26 / 06 / 2022

güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilir

güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilir

Bodrum'da evine 685 TL elektrik faturası gelen Elektrik Mühendisi Yaşar Aksöyek güneş enerjisinden elektrik üretmeye başladı. Şimdiki hedefi ise 500 milyon TL'lik Bodrum projesini hayata geçirmek

Güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi için ilk ihale yarın!

Türkiye'de güneş enerjisinden lisanslı elektrik üretimi için ilk ihale 12 Mayıs Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İhalede Elazığ bölgesindeki 8 megavatlık kapasite için 5, Erzurum bölgesindeki 5 megavatlık kapasite için 2 firma yarışacak.

TOKİ Denizli kura sonuçları nasıl öğrenilir? Denizli Güney TOKİ kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ Denizli kura sonuçları nasıl öğrenilir ve Denizli Güney TOKİ kura sonuçları ne zaman açıklanacak sorularının yanıtları haberimizde yer alıyor. İşte TOKİ Denizli projesi ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

Elinde euro olanlar dikkat! Euro/TL haftayı nasıl geçirdi, euro ne olur bu hafta?

Elinde euro olan vatandaşlar euro kurunu yakından takip ediyor. Milyonlarca vatandaş doların güçlenmesi karşısında euronun ne olacağını merak ediyor. Peki euro haftayı nasıl geçirdi? Euro ne olur bu hafta? İşte merak edilenler...

Enflasyona endeksli tahvil ne demek enflasyona endeksli tahville nasıl para kazanılır?

TÜFE’ye endeksli tahviller özellikle enflasyonda yükseliş beklenen bu dönemde oldukça yoğun ilgi görüyor. Peki Enflasyona endeksli tahvil ne demek enflasyona endeksli tahville nasıl para kazanılır?

Bekçilik başvurusu nasıl yapılır? Bekçilik başvuru ücreti ne kadar, kaç TL?

Bekçi olmak isteyenlerin heyecanla beklediği alımlar başladı. KPSS şartsız 81 ilde yapılacak olan bekçi alımlarına yoğun ilgi gösteriliyor. Peki, Bekçilik başvurusu nasıl yapılır? Bekçilik başvuru ücreti ne kadar, kaç TL? İşte tüm detaylar..

En az prim ödeyerek nasıl emekli olunur kaç gün prim yatırıp kaç yaşında maaş bağlanıyor?

Çalışma hayatının sonunda emeklilik hakkı elde etmek için minimum prim ödemesi ne kadar olmalı, Az prim ödeyerek nasıl emekli olunur kaç gün prim yatırıp kaç yaşında emekli olunuyor? İşte detaylar...

Altın fiyatlarında son bir hafta nasıl geçti? Bu hafta altın fiyatları ne olur?

Altın piyasası bu hafta hareketli geçti. Rusya Ukrayna arasındaki gerilim yerini ateşkes görüşmelerine bırakması ve Rusya'ya yaptırımların artması yönündeki son dakika gelişmeleri altın fiyatları üzerinde etkili oldu. Peki altın fiyatları son ibir hafta nasıl geçti? Bu hafta altın fiyatları ne olur?

Dolar kuru güne nasıl başladı? Dolar bugün kaç TL?

Dünyadaki gelişmelerin etkisi ile milyonlar doların güncel kurunun ne kadar olduğunu merak ediyor. Milyonlarca yatırımcı ve dolar almak isteyenler dolar kurunun güne nasıl başladığını merak ediyor. Peki bugün dolar/TL kaç TL oldu?

Kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ihtarı nasıl ve ne zaman gönderilir?

Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmeyi feshetmek isteyen taraflar ne zaman ve nasıl ihtar göndereceklerini araştırıyor. Peki, kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ihtarı nasıl ve ne zaman gönderilir?

FED kararı gümüş fiyatlarını nasıl etkiledi? İşte son dakika gümüşün gramı!

Gümüşün gramı haftanın üçüncü işlem gününe 12,04 liradan başlarken akşam saatlerinde 11,91 liraya kadar geriledi. Peki FED sonrası gümüş fiyatı ne oldu? Gümüşün onsu FED kararından nasıl etkilendi? İşte ayrıntılar...

Dolar/TL güne nasıl başladı?

Büyük ve küçük ölçekli yatırıcımlar tarafından büyük merakla takip edilen dolar kuru güne düşüşle başladı. Dolar/TL güne 8,28 seviyesinde başladı şu saatlerde 8,30 liradan işlem görüyor.

Gram altın güne nasıl başladı?

 Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 453 lira seviyesinden işlem görüyor. Çeyrek altın 742 lira, Cumhuriyet altını ise 3.030 liradan satılıyor.

Gram altın haftanın son gününe nasıl başladı?

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 447 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 734 lira, Cumhuriyet altını ise 2.990 liradan satılıyor

Gram altın güne nasıl başladı?

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından 404,9 liradan işlem görüyor.  Çeyrek altın 666 lira, Cumhuriyet altını ise 2.720 liradan satılıyor.

güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilir Haberi

güneş enerjisinden nasıl elektrik üretilir


Bodrum'da evine gelen yüksek elektrik faturasını ödemekte zorlanan elektrik mühendisi, evinin çatısına kurduğu panellerle elektrik üretmeye başladı. 15 yıldır ilçede hayatını sürdüren Elektrik Mühendisi Yaşar Aksöyek, 26 Ocak 2013'te evine 685 TL elektrik faturası gelince kendi elektriğini üretmeye karar verdi. 


Elektrik enerjisi üretmek için araştırma yapan Aksöyek, 10 güneş paneli alarak evinin çatısına yerleştirdi. Güneş panelleriyle kurulan bir sistem sayesinde evinde elektrik üreten Aksöyek, artık evinin elektriğinin büyük bir kısmını güneşten sağlıyor.  


Aksöyek, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede güneş enerjisinden elektrik üretimini yangınlaştırmak istediği söyledi. 


İlçedeki evlerinin çatılarına paneller kurarak elektrik enerjisi üretimi yapılabileceğini ifade eden Aksöyek, "Evime 26 Ocak 2013'te 685 TL elektrik faturası geldi. Yüksek elektrik faturası oldukça canımı sıktı. Hatta ekonomik yönden beni zorladı da. İkinci bir yüksek elektrik...