kira artış hesaplaması nasıl yapılır

kira artış hesaplaması nasıl yapılır

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında gerçekleştirilen kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Peki, TÜFE ile kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Kira artışı hesaplama 2019!

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki tedbirler arasında bulunan en dikkat çekici kararlardan biri kira artış oranları olmuştu. Kiracıların yüzünü güldürecek olan yeni düzenleme Meclis'ten geçti. 

7 soruda yeni kira zammı hesaplaması!

3 yıllık Yeni Ekonomi Programı kapsamında emlak, gayrimenkul sektörüne yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. En önemli düzenlemelerden biride kira hesaplamasındaki değişiklik. Peki Yeni Ekonomi Programı ile kira zammı nasıl hesaplanacak?

Kira artış oranı Ağustos 2014!

Kira sözleşmesi yenilenen kiralamalarda ev sahipleri yeni kira yılına yeni kira bedeli belirleniyor. Yapılacak olan kira oranı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirleniyor. İşte, kira artış oranı Ağustos 2014!

2020 Ocak ayı kira artış oranları!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak tarihinde TÜFE oranları açıklandı. Kira artış hesaplaması nasıl yapılır?

Ocak 2020 kira artış oranı ne kadar? 

TÜİK Aralık ayı enflasyon oranlarının belli olmasının ardından Ocak 2020 kira artış oranları da belli oldu. Peki Ocak 2020 kira artış oranı ne kadar? TEFE TÜFE Ocak ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira artış hesaplaması nasıl yapılır?

Konut kira artış oranı hesaplaması Mayıs 2017!

Mayıs 2017 döneminde kullanılacak kira artış oranları bugün belli oldu. İşte TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE oranları ile konut kira artış oranı hesaplaması Mayıs 2017 örneği..

Dükkan kira artış oranı Mayıs 2016!

Dükkan kiralamalarında yapılan sözleşmenin senelik olarak yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Dükkan kira zam hesaplaması, meskene göre farklı şekilde yapılabiliyor. İşte dükkan kira artış oranı Mayıs 2016..

2016 Ocak kira artış oranı!

2015 yılı Ocak ayında kira sözleşmesi imzalayan kimselerin, 2016 Ocak ayı itibariyle sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedeline zam yapılıyor. Peki, 2016 Ocak kira artış oranı nedir?

2016 Ocak kira artış oranı hesabı!

Taşınmaz mal kiralamalarında kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde artış yapılıyor. Peki, kira artış oranı nasıl hesaplanır? İşte 2016 Ocak kira artış oranı hesabı..

İşyeri kira artış oranı Ocak 2016!

Bir işyeri kiraladığınızı ve Ocak ayında kira sözleşmenizin yenilendiğini düşünelim. Bu durumda kira bedeline ne kadar zam yapılabilir? İşte işyeri kira artış oranı Ocak 2016..

Konut kira artış oranı Ocak 2016!

Borçlar Kanunu gereğince, kira sözleşme süresinin dolması halinde kira bedeline belli oranlarda zam yapılıyor. Evdeki ve işyerindeki kiracıya farklı oranlarda zam yapılıyor. İşte konut kira artış oranı Ocak 2016..

Kira artış oranları Ocak 2016!

Taşınmaz mal kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde belli oranlarda zam yapılıyor. Kira artışının kanunen, üretici fiyat endeksi oranlarına göre yapılması gerekiyor. İşte kira artış oranları Ocak 2016...

Aralık ayı kira artış oranları belli oldu!

Aralık ayı kira artış oranları belli oldu. Gayrimenkul kira sözleşmeleri yenilenirken mal sahibi kiracılara belli oranda zam yapma hakkına sahip oluyor. Ne kadar ve nasıl zam yapılacağı ise 'Borçlar Kanunu' kapsamında belirleniyor.

Dükkan kira artış oranı Aralık 2015!

Kira zam hesaplamaları kanunen ev ve dükkanlarda farklı şekilde hesaplanıyor. Peki, dükkandaki kiracıya nasıl zam yapılır? Dükkan kira artış oranı Aralık 2015 nedir?

Kira artış sınırı nedir?

Kiracıya yapılacak zam, 2012 yılından beri yürürlükte olan Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Peki, kira artış sınırı nedir? Kira artışları neye göre yapılır?

İşyeri kira artış oranı Aralık 2015!

Kira sözleşmeleri yıllık olarak yenilenen kiracılara mal sahipleri belli oranlarda zam yapıyor. Peki, Aralık ayında işyeri kiracısına ne kadar zam yapılır? İşte işyeri kira artış oranı Aralık 2015..

kira artış hesaplaması nasıl yapılır Haberi

kira artış hesaplaması nasıl yapılır

Gayrimenkul kira sözleşmelerinde taraflar arasında yapılan kira sözleşmesinin yenilenmesi halinde kira bedelinde zam yapılıyor. Bu zam kanunda belirtilen oranlar kapsamında gerçekleştiriliyor. 

Söz konusu kira artışı hesaplama formülü Yeni Ekonomi Paketi gereğince değiştirildi. Yeni Ekonomi Paketi'ne göre kira artışı hesaplamasında üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranları baz alınarak hesaplanacak. 

Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. maddesine göre yapılıyor. Kanuna göre, sözleşmede farklı bir hüküm olmadıkça konut kiraları Yİ-ÜFE’ye göre yapılıyor. Kiracı ve mülk sahibi farklı oranlarda kira belirleyebiliyorlar ancak yapılacak artış tutarı Yİ-ÜFE’yi aşamıyordu. Geçmiş yıllarda Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE'nin altında kalıyordu. Ancak, son üç yıldır Yİ-ÜFE daha fazla yükseliş kaydediyor. 

Bu sebepten dolayı, Yİ-ÜFE yerine artışların TÜFE’ye göre yapılması teklifi kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kira artışı yapılacak aydan...