hisseli tapu nasıl alınır

hisseli tapu nasıl alınır

Birden fazla kişinin hak sahibi olduğu tapuya hisseli tapu deniyor. Hisse sahipleri de hissedar olarak biliniyor. Peki, hisseli tapu nasıl çıkarılır?

Hisseli tapu alırken nelere dikkat etmeliyim?

Hisseli tapu, taşınmaz mal sahibi olmak isteyenlerin iyi araştırılması gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki, hisseli tapu alırken nelere dikkat etmeliyim?

Mirastan mahrum kalanlar dikkat!

Posta yazarı Tamer Heper 'Dedemden tarlalar kaldı. Amcam, kız kardeşleri ve annesinden vekalet alıyor. Anne ve kız kardeşleri adına tarlaları babama satıyor. Sattığı yerleri, kendine sattırarak adına hisseli tapu çıkarıyor. Amcama danışık dayalı tapu iptal davası açabilir miyim?' sorusunu yanıtladı.

Tek tapu nasıl bölünür?

Posta yazarı Tamer Heper, '20 yıl önce vefat eden babamdan kalma bir yer vardı. Öğrendik ki tapusu yok. Bize ait olan yer 8 dönüm ama tek tapu üzerinde görünüyor 20 dönüm olarak. Sahibi belli. Burayı onların rızasıyla ayırıp üzerimize tapu çıkartabilir miyiz?' sorusunu yanıtladı.

Tapu nasıl bozulur?

Posta yazarı Tamer Heper, 'Kayınpederim 25 sene önce arsa almış. Arsaya tek kat bir ev yapılmış, kayınpederim evi kardeşlerinden ücretlerini ödeyerek aldı. Şimdi kardeşlerden biri tapuyu bozdurmak istiyor. Bozabilir mi, itiraz edebilir mi? Sonuç ne olur?' sorusunu yanıtladı.

Hisseli tapu nedir? Hisseli tapu nasıl satılır?

Hisseli tapunun satışı müstakil tapu satışları kadar kolay değil. Hisseli tapuya kredi verilip verilmeyeceği ise merak ediliyor.

Üç şehirde termal şok!

Yalova’da, 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapu 40 bine yakın kişiye satıldı. Tesiste bir oda için toplanan para 6 milyon TL'yi buldu. Benzer durum Ankara ve Tekirdağ’da da yaşandı. Projelerden devre mülk satın alan çok sayıda kişi de icralık oldu...

Borç karşılığı verilen tapu nasıl geri alınır?

Posta yazarı Tamer Heper, bir okuyucusunun 'Rahmetli babam tapu üzerindeki 4 katlı binayı baskıyla vermek zorunda kalıyor. Borç, mülkiyetin 5’te 1’i bile değil ve tapuda işlem yapılırken hiç bir ücret ödenmiyor. Dekont vs de yok. Biz bu tapumuzu nasıl geri alırız?' sorusunu yanıtladı.

Hisseli tapuda imar affı!

13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen imar affı ile yapılara Yapı Kayıt Belgesi alınıyor. Peki, hisseli tapu için imar affına başvurulabilir mi?

Hangi arazilerde hisse satışı yapılabilir?

Taşınmaz mal tek bir kişiye ait olabileceği gibi birden çok kişiye de ait olabiliyor. Bir gayrimenkulün ortaklarını gösteren tapu çeşidine hisseli tapu deniyor. Peki, hangi arazilerde hisse satışı yapılabilir?

İmar barışında tapu nasıl alınacak?

İmar barışında Yapı Kayıt Belgesi alınan yapılara tapu da alınabiliyor. Peki, imar barışında tapu nasıl alınacak? Tapu tesisi için neler gerekiyor?

Hacizli hisseli tapu satışı yapılabilir mi?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında kendisine yöneltilen ''hacizli hisseli tapu satışı'' konulu soruyu yanıtladı. İşte, Tamer Heper'in yazısı..

Tapu bağış işlemleri 2015!

Taşınmaz malların mülkiyet devir işlemi bağış yolu ile de yapılabiliyor. Peki, tapu nasıl bağışlanır? Tapu bağış işlemleri 2015 nelerdir? İşte yanıtı..

Hisseli dükkanda ortaklık nasıl giderilir?

Bir taşınmazın tapusu müstakil tapu olabileceği gibi, müşterek de olabiliyor. Hissedarlar ortaklığın giderilmesini isteyebiliyor. Peki, hisseli dükkanda ortaklık nasıl giderilir? Dava nasıl ve nerede açılır?

Hisseli dükkan nasıl satılır?

Taşınmaz malların mülkiyet devir işlemleri, tapu müdürlüğüne alıcı ve satıcının başvurması halinde yapılıyor. Peki, bir taşınmaz hisseli ise ne olur? Hisseli dükkan nasıl satılır?

hisseli tapu nasıl alınır

hisseli tapu nasıl alınır hisseli tapu nasıl alınır

Hisseli tapu nasıl çıkarılır?

Birden fazla kişinin hak sahibi olduğu tapuya hisseli tapu deniyor.  Hisse sahipleri de hissedar olarak biliniyor. Hisseli tapu, bütün hisse sahipleri tarafından satılabiliyor. 

Bununla birlikte tek hissedarlar da hisse satışı yapabiliyor.


Hisseli bina tapusu satışının gerçekleşebilmesi için diğer hissedarlardan onay alınması gerekiyor. Onay sürecinde diğer hissedarlar önalım hakkını kullanmak isteyebiliyor. Bu hakkın kullanılmaması halinde ise taşınmaz 3. şahsa satılabiliyor.


Gayrimenkul satışı için onay verilmemesi durumunda ortaklığın giderilmesi için dava açılabiliyor. Bu dava diğer hissedarlara karşı açılıyor.


Gayrimenkul sahiplerinden herhangi biri, taşınmazın satılması için “izalei şuyu” davası açabiliyor. İzalei şuyu davası mahkeme tarafından tüm ortakların haberdar edilerek gayrimenkulun bedelinin belirlenmesi ve icra yolu ile gayrimenkulün satılarak ücretin hissedarlar arasında paylaştırılması işlemine deniyor. 


Hisse sahiplerinden sadece biri dahi izalei şuyu davası açmak istese,...