inşaat maliyetleri ne kadar arttı

inşaat maliyetleri ne kadar arttı

Resmi olarak açıklanan verilere göre, inşaat maliyet endeksi Şubat ayında aylık bazda yüzde 5,73 artış gösterirken, yıllık bazda ise yüzde 90,27 arttı.

İnşaat maliyetleri yüzde 80 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan rakamlara göre, inşaat maliyetleri rekor derecede artış gösterdi. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar...

İnşaat maliyetleri ne kadar arttı?

Resmi olarak açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılının Kasım ayında aylık yüzde 7,94 artış gösterirken, yıllık olarak ise yüzde 48,87 artış gösterdi.

İnşaat maliyetleri rekor seviyede arttı!

İnşaat maliyet endeksi, Haziran 2021'de ayında bir önceki aya göre yüzde 2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,48 yükseldi. 

İnşaat maliyet endeksi yüzde 4,41 arttı!

Mayıs ayına ait inşaat maliyet endeksi yüzde 4,41 artış kaydetti.

İnşaat maliyetlerindeki artış durdurulamıyor!

Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, inşaat maliyetlerindeki artışın pandemi ile birlikte yükselen arsa fiyatlarıyla birleşince iç piyasada konut geliştiricilerinin frene basmak zorunda kaldığını değerlendirdi...

İnşaat maliyet endeksi yüzde 3,54 arttı!

Nisan ayına ait inşaat maliyet endeksi yüzde 3,54 artış kaydetti. 

İnşaat maliyetleri yıllık bazda yüzde 32 arttı!

Merakla beklenen inşaat maliyet endeksi rakamları, Mart 2021'de aylık olarak yüzde 3,44, yıllık olarak ise yüzde 31,97 yükseldi.

İnşaat maliyetlerine pandemi etkisi!

İnşaat maliyet endeksi verilerine bakıldığında, 2021 yılı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 31,97 artış gösterdi. Endekste yaşanan artış ile inşaat malzemelerinde yaşanan yükseliş etkili oldu.

Artan maliyetler konut projelerini nasıl etkiledi?

Artan maliyetler ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

İnşaat maliyetlerine yüzde 10 zam yapıldı!

Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, Mart ayının gelmesi ve düğün sezonunun başlaması ile birlikte inşaat sektörünün de harekete geçmesinin beklendiğini söyledi.

İnşaat maliyetlerinde yüzde 10 artış yaşandı!

Sermaye Piyasaları Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, Türkiye'nin her yatırım için kaynak bulacak kadar zengin olmadığına işaret ederken konut sektöründe maliyetlerin yüzde 10 arttığını belirtti...

İnşaat sektöründe kârlar yüzde 8'e kadar geriledi!

İnşaat sektöründe son iki yılda kar oranları yüzde 20’lerden yüzde 8’e kadar geriledi. Artan inşaat maliyetleri nedeniyle de karların düştüğü sektörde gelecekte konsolidasyonların olacağı belirtiliyor

İnşaat maliyetleri 1 ayda yüzde 10 arttı!

Makro İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, inşaat maliyetlerinin geçen yılın genelinde yüzde 7-8 civarında bir artış gösterdiğini söyleyerek maliyetlerdeki bu artış devam ederse sektör sıkıntıya girer dedi...

Ercan Uyan: Ocak ayında inşaat maliyeti yüzde 10'ları geçti!

Maliyetlerin geçen yıl yüzde 7-8 arttığını söyleyen Uyan, "17 Aralık'tan sonra kur ve faizlerde yaşanan hareketlilikten olumsuz etkilendik. İnşaat maliyetleri bir ayda yüzde 10'dan fazla arttı" dedi...

İnşaat maliyetlerindeki akıl almaz artış ev almak isteyenlerin hayallerini yıktı! İnşaat maliyet endeksi 11 Mayıs 2022

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına yönelik İnşaat maliyet endeksi rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerin akıl almaz şekilde attığını gören vatandaşların ev alma hayalleri yıkıldı. Peki 2022 İnşaat maliyetleri ne oldu? 2022 inşaat birim maliyetleri kaç arttı?

İnşaat maliyetleri yüzde 80 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından resmi olarak açıklanan rakamlara göre, inşaat maliyetleri rekor derecede artış gösterdi. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar...

İnşaat maliyetleri ne kadar arttı?

Resmi olarak açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi, 2021 yılının Kasım ayında aylık yüzde 7,94 artış gösterirken, yıllık olarak ise yüzde 48,87 artış gösterdi.

İnşaat maliyetleri ve ev fiyatları daha da artacak!

İnşaat maliyetlerinin gelecek aylarda daha da artması öngörülüyor. Peki konut fiyatları artan inşaat maliyetlerinden nasıl etkilenecek?

Almanya'da inşaat maliyetleri Kasım 2021’de yıllık yüzde 14 arttı!

Almanya’da yeni konut inşaat maliyet endeksi yüksek malzeme fiyatlarının etkisiyle 2021'in Kasım'ında yıllık yüzde 14,4 yükseldi.

İnşaat maliyetleri gayrimenkul fiyatlarını yükseltti!

Dövizlerde meydana gelen haraketlilik kurları etkiledi. Son zamanlarda inşaat maliyetlerinin yükselmesi ile ev fiyatları da artışa geçti.

İnşaat maliyetleri ve kira artışları sektörü nasıl etkileyecek?

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan yaptığı enflasyon rakamları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "İnşaat maliyetleri, kiralar arttı. Önümüzdeki süreçte konut problemi olacak" dedi.

İnşaat maliyetleri kontrolünde yapay zeka dönemi!

TÜİK rakamlarına göre, inşaat maliyetlerinin yüzde 45 yükseldi. Maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğini dile getiren PirCloud kurucusu Sedat Yazıcı, yapay zekanın bu konuda oldukça avantaj yarattığını dile getirdi. 

İnşaat maliyeti hesaplama formülü 2022!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan inşaat metrekare maliyet bedelleri, 2022 yılında inşaat türlerine göre yapılacak maliyet hesaplamalarında kullanılacak. Peki, inşaat maliyetleri nasıl hesaplanır? İşte inşaat maliyeti hesaplama formülü 2022...

İnşaat maliyetleri konut fiyatlarını uçuruyor!

Bursa Hakimiyet Gazetesi köşe yazarı Namık Göz bugünkü köşesinde inşaat sektörünü kaleme aldı. İşte Namık Göz'ün o yazısı...

Bakanlık yükselen inşaat maliyetleri için harekete geçti!

Ticaret Bakanlığı yükselen inşaat maliyetine el koymaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili olarak bakanlık tarafında kısa zaman içerisinde yeni düzenleme yapılacak.

İnşaat maliyetleri ev fiyatlarını nasıl etkiledi? 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan inşaat maliyet endeksi Haziran ayı sonuçlarına göre; inşaat maliyet endeksi aylık bazda yüzde 2.89, yıllık yüzde 42.48 arttı. 

İnşaat maliyetleri kentsel dönüşümü yavaşlatıyor mu?

İzmir'de kentsel dönüşümün yavaş bir şekilde ilerlediğini söyleyen İZTO Meclis Üyesi Levent Bendeş, en büyük nedenin inşaat maliyetindeki artış olduğunu dile getirdi. 

inşaat maliyetleri ne kadar arttı Haberi

inşaat maliyetleri ne kadar arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat 2022'ye ilişkin merakla beklenen inşaat maliyet endeksi verilerini resmen açıkladı.

Açıklanan verilere göre, söz konusu endeks Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 5,73 artış gösterirken, yıllık bazda da yüzde 90,27 artış gösterdi.

Yine resmi olarak açıklanan verilere göre, aylık bazda malzeme endeksi yüzde 7,56, işçilik endeksi ise yüzde 0,23 artış gösterdi. Yine merakla beklenen verilere göre, yıllık bazda da malzeme endeksi yüzde 113,27 artarken, işçilik endeksi de yüzde 41,38 oranında arttı.
 

İşte söz konusu endeks ile ilgili diğer detaylar...

Yine resmi olarak açıklanan rakamlara göre, bina inşaatı maliyet endeksi, Şubat 2022'de bir önceki aya göre yüzde 5,82 yükselirken, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 87,91 yükseliş gösterdi. Açıklanan resmi rakamlara göre, bir önceki aya göre malzeme...