aldım. Çocuklarım beni mahkemeye verip, annelerinin hakkını istiyorlar. Benim hangi malımdan hak alabilirler?' sorusunu yanıtladı.

Üvey kardeşin çocukları mirastan men edilebilir mi?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Babamın ilk evliliğinden dört, ikinci evliliğinden bir çocuğu var, dört çocuk vefat etti. Ben evlenmedim. Birikimimi ölen kardeşlerin çocuklarını mirastan men edip okuyan çocuklara bağışlamayı düşünüyorum. Nasıl işlem yapmam gerekir?' sorusunu yanıtladı.

Bütün çocuklar mirasta eşit paya mı sahip olur?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Dedemin amcası Almanya’da vefat etti. Ölen kişinin babası iki evli. İki evlilikten 6 çocuğu var. 2 tanesi hayatta. Hayatta olmayan kardeşlerinin çocuklarına mirastan pay düşer mi?' sorusunu yanıtladı.

Süreyya Beşe'nin çocuklarından Garaj İstanbul için dava!

Kilisli işadamı Süreyya Beşe’nin ölümünün ardından başlayan miras kavgası, yine mahkemelik oldu. Beşe’nin 16 yıl önce otel karşılığı mirastan feragat eden çocukları, Garaj İstanbul binası için üvey annelerine dava açtı.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği Soma'daki anaokulunu açtı!

Çocuklar Gülsün Diye Derneği'nin 23. Anaokulu, 13 Mayıs 2014’te Türkiye’yi yasa boğan maden faciasının yaşandığı Manisa’nın Soma ilçesinde 18 Eylül 2014 Perşembe günü düzenlenen törenle açıldı.

Dumankaya çocuklar için okula dönüş etkinliği gerçekleştirdi!

Dumankaya çocuklar için okula dönüş etkinliği gerçekleştirdi. Dumankaya İnşaat, okulların açılması öncesinde çocukların motivasyonunu artırmak ve eğlenceli bir hafta sonu geçirmeleri amacıyla “Okula Dönüş” etkinliğini gerçekleştirdi.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği 23. Anaokulunu Soma'da açıyor!

Çocuklar Gülsün Diye Derneği 23. Anaokulunu Soma'da açıyor. Çocuklara modern bir eğitim ve oyun ortamı sunacak olan anaokulu, 18 Eylül’de yapılacak açılış töreninin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanacak.

Çocuklar önce Kayseri Park’a sonra okula gidecek!

Kayseri Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi, okulların açılmasına sayılı günler kala ailelerin ve çocukların hayatını kolaylaştıracak bir kampanya düzenledi. Çocuklar önce Kayseri Park’a sonra okula gidecek.

çocuklar mirastan reddedilebilir mi Haberi

çocuklar mirastan reddedilebilir mi

Zengin bir ailenin tek çocuğu olan genç kız, eğitimini yurt dışında bitirdikten sonra geri geldiği Türkiye'de pek çok şirkette üst düzey yöneticilik görevi üstlendi. Genç kız çalıştığı birçok şirkette mesai arkadaşlarıyla yaşadığı geçimsizlik yüzünden sıkça iş değiştirdi. İş hayatında sorunlar yaşayan genç kadının, anne ve babasını uzun süre ziyarete gitmediği belirtildi.

Çocuklarının hayırsız olduğunu düşünen milyonlarca TL'lik servet sahibi anne baba da genç kızı vasiyatnameyle mirastan menetti. Genç kız bu olayın ardından mahkeme başvurdu ve yurt dışında eğitimini bitirdiğini, annesiyle beraber şirket kurduklarını ve şirket müdürü olarak görev yaptığını; hiçbir zaman anne ve babasını ihmal etmediğini, sık sık ve imkanları çerçevesinde ilgilendiğini, bir çocuğun ailesine göstermesi gereken saygıyı, sevgiyi ve özeni her zaman için gösterdiğini ifade etti. Babası tarafından...