25 / 06 / 2022

imar affı 2019

imar affı 2019

Kentsel dönüşüm projelerini ve dönüşüm alanlarını inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 milyon 273 bin konutun dönüşümünü başlattıklarını belirtti....

İmar affıyla plansız kentleşmenin önü mü açıldı?

Uzmanlar ve meslek örgütü temsilcileri imar barışıyla ilgili, "Kaçak yapılaşma ve kamu arazilerinin işgali özendirildi. Deprem kuşağında olan Türkiye'de güvenli olmayan binalar inşa edildi" dedi.

İmar affı kaçak yapı sorununu çözdü mü?

2018 yılında çıkarılan İmar Barışı ile kaçak yapıların kayıt altına alınması planlandı. Peki imar affı kaçak yapı sorununu çözdü mü, yoksa kaçak yapılaşmayı mı özendirdi?

İmar affı binanın sağlam olduğunu göstermiyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada imar barışının "imar barışına giren yapılar sağlamdır, riskli değildir'' anlamı taşımadığını belirtti.

12 maddede imar barışı başvuru kılavuzu!

İmar barışı başvuruları geçtiğimiz Haziran ayında başladı ve yoğun talep nedeni ile başvurular 31 Aralık'ta bitmesi gerekirken Haziran ayına kadar uzatıldı. Peki, başvurular nasıl yapılacak?

İmar barışına başvuran bağımsız bölüm sayısı 9,7 milyon oldu!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bugüne kadar imar barışına başvuran bağımsız bölüm sayısı 9 milyon 687 bin." dedi..

Güncel konut teşvikleri neler?

Hem konut sektörünü hem de konut almak isteyen vatandaşa kolaylıklar sağlanması için bir dizi uygulama güncel olarak yürürlükte. Konut kredisi faiz indiriminden tapu indirimlerine kadar 2019’da uygulanan güncel konut kampanyalarını Kredi Pazarı araştırdı.

İki öğretmene imar affı istismarı uzaklaştırması!

Bodrum'da hazine arazisindeki prefabrik yapıyı, imar affından yararlanarak üzerlerine geçirmeye çalıştıkları iddia edilen iki öğretmen, görevden uzaklaştırıldı..

İmar barışı ödemeleri zamlı mı olacak?

İmar affına başvurusunu süre uzatılmadan önce yapmış fakat henüz ödemesini yapmamış olanlar; 31.12.2018 tarihi itibarıyla hesaplanmış tutarı, 30 Haziran 2019 tarihine kadar zamsız bir şekilde ödeyecekler.

Nur Fettahoğlu'na imar kirliliği suçlaması!

Oyuncu Nur Fettahoğlu ve kardeşinin başı dedesinden kalma binalarıyla dertte. Fettahoğlu ve kardeşi yurt olarak kullanılan binayı imar affından yararlanarak tadilat ettirdi. Sonrasında ise kız kardeşler imar kirliliğine neden olmak suçundan ihbar edildi.

Yapı kayıt belgesinde kaçak yapı ayrıntısı!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper'e gelen soruda, 92 evli siteden daire aldığını belirten okuyucu sitede sığınakların mesken yapıldığını, imar affına başvurulduğunu ve kat mülkiyeti kurma yolunun açıldığını belirtti. Okuyucu bunların mümkün olup olmadığını sordu.

İmar affı kanunu 2021'de devam edecek mi?

Halk arasında imar affı olarak tabir edilen imar barışı kanunu ile milyonlarca kişi evleri için yapı kayıt belgesi aldı. Peki imar affı kanunu 2021'de devam edecek mi? İmar affı uzatıldı mı? İşte tüm merak edilenler...

İmar affı mağduriyeti meclis gündeminde!

İmar affının uygulanması sırasında oluşan mağduriyetler meclis gündemine taşındı. Saadet Parti'li Karaduman, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

Satın aldığınız ev çöp olabilir!

Pandemi ile birlikte şehir kalabalığından kaçmak isteyen vatandaşlar uzak yerlerden arsa aldı ve bazıları bu süreçte arsalara ev yaptırdı. Uzmanlar 'imar affı gelecek' vaadiyle satılan arsalar ve tapusuz evler konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

Soner Çetin'den imar affı çıkışı!

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, kendisi hakkında yazılan iftira mektupları ve Uğur Mumcu Bulvarındaki 32 katlı bina başta olmak üzere imar konularında açıklamalarda bulundu.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, imar affını savundu!

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, daha önceden karşı çıktığı İmar Barışı düzenlemesine sahip çıktı.

Türk müteahhitleri dünya liginde!

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlik sektörü, imar affı, konut sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

Çürük yapılara imar affı mı geldi?

Milliyet gazetesi yazarı Onur Çakır bugünkü yazısında imar affını kaleme aldı. İşte Çakır'ın o yazısı...

Ali Babacan'dan imar affı açıklaması!

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan imar affı ve kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalar yaptı...

Beykoz'da imar affı yeniden başlamalı!

Beykoz'da birçok vatandaş imar barışından faydalanamadı. Yapı Kayıt Belgesi çıkaramayan vatandaşların binası yok hükmünde olduğundan hiçbir işlem yapamıyor. Vatandaşlar imar affının yeniden başlatılmasını istiyor...

Muğla Gümüşlük'teki kaçak yapı imar affı sebebiyle yıkılamıyor!

Gümüşlük’te Antik Myndos Kenti içindeki betonarme yapıya ilişkin Mart ayında yıkım kararı alınmıştı. Fakat sahibinin imar affı kapsamında aldığı yapı kayıt belgesi yıkımı engel oluyor. 

Erdoğan Toprak: İmar affı, felaketlere zemin hazırlar!

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Giresun'da yaşanan sel felaketinin bir sebebinin de yapı ruhsatı ve af karşılığı kaçak yapıları yasal hale getiren imar affı olduğunu belirtti.

imar affı 2019 Haberi

imar affı 2019

Artvin'de Yusufeli Barajı projesi kapsamındaki kamulaştırma çalışmaları hakkında vatandaşları bilgilendiren Bakan Kurum, şehir merkezinin daha güvenli bir alana taşınma sürecinde hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini vurguladı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile yeni yerleşim alanında TOKİ tarafından inşa edilen konutları inceleyen Bakan Kurum, yeni Yusufeli'nin, depreme dayanıklı, sağlıklı evlerin inşa edildiği, altyapısı, sosyal ve ticari alanlarıyla yeni istihdam imkânı bulunan örnek bir yerleşim olacağını belirtti.

TOKİ Dergi'de yer alan habere göre; Kentsel dönüşümü hızlı ve kararlı bir şekilde gerçekleştireceklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dönüşümde üç kritere dikkat çekti: Yerinde, gönüllü ve süratli dönüşüm.

Bölgede 334 konutun ihalesinin gerçekleştirildiğini ve gelecek aylarda 800 konutun daha ihale edileceğini aktaran Kurum, "2020'ye kadar tüm ihaleleri yaparak inşaatlara başlamayı hedefliyoruz" diye konuştu. Barajın ülke...