Kaçak evin anlaşılması

Kaçak evin anlaşılması

Kaçak ev; yapı ruhsatı alınmadan inşasına başlanılan yapılar ile ruhsat alınmasına rağmen ruhsat ve eki projelere aykırı olarak inşa edilen evler olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kaçak ev nasıl tespit edilir?

Osmangazi'de kaçak 2 katlı bina yıkıldı!

Osmangazi Belediyesi tarafından Avdancık Mahallesi’nde orman arazisi üzerinde kaçak olarak inşa edilen 2 katlı bir evin yıkımı gerçekleşti. 

Marmaris'te kaçak olduğu belirlenen 3 ev yıkıldı!

Muğla Marmaris'in turistik Söğüt Mahallesi'nde, kaçak olduğu belirlenen 1'i ahşap, 2'si de betonarme olmak üzere 3 evin yıkımı gerçekleştirildi...

Rize'de kaçak yapı yıkımına ara verildi!

Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı yaylalarda bulunan kaçak yapıların yıkımına ara verildi. Bölgede 10 evin yıkımı tamamlandı ve ev inşa etmek için açılan 16 ocak kapatıldı.

Bursa Osmangazi'de kaçak yapıya geçit yok!

Osmangazi Belediyesi, Geçit Mahallesi’nde kaçak olarak inşa edilen inşaat aşamasındaki bir evin temelini yıktı.

Bursa Osmangazi'de kaçak 1 villa ve 2 prefabrik ev yıkıldı!

Osmangazi Belediyesi, Uludağ eteklerinde bulunan Yiğitali Mahallesi’nde kaçak olduğu tespit edilen lüks 1 villa ve 2 prefabrik ev ile birlikte inşaat aşamasındaki bir evin temelini yıktı.

Orhangazi Dürdane Mahallesi’ndeki 3 katlı kaçak villa yıkıldı!

Osmangazi Dürdane Mahallesi’nde kaçak olduğu tespit edilen lüks villa ile bir evin temeli, Osmangazi Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkıldı.

Samsun Çarşamba'da 6 kaçak ev yıkıldı!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışma kapsamında, Çarşamba ilçesinde kaçak olduğu tespit edilen 6 evin daha yıkımı gerçekleştirildi. Karabahçe Mahallesi'nde yürütülen yıkım çalışmalarına devam edildi.

İzmir'de kaçak evlerin yıkımında gerginlik yaşandı!

İzmir'de ormanlık bölgeye yapılan kaçak sekiz evin yıkımında gerginlik çıktı. Evi yıkılacak olan bir kişi pompalı tüfekle beş polisi yaralayıp kaçtı. Polislerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi..

Kaçak evler nereye şikayet edilir?

Kaçak yapılaşmayı önleyebilmek ve yapı denetim sisteminin etkin uygulanabilmesi için, ruhsatsız olarak bir evin inşasına başlanıldığının anlaşılması durumunda, kaçak evler nereye şikayet edilir? İşte, kaçak ev şikayeti..

Gümüşhane'deki 838 evin kaçak olduğu ortaya çıktı!

Giresun ile birlikte Trabzon ve Gümüşhanenin ortak kullandığı Sisdağı Yaylasında, 838 ev ile 144 ahır ve samanlığın kaçak yapıldığı bildirildi..

Esenler 'in sloganı: Sıfır kaçak yapı!

GÖREVE geldiği 29 Mart 2009 tarihinde ilk iş olarak kaçak yapı ile mücadeleye giriştiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bu konuda halkı bilinçlendirdiklerini söyledi...

20 katlı rezidanslarda 31 bin metrekare kaçak yapılaşma!

Önceki gün bitme aşamasına gelen ikiz rezidanslar 'jet' kararla mühürlendi. şžimdi belediyenin önümüzdeki gün burayla ilgili alacağı karar merakla bekleniyor. 20 katlı rezidanslarda 31 bin metrekare kaçak yapılaşma var....

Tuna Evin Bahar Kampanyası uzatıldı!

Mayıs ayında başlayan Bahar Kampanyası Haziran ayı boyunca da geçerli olacak. Bahar Kampanyası dahilinde tüm ürünler %30 indirimli. Tuna Evin yeni koleksiyonunu birbirinden özel fiyatlarla keşfedin, baharı evinizde doya doya yaşayın...

Kaçak evin anlaşılması Haberi

Kaçak evin anlaşılması

Kaçak ev nasıl tespit edilir?

Yapı ruhsatı alınmadan inşasına başlanılan yapılar ile ruhsat alınmasına rağmen ruhsat ve eki projelere aykırı olarak inşa edilen evler kaçak ev olarak tanımlanıyor. 


Bir yapının kaçak durumuna düşmemesi için inşaata başlanmadan önce mutlaka inşaat ruhsatı yani yapı ruhsatiyesinin alınması gerekiyor. Kaçak yapılar  için İmar Kanunu'nun 26, 27 ve 32. maddelerinde belirtilen bir çok idari yaptırımlar bulunuyor. Bunlar arasında en sıklıkla kullanılan cezalar, para cezaları ve yıkım cezaları oluyor.


Bir yapının kaçak durumuna düşmemesi için inşaata başlanmadan önce mutlaka inşaat ruhsatı yani yapı ruhsatiyesinin alınması gerekiyor. İnşaat ruhsatının verilmesi ile arsa üzerinde projede belirtilen şekilde bir yapının kurulmasına devlet tarafından izin verilmiş sayılıyor.  Peki, kaçak ev nasıl tespit edilir?


Kaçak evin anlaşılması..

İnşaatına başlanmış olan yapının belediyede kaydının olmaması ve...