10 / 12 / 2022

Çinli emlak devi Evergrande düşük gayrimenkul satışları için uyardı!

Çinli emlak devi Evergrande düşük gayrimenkul satışları için uyardı!

Nakit darboğazında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group, gayrimenkul satışlarının düşmesi sebebiyle çapraz temerrüte düşebileceği uyarısını yaptı. Nakit darboğazında olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group, gayrimenkul satışlarının düşmesi sebebiyle çapraz temerrüte düşebileceği uyarısını yaptı. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; alacaklılara ve tedarikçilere olan borçlarını ödemek amacıyla para bulmak için çalışan şirketin sahip olduğu 305 milyar dolar borç ve yükümlülüğün Çin’in bankacılık sistemi için teşkil ettiği tehlike bir süredir düzenleyici kuruluşları ve finansal piyasaları tedirgin ediyor. 

Çinli emlak devi Evergrande düşük gayrimenkul satışları için uyardı!

ÖDEMELERİ YAPAMADI

Evergrande son olarak iki iştirakinin üçüncü taraflar tarafından ihraç edilen 934 milyon yuan (145 milyon dolar) değerine sahip varlık yönetim ürünlerinin garanti yükümlülüklerini uygulayamadığını duyurmuştu. 

Şirket, Hong Kong borsasına gerçekleştirdiği açıklamada, yaşanan bu gelişmenin “çapraz temerrüte yol açabileceğini” dile getirerek, bunun da “grubun işletmesinde, beklentilerinde, mali durumunda ve faaliyet bilançolarında olumsuz maddi etkilere neden olabileceğini” belirtti. 

Finansal danışmanlarla temas kurduğuna dikkat çeken Evergrande, yeniden yapılandırma planını hızlandırdığına vurgu yaptı.

Çinli emlak şirketi Evergrande’nin tahvilleri işleme kapatıldı!
Geri Dön