konut kredileri artış

konut kredileri artış

Finans sektöründe batık krediler 16.7 milyar artttı. Toplam 68 milyar lirayı bulan batık kredinin 21.8 lirasını tahsil edilemeyen bireysel krediler oluşturuyor. Bireysel nitelikli kredi ve kredi kartları içinde en yüksek artış yüzde 14.6 ile konut kredilerinde gerçekleşti.

Konut kredileri son hafta 100 milyon YTL arttı

Konut kredilerinde 11-19 Ekim tarihleri arasındaki 1 haftalık dönemde 100 milyon YTL'lik artış yaşandı. Bireysel kredilerdeki son durumu öğrenmek için tıklayın!

Türkiye konut fiyat artışında ilk sırada!

Türkiye konut fiyat artışında zirvede yer almaya devam ediyor. Knight Frank’in 2021 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre;  konut fiyat artışında yüzde 35,5'lik orana sahip olan Türkiye, dünya genelinde birinci sırada yer aldı. 

Konut fiyat artışında İzmir farkı!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Nedim Bubik bugünkü köşe yazısında İzmir'in konut fiyat artışını kaleme aldı. 

Amerikalıların hanehalkı borcunda en yüksek payı konut kredileri aldı!

Açıklanan resmi rakamlara göre, Amerikalıların 3. çeyrekte hanehalkı borcunda en yüksek payı konut kredileri aldı.

Faiz indirimi sonrasında konut kredileri ne kadar cazip?

Kamu bankaları tarafından uygulanan faiz kararı sonrasında konut kredilerinde faiz oranları düşüşe geçti. Peki, şu anda konut kredileri faiz oranları ne kadar cazip? İşte detaylar...

Türkiye konut fiyat artışında 5 çeyrektir lider!

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım bugünkü köşesinde Bodrum'daki konut satışlarını ve ülke genelindeki konut fiyatlarını kaleme aldı. İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Bodrum’da konut fiyat artışı yüzde 51' başlıklı yazısı...

Konut kredileri 2020'ye göre geriledi mi?

Merkez Bankası’nın Kasım 2020'den günümüze devam ettirdiği parasal sıkılaştırma, kredi faizlerinin yüzde 20'yi aşmasına sebep oldu. Peki konut kredileri ne oldu?

Türkiye’nin konut fiyat artışındaki şampiyonluğu Çin’in ilgisini çekti!

Tüm dünyanın gözü konut fiyat artışında şampiyonluğu göğüsleyen Türkiye'ye çevrildi...

Dünyada konut fiyat artışında hangi il şampiyon oldu?

Yüksek enflasyon ve TL'deki değer kaybı Türkiye'yi konut fiyat artışında zirveye götürdü. Sırasıyla Ankara, İzmir ve İstanbul konut fiyatlarının dünyada en çok artış gösterdiği iller oldu.

Kanal İstanbul Projesi'nde konut alanları artırıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan karar ile Kanal İstanbul imar planları askıya çıkarıldı. Askıya çıkarılan planlarda projede konut alanları artırıldı. 

Türkiye'den 3 şehir konut fiyat artışında dünyayı solladı!

150 dünya şehrini kapsayan konut fiyat artışı araştırmasına göre İzmir, Ankara, İstanbul, Filipinlerin başkenti Manila'nın ardından zirveye yerleşti. 

2021 konut kira artış oranı!

Kira sözleşmeleri Ocak ayında yenilenecek kiracılara ne kadar zam yapılacağı geçtiğimiz günlerde belli oldu. İşte 2021 konut kira artış oranı...

Bireysel kredilerin yüzde 34'ünü konut kredileri oluşturdu!

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 45 artarak 849 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 46'sını ihtiyaç kredileri, yüzde 34'ünü konut kredileri oluşturdu.

TOKİ'yle yeni konut rezervleri artırılacak!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu belirtti. Kaya, bütün tedbirleri buna göre alacaklarını, TOKİ'yle yeni konut rezervlerini artıracaklarını açıkladı.

konut kredileri artış Haberi

konut kredileri artış

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Aralık 2016 verilerine göre, finans sektöründe tasfiye olunacak alacaklar, bir önceki yılsonuna göre yüzde 31.8 artarak 67.7 milyar liraya ulaştı. Tasfiye olunacak alacakların oranı ise yüzde 3.2’den yüzde 3.6’ya yükseldi. 2015 sonunda ‘batık’ diye de adlandırılan tasfiye olunacak alacaklar 51.4 milyar liraydı.


Ticarinin payı arttı


Nakit krediler, 2016 Aralık itibarıyla bir önceki yılsonuna göre yüzde 17 artarak 1 trilyon 841 milyar lira oldu. Bunun 1 trilyon 749 milyar liralık bölümü bankalar, 40 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 28 milyar lirası finansman şirketleri ve 23 milyar lirası da faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı.


Ticari nitelikli kredilerin toplam içindeki payı geçen yıla göre 1.5 puan artışla yüzde 75.2 olurken, imalat sanayi yüzde 25.5 ile ticari krediler içinde en yüksek...