kiracı yükümlülüğü 2020

kiracı yükümlülüğü 2020

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşma ile her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alınıyor. Peki Borçlar Kanunu'na göre kiracı ve ev sahibi hakları nelerdir? İşte tüm merak edilenler...

2020 kira sözleşmesi örneği!

Bir gayrimenkulü kiralamadan önce kiracı ile mülk sahibi arasında yazılı anlaşma yapılıyor. Kira sözleşmesi ile taraflar arasında yaşanabilecek orunların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hazırlanıyor? İşte 2020 kira sözleşmesi örneği...

Kira sözleşmesi örneği 2020!

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşmaya göre tüm anlaşmazlıkların önüne geçiliyor. Peki kira sözleşmesi nasıl hesaplanıyor? İşte Kira sözleşmesi örneği 2020...

Kiracının bakım yükümlülüğü nedir?

Taşınmaz mal kiralayan kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak özenle kullanmak ve kiralananın bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlü oluyor. Peki, kiracının bakım yükümlülüğü nedir?

Kiracı apartman aidatını ödemezse ev sahibi mi öder?

Apartmanda bir dairede kiracının yaşaması durumunda, apartmada sağlanan günlük hizmetler için aidat ödeme yükümlülüğü de kiracıda oluyor. Peki, kiracı apartman aidatını ödemezse ev sahibi mi öder?

Kiracının aidat yükümlülüğü nedir?

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, apartmanda tüm daire sakinlerinin aidat borcunu ödemeleri gerekiyor. Peki, taşınmazda kiracı varsa kiracının aidat yükümlülüğü nedir? Kiracılar, aidatını ödemezse ne olur?

1 Temmuz kiracı hakları!

Borçlar Kanunu gereğince, ev sahipleri 1 Temmuz'dan itibaren 10 yılı dolduran kiracılarının tahliyesini bir sebep göstermeden isteyebilecek. Peki kiracının hakları nelerdir? İşte 1 Temmuz kiracı hakları...

On yıllık kiracı tahliyeleri Temmuz ayında başlayacak!

6098 sayılı Borçlar Kanunu madde 347 gereğince ev sahipleri 10 yıllık kiracılarının tahliyesini herhangi bir sebep göstermeden isteyebilecek. On yıllık kiracı tahliyeleri Temmuz ayında başlayacak..

Kiracı hakları 2014!

Kiracının kanuni hakları, 2012'de yürürlüğe giren Borçlar Kanunu kapsamında yer alıyor. Kanun gereğince kiracı ile ev sahibi arasında imzalanan kira kontratında belirtilen hükümlere uyulması gerekiyor. İşte kiracı hakları 2014...

Çevre temizlik vergisini kiracı mı ev sahibi mi öder?

2014 yılına ait çevre temizlik vergisinin ilk taksiti en son 2 Haziran'da ödeniyor. İkinci taksitlerin ise Kasım ayı içerisinde ödeneceği çevre temizlik vergisini kiracı mı ev sahibi mi öder?

Dorak Holding, Wyndham'la anlaştı 2020'de 20. otelini açacak!

Dorak Holding, İstanbul ve Kapadokya’ daki 2 otelinin işletme haklarına ilişkin dünyanın en büyük otel zincirlerinden Wyndham Oteller Grubu ile anlaştı. 2020'de 20. otelini açacak...

Kiracı iflas ederse ne olur?

Kira ilişkisinde sorumlulukların yerine getirilmemesi sözleşmeyi sona erdiren nedenler arasında yer alıyor. Buna karşın, sözleşmenin olağanüstü fesih durumları da söz konusu olabiliyor. Peki, kiracı iflas ederse ne olur?

Akıllı eşya pazarı 2020'de 300 milyar dolar olacak!

Akıllı eşya pazarı 2020'de 300 milyar dolar olması bekleniyor. Günlük yaşamın bir parçası olan beyaz eşyaları üreten şirketler bu bağlanma sevdasını üretime uyarladı, fiyatı 4 bin dolar olan, tweet gönderebilen buzdolapları üretimine başladı.

Kiracı apartman yönetimine dava açabilir mi?

Anayapının korunması hususunda kiracılar söz sahibi olabilir mi? Apartmanda projeye aykırı olarak yapılan onarımların düzeltilmesini talep edebilir mi? Kiracı apartman yönetimine dava açabilir mi? İşte sorularınızın yanıtı..

kiracı yükümlülüğü 2020 Haberi

kiracı yükümlülüğü 2020

Ev veya iş yeri gibi bir mülk kiralanacağı zaman kiracı ile mülk sahibi arasında yapılan yazılı anlaşma ile tüm anlaşmazlıkların önüne geçiliyor. Yazılı anlaşma kapsamında her iki tarafın da hakları yasal olarak güvence altına alınıyor.

Mülk sahibi ile kiralayan kişi arasında düzenlenen sözleşme kapsamında  Türk Borçlar Kanunu 29. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme." 

Borçlar Kanunu'na göre kiracının kiraya verene yükümlülükleri

1- Kiracının en temel yükümlülüğü kirasını ödemektir. (Madde 313)

2- Kira sözleşmesinde kira ödeme tarihi belirtilmedi ise veya gayrimenkulün bulunduğu bölgede genel bir uygulama yoksa, kira her ayın sonunda ödenir. (Madde 314)

3- Kiracı, kira bedelini veya ödemekle yükümlü olduğu diğer...