31 / 03 / 2023

faizler düşer mi

faizler düşer mi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki uluslararası basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda önemli mesajlar verdi...

Faizde indirim hazırlığı mı var?

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu toplantısından para politikası faizinin sabit tutulması kararı çıktı. Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo borç verme faizi yüzde 24 seviyesinde kaldı.

Berat Albayrak: Faizlerdeki düşüş hızlanacak!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Faizlerdeki düşüş daha da hızlanacak. Dengelenme süreci bunu beraberinde getirecek" dedi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert faiz eleştirisi!

Bankalar üzerinden yeniden faiz eleştirisi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Merkez Bankası’nın aktif olması gerekiyor" dedi.

faizler düşer mi Haberi

faizler düşer mi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yabancı basın mensuplarının sorularını yantladı. Reuters'ın haberine göre; "Faiz bize zarar veriyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu düşüncesini en yakınındakilerin bir çoğunun da paylaşmadığına dikkat çekerek yüksek faizi tartışarak çözebileceklerine inandığını da söyledi.

"Türkiye'nin çok dikkatli bir şekilde (yüksek faiz politikasından) bir dönüş yapması gerekli" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Ben Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ifadesine katılıyorum. Ama şunu çok açık net söyleyim tabi faiz politikalarına hele hele yüksek faiz politikasına karşıyım. Yüksek faiz politikalarına karşı olmamın en önemli sebebi şudur: Yüksek enflasyonun bana göre en önemli sebebi yüksek faizdir.

Yüksek faiz eğer aşağıya çekilmezse enflasyon da kesinle aşağı düşmeyecektir" dedi ve ekledi: "Benim tezim şudur: Enflasyonla faiz doğru orantılıdır.

Faizi aşağı çekerseniz enflasyon aşağı düşer. Faizi yükseltirseniz enflasyon da yükselir....