Evergrande çapraz temerrüt

Evergrande çapraz temerrüt

Nakit darboğazında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group, gayrimenkul satışlarının düşmesi sebebiyle çapraz temerrüte düşebileceği uyarısını yaptı. 

Çinli gayrimenkul şirketleri temerrütten kaçınıyor!

Borç yükü altında olan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande'nin yurt dışındaki yatırımcıları şirketin yeni haftanın ilk gününde vadesi sona erecek 148 milyon dolardan fazla tahvil kupon ödemesine ilişkin gelişmelere odaklanırken, diğer Çinli gayrimenkul şirketleri de temerrütten kaçınmaya çalışıyor.

Evergrande krizi neyin habercisi?

Çinli gayrimenkul devi Evergrande büyük bir krizin eşiğinde 300 milyar doları aşan borcunun zamanında ödenmemesi halinde temerrüde düşmesiyle gayrimenkul sektöründe büyük kriz yaşanacak

Evergrande'den ödemeler için duyuru!

Evergrande'den yapılan araştırmaya göre; 23 Eylül’de vadesi dolan faiz ödemesi için yuan cinsinden tahvil sahipleri ile anlaşmaya varıldı. 

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasalara yayılıyor!

Çinli emlak devi Evergrande’nin borç krizi piyasalarda tedirginlik yaratırken bütün borsalarda satış dalgasına neden oldu. Borsalarda satış dalgası yaşanırken; piyasalar şirketin içinde olduğu zor durumun diğer sektörlere yayılıp yayılmayacağını takip ediyor.

Çinli emlak devi Evergrande’nin alacaklıları ödeme sürelerini uzatacak!

Çinli emlak devi Evergrande’nin hisseleri şirketin borçlarında temerrüte düşeceği endişeleriyle 11 senenin en düşük seviyesine düşerken ana alacaklılarından biri krediler için zarar karşılığı ayırdı. Bazı alacaklılarsa şirkete borçları geri ödemesi için ek zaman tanımayı planlıyor. 

Çinli emlak devi Evergrande düşük gayrimenkul satışları için uyardı!

Nakit darboğazında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group, gayrimenkul satışlarının düşmesi sebebiyle çapraz temerrüte düşebileceği uyarısını yaptı. 

TCMB'den yeni tebliğ!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mal ve Hizmet Tedarikinde Geç Ödemelerde Uygulanacak Temerrüt Faiz Oranı ve Alacağın Tahsili Masrafları için Talep Edilebilecek Asgari Giderim Tutarı Hakkında Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Milyonları ilgilendiriyor! Artık değişti, hepsi zamlandı!

Tüketici kredisi ve ev finansmanı sözleşmelerinde yasanın cayma hakkı, faiz oranı, erken ödeme, temerrüt, sigorta yaptırılması kararlarını ihlal eden ve belli süreli kredi kontratlarına ait açılan hesaplardan fiyat ve gider arz eden kredi veren kuruluşlara her işleme 2 bin 282 TL ceza geldi.

Yolsuzluk devleti yedi bitirdi! Ülke ilk kez temerrüde düştü!

Uzun yıllardır devam eden yolsuzluğun tetiklediği ekonomik kriz yüzünden protestolarla sarsılan Lübnan, tarihinde ilk kez temerrüde düştü.

Merkez Bankası temerrüt faiz oranını yüzde 15 olarak belirledi!

Merkez Bankası, mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranını yüzde 15, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 260 lira olarak belirledi.

Çinli Evergrande konut fiyatlarını yüzde 10 düşürdü!

Çin'in en büyük inşaat şirketi olan Evergrande, tüm konut satış fiyatlarında yüzde 10 indirim yaptığını açıkladı.

Taşınmazlara ait taksit borçlarından temerrüt faizi alınmayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan "7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" ile İskan Kanunu kapsamında hak sahibi olan ailelerden, taşınmazlara ait ödemedikleri anapara taksit borçları için gecikme ve temerrüt faizi alınmayacak.

Çinli emlak şirketleri temerrüde yönelmiş olabilir!

Çinli gayrimenkul geliştiricileri, faizlerin yükselerek rekor miktardaki borçların çevrilmesini zorlaştırması ile birlikte temerrüde düşmeye yönelmiş olabileceği belirtiliyor. 

Evergrande çapraz temerrüt Haberi

Evergrande çapraz temerrüt

Nakit darboğazında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group, gayrimenkul satışlarının düşmesi sebebiyle çapraz temerrüte düşebileceği uyarısını yaptı. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; alacaklılara ve tedarikçilere olan borçlarını ödemek amacıyla para bulmak için çalışan şirketin sahip olduğu 305 milyar dolar borç ve yükümlülüğün Çin’in bankacılık sistemi için teşkil ettiği tehlike bir süredir düzenleyici kuruluşları ve finansal piyasaları tedirgin ediyor. 

ÖDEMELERİ YAPAMADI

Evergrande son olarak iki iştirakinin üçüncü taraflar tarafından ihraç edilen 934 milyon yuan (145 milyon dolar) değerine sahip varlık yönetim ürünlerinin garanti yükümlülüklerini uygulayamadığını duyurmuştu. 

Şirket, Hong Kong borsasına gerçekleştirdiği açıklamada, yaşanan bu gelişmenin “çapraz temerrüte yol açabileceğini” dile getirerek, bunun da “grubun işletmesinde, beklentilerinde, mali durumunda ve faaliyet bilançolarında olumsuz maddi etkilere neden olabileceğini” belirtti. 

Finansal danışmanlarla temas kurduğuna...