24 / 05 / 2022

İnşaat maliyetlerindeki artış durdurulamıyor!

İnşaat maliyetlerindeki artış durdurulamıyor!

Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, inşaat maliyetlerindeki artışın pandemi ile birlikte yükselen arsa fiyatlarıyla birleşince iç piyasada konut geliştiricilerinin frene basmak zorunda kaldığını değerlendirdi...Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş, inşaat maliyetlerindeki artışın pandemi ile birlikte yükselen arsa fiyatlarıyla birleşince iç piyasada konut geliştiricilerinin frene basmak zorunda kaldığını değerlendirdi...

İnşaat maliyetleri malzeme miktarına, malzeme fiyatına, işçiliğe bağlılığının yanı sıra kullanıcının tercihi, yönetmeliklerin getirdiği kısıtlamalar, çevre şartları gibi pek çok unsurdan etkilenerek değişmektedir.  Döviz kurunun yüksekliğinden dolayı ülkemizde üretilen malların ucuz hale gelmesi ve inşaat ürünlerinde ihracatın artması inşaat malzemelerinde fahiş fiyat artışlarına yol açmaktadır. Döviz kurları ve malzeme üretim sürecinde meydana gelen fiyat dalgalanmaları malzeme fiyatlarını en çok etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Yapı malzemelerinin birçoğu yurtdışından ithal edilmekte, döviz kurlarında yaşanan ani değişimler, inşaat şirketlerini bir sonraki malzeme tedariki sürecinde etkilemektedir. İnşaat malzemelerindeki bu artış pandemi ile birlikte arsa fiyatlarıyla birleşince iç piyasada konut geliştiricileri frene basmak zorunda kaldı ve sektör yavaşlama başladı. Gayrimenkul sektöründe pek çok inşaat firması yeni konut projelerinde maliyetleri tahmin edemediği için bekleme pozisyonuna geçti. İnşaat maliyetlerindeki yüksek artıştan dolayı her geçen gün konut sahibi olmak zorlaşmaya başladı. Özellikle inşaatın temel kalemleri olan demir çimento beton gibi kalemlerdeki aşırı fiyat yüksekliği konut geliştiricilerini ve kamuya iş yapan sektör temsilcilerini ciddi anlamda zora sokmaktadır. İnşaat maliyetlerini yüksekliği konut üretiminin azlığı talebin artması önümüzdeki dönemde hem konut fiyatlarında hem de kiralarda çok yüksek artışlara neden olacaktır.  

İnşaat maliyetlerindeki artış durdurulamıyor!

TÜİK tarafından bu yıl açıklanan en son İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 3,54, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,48 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 4,89, işçilik endeksi yüzde 0,53 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 43,07, işçilik endeksi yüzde 20,62 arttı. Maliyet artışı, sektörde yapılan araştırmalara göre bazı kalemlerde yüzde 100 ün üzerine çıktı. Böylelikle inşaat maliyetlerinde 2018 yılından bu yana en yüksek artış kaydedildi. Diğer taraftan maliyetlerin yükselmesiyle birlikte konut fiyatlarında hızla artış yaşanıyor. Yeni yapılan konutların fiyatı eski konutlara göre daha yüksek ortaya çıkıyor. Konut fiyatlarını direkt olarak etkileyen bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,63 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 5,02, işçilik endeksi yüzde 0,56 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 41,77, işçilik endeksi yüzde 20,92 e yükseldi. 
 

İnşaat maliyetlerindeki artış hız kesmiyor!