Dövizle kiralama yasası

Dövizle kiralama yasası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dövizle kiralamaya yeni düzenleme getiriliyor. Karara göre, bundan sonra kira sözleşmeleri dövizle yapılamayacak. 

Türkiye'de son 5 yılda konut arzı arttı!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Cushman & Wakefield "Türkiye Pazar Analizleri 2019 Birinci Çeyrek" raporunu değerlendirdi. Dövizle kiralama döneminin sona erdiğini söyleyen Taş, ''Türkiye'de son 5 yılda konut arzı arttı'' dedi.

AVM kiralarında olumlu hava esiyor!

ECCO Danimarkalı Genel Müdür Deniz Necati Erda, perakende firmalarının dövizle kiralama yapmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da büyüyen ofis stoku rekabeti kızıştırdı!

Yılın üçüncü çeyreğine, dövizle kiralama ve satışı sona erdiren düzenleme damga vurdu. İstanbul’da A sınıfı ofis kiraları ortalama yüzde 7 düşerken, devam eden ofis projeleri, İstanbul’daki ofis stokunun 2021’e kadar büyümeye devam edeceğini gösteriyor. 

Kira ödemelerinde TL dönemi sektörü sevindirdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli çalışmaların yapılacağına yönelik açıklamaları sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılandı...

Dövizle kira dönemi bitiyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, alışveriş merkezlerinde, evlerde dükkanlarda artık dövizle kiralama ve satış dönemine son vereceklerini açıkladı...

Yeterli döviz geliri olmayan dövizle kiralama yapmamalı!

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yeterli döviz geliri olmayanların dövizle kiralama yapmaması gerektiğini söyledi.

Döviz kuru artıyor, AVM kiraları yükseliyor!

BMD Başkanı Sinan Öncel, döviz kurundaki yükselişin AVM'lerdeki kira ciro oranlarını arttırdığını söyledi. Öncel, perakendecilere asla dövizle kiralama yapmayın uyarısında bulundu.

Kira zammı hesaplama örneği Eylül 2017!

Kiralama Yasası gereğince gayrimenkul kiralamalarında enflasyon oranları kullanılarak yıllık zam yapılıyor. İşte kira zammı hesaplama örneği Eylül 2017..

Kira uyarlama davaları arttı!

Döviz kurlarında oluşan artışla “kira” uyarlama davaları arttı. AVM’lerde dövizle kiralama yapan dükkan sahipleri ile kiracılar karşı karşıya geldi.

BMD'nin "Mağaza kiraları uygun kurla TL'ye döndürülsün" talebi!

İHKİB Başkanı Tanrıverdi, "Halen dövizle kiralama yapan AVM yönetimlerinin Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın da sık sık dile getirdiği gibi bir an önce uygun kurdan TL'ye dönmelerini istiyor ve bekliyoruz" dedi.

Günlük yazlık ev kiralama yasası!

Günlük yazlık ev kiralama hususunda bazı yasal düzenlemeler bulunuyor. 11 Ekim 2013 tarihinde yapılan yasal düzenlemelere göre, günlük kiralık evler için ruhsat alınması gerekiyor. İşte günlük yazlık ev kiralama yasası..

Miranda Otel'inin Keyf Turizm'le olan kiralama sözleşmesi feshedildi!

Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş'ne ait olan Beykoz Miranda Oteli'nin, Keyf Turizm ve İnşaat San.Tic.Ltd.Şti. ile olan kiralama sözleşmesinin feshedilmesine karar verildi...

Komşuluk hakkı yasası!

Türk Medeni Kanunu komşu hakkı kapsamında herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlü oluyor. İşte komşuluk hakkı yasası hükümleri...

Dövizle kiralama yasası

Dövizle kiralama yasası Dövizle kiralama yasası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla dövizle kiralamaya yeni düzenleme geliyor. AK Parti grubu konu ile ilgili olarak teklif hazırlayacak.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, hazırlanacak teklif 1 Ekim'de yeni yasama yılının başlamasıyla gündeme gelecek. Teklife göre, borçlar kanununda bir değişikliğe gidilecek ve bundan sonra kira sözleşmeleri dövizle yapılamayacak. Teklifin yaşalanmasıyla, AVM'lerde sadece Türk Lirası ile kiralama işlemi yapılabilecek.

Bakan Albayrak sinyali vermişti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konu ile ilgili olarak toğun çalışma içinde olduklarını açıklamamıştı. AVM dükkanlarında, gayrimenkullerde döviz ile kiralama ve satışın önüne geçmek için gerekli adımların atılacağını söyleyen Albayrak, "Bir kısım kredi döviz riskiyle ilişkili olan portföyü ayıracak şekilde çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili toplumda da zaten ciddi bir talep var. En kısa sürede Meclis'e gelmesi için çalışacağız....