28 / 06 / 2022

dünyanın en uzun deniz altı metrosu

dünyanın en uzun deniz altı metrosu

Çin'in deniz altından geçen en uzun metro tünelinin çalışmaları Shandong Eyaleti’nin sahil kenti Qingdao’da tamamlandı...

Dünyanın en zenginleri listesindeki isimler değişti!

Dünyanın en zenginleri listesinde ilk 10'daki isimler uzun süredir değişmiyordu. Forbes tarafından 35 senedir yayınlanan 35 senedir yayınladığı dünyanın en zenginleri listesindeki milyarder sayısı bu sene rekor kırmış ve 2755'e ulaşmıştı. Bu sene listeye 493 yeni isim dahil oldu.

Dünyanın en uzun tünelinde Türk imzası! 

Yurt dışında projeler hayata geçiren Mono Steel, Dünyanın en uzun tüneli olan Gotthard Base’de yer alacak...

Dünyanın en uzun tünelinde Türk imzası!

Hindistan'ı Çin'e bağlayan, dünyanın 3 bin metre ve üzeri irtifalardaki en uzun tünel olma özelliğine sahip tünelde Türk teknolojileri kullanılıyor. Tünelin yazılımını ve elektromekanik sistemleri Savronik Şirketler Grubu tarafından yapıldı. 

Dünyanın en uzun apartmanı Ukrayna’da!

Dünyanın en uzun apartmanı Ukrayna’nın Lutsk şehrinde yer alıyor. 1969-1980 yılları arasında inşa edilen binanın uzunluğu 2700 metre.

Dünyanın en uzun çift katlı asma köprüsü trafiğe açıldı!

Dünyanın en uzun açıklığa sahip olan çift katlı asma köprüsü, Çin’in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan’da önceki gün açıldı.

Dünyanın en uzun asma köprüsü açıldı!

Mısır Kahire'de bulunan Rod al-Farag Axis Köprüsü hizmete açıldı. Köprü, 67.3 metre eniyle dünyanın en geniş asma köprüsü olma özelliği taşıyor.

Dünyanın en uzun gökdelenleri!

Dünyanın en uzun gökdelenleri listesi inşaatları devam eden kulelerin tamamlanmasının ardından güncellendi. Dünyanın en uzun gökdelenleri listesinde bu yılda Burj Khalıfa birinci sırada yer aldı.

Dünyanın en uzun deniz köprüsü Çin'de açıldı!

Dünyanın en uzun deniz köprüsü Çin'de hizmete açıldı. 55 kilometre uzunluğundaki Hong Kong-Zhuhai-Macau Köprüsü'nün açılışı düzenlenen törenle yapıldı.

1 kilometrelik Cidde Kulesi dünyanın en uzunu olacak!

Suudi Arabistan dünyanın en uzun binasını inşa etmek için kolları sıvadı. Dünya rekorunu kıracak Cidde Kulesi tam 1 kilometre uzunluğunda olacak.

Dünyanın en uzun köprüsünde sona geliniyor!

55 kilometre uzunluğundaki dünyanın en uzun köprüsünün inşaat çalışmaları tamamlandı. Köprü ile Hong Kong-Macao-Zhuhai arasındaki karayolu ulaşımı 3 saatten 1 saate inecek.

Dünyanın en uzun asma yaya köprüsü İsviçre'de açıldı!

İsviçre'de dünyanın en uzun asma yaya köprüsü açıldı. Köprü, yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 85 metre yüksekliğinde.

1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın en uzunu olacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü "2 bin 23 metre orta açıklığa sahip 1915 Çanakkale Köprüsü, dünyanın en uzun asma köprüsü olacak.'' dedi.

İşte dünyanın en uzun 10 gökdeleni!

Gelecek 10 yılda yapılması ve tamamlanması beklenen en uzun gökdelenler sizler için araştırıldı. İşte dünyanın en uzun gökdelenleri...

dünyanın en uzun deniz altı metrosu Haberi

dünyanın en uzun deniz altı metrosu

Çin’in deniz altından geçen en uzun metro tünelinin inşaat çalışmaları, Shandong Eyaleti’nin sahil kenti Qingdao’da tamamlandı. Dayang ile Kuzey Qingdao istasyonları arasındaki tünel 5,4 kilometre uzunluğunda ve Qingdao’nun 8 numaralı hat projesinin bir bölümünü oluşturuyor.
 
Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre; projenin inşaat çalışmalarından sorumlu China Railway Group firmasının başmühendisi Wang Zili, tünelin doğu kesimi ile batı kesiminin birbirinden farklı yöntemlerle kazılmış bulunduğunu söyledi. Tünel, Qingdao’nun 3,49 kilometresi deniz altından geçen 1 numaralı metro hattının bu bölümünden daha uzun. China Railway Group ve metro hatlarının işlemcisi olan Qingdao Metro Group tarafından yapılan açıklamaya göre, hat en uzun deniz altı metro tüneli unvanının sahibi oldu.
 
Üzerinde 18 adet istasyon yapılması öngörülen 61,4 kilometre uzunluğundaki 8 numaralı metro hattı, Uluslararası...