Emlak vergisi arttı mı

Emlak vergisi arttı mı

2021 yılı, arsa metrekare değerlerinin yeniden takdir edildiği bir sene ve sanıldığının tersine birçok belediye tarafından takdirlerde fahiş yükselişler yapıldı. Peki emlak vergisi mükellefleri bu fahiş artışlar karşısında ne yapabilir?

Yeni emlak vergisi değerleri neler?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre emlak vergisi değer tespitleri 4 senede bir yapılıyor. 2022 yılı için belirlenen emlak vergisi değerlerinde çok sayıda itiraz yapıldı. Hak sahiplerinin 30 gün içerisinde emlak vergisi için itirazda bulunma hakkı var.

Herkes merak ediyor! Emlak vergisi için dava açılabilir mi?

Emlak vergisindeki yükselişler gündemden düşmüyor. Avukat / Arabulucu / Ph.D. (Maliye-Vergi Hukuku) Dr. Y. Burak Aslanpınar, Dünya Gazetesi'nde emlak vergisini kaleme aldı.

Gürsel Tekin'den emlak vergisi açıklaması!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, emlak vergisi artışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İndirimli emlak vergisi uygulamasından kimler yararlanabiliyor?

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkulü olanların, her yıl emlak vergisi ödemeleri gerekiyor. Bazı kişiler ise belli şartları sağlamaları halinde emlak vergisi ödemiyorlar. İşte indirimli emlak vergisi uygulamasından yararlanabilen kişiler..

Emlak vergisinde ilk artış yüzde 6.5!

Meskenlerde lüks inşaatta metrekare bedeli 2 bin 6 liradan 2 bin 137 liraya, birinci sınıf inşaat maliyeti bin 333 liradan bin 421 liraya, ikinci sınıf inşaat maliyeti de 895 liradan 963 liraya çıkarıldı.

Emlak vergisi yüzde 6.5 arttı!

Meskenlerde lüks inşaatta metrekare bedeli 2 bin 6 liradan 2 bin 137 liraya, birinci sınıf inşaat maliyeti bin 333 liradan bin 421 liraya, ikinci sınıf inşaat maliyeti de 895 liradan 963 liraya çıkarıldı.

Emlak vergisi arttı mı?

Emlak vergilerinin ilk taksitinin ödemesi için bugün son gün. Emlakta 2015 vergileri el yakacak düzeyde artırıldı. Yeniden değerleme oranlarındaki artışlar emlak sektöründe alıcıyı bir kez daha düşünmeye zorlar hale geliyor.

Emlak vergisi ikiye mi katlanacak?

İstanbul ve Kocaeli hariç eski büyükşehir belediyelerinin metropol dışındaki ilçelerinde 2014'ten itibaren emlak vergisi normalin iki katı alınacak ve daha yüksek çevre temizlik vergisi ödenecek.

Emlak vergisi yüzde 100 arttı!

Emlak vergisi mükellefleri vergi tutarlarındaki artış karşısında şaşırdı. Emlak vergisi tutarları her 4 senede bir kez takdir komisyonlarınca hesaplanan arsa metrekare birim değerleri (rayiç bedel) üzerinden belirleniyor. Kimi ilçelerde değerler yüzde 100’ün üzerinde arttı.

Yahyalı Belediyesi'nde emlak vergisi geliri 4 kat arttı!

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk döneminde yapılan çalışmalar neticesinde Emlak Vergisi gelirleri 4 kat arttı. 

2018'de emlak vergisi ne kadar arttı?

Gayrimenkul sahiplerinin her yıl düzenli olarak ödemeleri gereken vergiye emlak vergisi deniyor. Peki, 2018'de emlak vergisi ne kadar ödenecek?

Naci Ağbal: Emlak vergisi artışı varsa yeniden düzenleriz!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Özellikle belli bölgelerde emlak vergisi değerinin 1-2 kat arttığı şeklinde şikayetler geliyor. Bununla ilgili vatandaşımızın olağanüstü bir yükle karşılaşmasına neden olan gelişme varsa bunu kontrol altına alacak düzenlemeyi yaparız" dedi.

Emlak Vergisi bu yıl yüzde 2,79 arttı!

Emlak Vergisi mükelleflerinin birinci taksit ödeme süresi Mayıs ayı sonunda bitiyor. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, emlak vergisi konusunda merak edilenleri anlattı.

2016'da emlak vergisi ne kadar arttı?

Emlak vergisi ödemeleri Mart ayı itibariyle başlıyor. Vergi mükellefleri ilk taksitlerini 31 Mayıs'a kadar 3 aylık bir süre içerisinde ödeyebilecek. Peki, kimler ne kadar vergi ödeyecek? 2016'da emlak vergisi ne kadar arttı?

Emlak vergisi itiraz kaydı nedir?

Taşınmazın bulunduğu bölgedeki yaşanan sosyal ekonomik gelişmeler, taşınmazın değerini arttırabiliyor. Bu durumda emlak vergisi mevcut bedelden daha yüksek miktarda hesaplanıyor. Peki, yüksek emlak vergisine ne yapılır? Emlak vergisi itiraz kaydı nedir?

Emlak vergisi ne kadar arttı?

Emlak vergisi her yıl, yeniden değerleme oranın yarısı kadar artıyor. Peki Ekim 2013'te açıklanan enflasyon oranlarına göre 2014 yılı için emlak vergisi ne kadar arttı? İşte yanıtı...

Emlak vergisi cezası nedir?

Emlak vergisinden muaf olmayıp vergisini zamanında ödemeyen mükelleflere emlak vergisi cezası uygulanıyor. Peki emlak vergisi cezası nedir? Emlak cezası için bir indirim var mıdır? sorularının cevapları haberimizde..

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergisinden muaf olmayanların ilgili belediyelere ödemesi gereken emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi ödeme seçenekleri nedir? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız detaylı olarak haberimizin içinde bulabilirsiniz..

Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesi!

Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesi nasıl yapılır? Emlak vergisi beyannamesi düzenlemesinde dikkat edilecek hususlar nelerdir, beyanname formunu nasıl doldurmalıyım? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz..

Emlak vergisi oranları!

Emlak vergisi için devlete ödenmesi gereken vergi bedelleri emlak vergisi oranları üzerinden hesaplanıp belirleniyor. Peki emlak vergisi oranları neye göre değişiklik gösterir merak ediyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz..

Emlak vergisi mükellefi kimdir?

Emlak vergisi ödemekle yükümlü emlak vergisi mükellifi kimdir? Emlak vergisi Kanunu'ndaki maddelerde mükelleflik durumu ne şekilde ve hangi ölçütlerde yer alıyor? sorularının cevaplarını haberimizin içinde bulabilirsiniz...

Emlak vergisi arttı mı Haberi

Emlak vergisi arttı mı

YMM, BDO Türkiye Yönetici Ortağı Cemalettin Turan, Dünya Gazetesi'nde emlak vergisindeki artışları kaleme aldı. İşte Cemalettin Turan'ın 'Arsa metrekare değerindeki fahiş artışlar nedeniyle emlak vergisi yükünüz 4 kat artmış olabilir' başlıklı yazısı...

Mükelleflerin emlak vergisi konusunda karşılaşabilecekleri kötü sürprizlere karşı uyarılması gerekiyor. Arsa, arazi, konut ve iş yeri sahiplerinden çoğu henüz bu durumun farkına varmamış olabilir. 2021 yılı, arsa metrekare değerlerinin yeniden takdir edildiği bir sene ve sanıldığının tersine birçok belediye tarafından takdirlerde fahiş yükselişler yapıldı. Bugünlerde muhtarlıklarda ilan edilen değerlerin kontrol edilmesi yararlı olur. Belediyeler tarafından takdir edilen arsa metrekare değerlerine karşı açılabilecek davalarda, dava açma süresinde de sona geliniyor. 

Belediyeler, 2022'den itibaren emlak vergisine esas olacak arsa metrekare değerlerinin takdirini 30 Haziran 2021 itibariyle bitirdi. Takdir edilen değerler muhtarlıklarda...