Konut sahipliği oranı düşüyor mu

Konut sahipliği oranı düşüyor mu

CHP Meclis Grubu tarafından ev sahipliliğiyle ilgili rapor hazırlandı. Rapora göre, kiralık konutta yaşayanların sayısı da arttı.

Konut sahipliği oranları geriliyor, kiracılık yükselişte!

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs 2021 ev satış istatistiklerine göre; Kovid-19 salgınıyla mücadele yılı olan 2020'de ev satışları 2019'la kıyaslandığında yüzde 11,2 artış gösterdi. Ancak aynı dönemlerde konut sahipliği azaldı. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konuya ilişkin konuştu.

Konut sahipliği oranları düşüyor, kiracılık artıyor!

Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, "hem oturum hem de yatırım/birikim amacıyla yapılan konut alımlarının azaldığını gösteriyor" dedi.

Türkiye'de konut sahipliği azalıyor mu?

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre her 2 kiracıdan birisi hayatı boyunca konut sahibi olamayacağını düşünüyor. Türkiye’de ise konut sahibi olma umudunun yükselmesi bir yana, mevcut konut sahipliği oranın da günden güne azalma yaşanıyor.

Konut sahibi olmayı hangi unsurlar etkiliyor?

2020 gelir ve yaşam koşulları araştırması, Türkiye genelinde ev sahipliği oranının gerilediğini gözler önüne serdi. Uzun seneler yüzde 59-61 seviyesinde seyreden ev sahipliğindeki gerileme neden yaşanıyor? Konut sahibi olmayı hangi unsurlar etkiliyor? İşte ayrıntılar...

Konut sahipliği oranları geriliyor, kiracılık yükselişte!

TÜİK tarafından açıklanan Mayıs 2021 ev satış istatistiklerine göre; Kovid-19 salgınıyla mücadele yılı olan 2020'de ev satışları 2019'la kıyaslandığında yüzde 11,2 artış gösterdi. Ancak aynı dönemlerde konut sahipliği azaldı. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konuya ilişkin konuştu.

İkinci konut veya arsa sahipliği hane tasarrufunu etkiler mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (MB), yayımladığı “Türkiye’de Hane halkı Tasarruflarının Belirleyicileri” başlıklı makaleye göre hanede kadının çalışması ve konut sahipliği tasarruf olumlu yönde etkilerken, ikinci konut ve arsa sahipliği tasarrufu azaltıyor. 

2019'da konut sahipliği yüzde 58.8 oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılına ilişkin Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarını yayımladı.  2019'da konut sahipliği yüzde 58.8 oldu.

Konut almak için doğru zaman mı?  

Yaklaşık sekiz aydır bankalar konut kredisi faiz oranlarında çeşitli fırsatlar sunuyor. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla konut kredisi peşinat oranı yüzde 10'a çekildi. Peki bu şartlarda ev almak doğru mu? Konut almak için doğru zaman mı?

İlahiyatçılar yüzde 0.49 faizli TOKİ 100 bin konut projesi için ne diyor?

İlahiyatçılar, yüzde 49 faiz oranı uygulanacak TOKİ'nin 100 bin konut projesi için değerlendirmelerde bulundu.

Konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2020!

Kira sözleşmesi bu ay yenilenen konuttaki kiracılara ne kadar zam yapılacağı belli oldu. İşte kira zam oranları ile konut kira artış oranı hesaplama Ocak 2020 örneği...

Türkiye'de konut sahipliği oranı artacak!

Sıfır konuta düşük faiz uygulamasını değerlendiren GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, "Gayrimenkul sektörü ve vatandaşı direkt etkileyen 'birinci el konutlara yönelik düşük faiz oranı uygulaması' ülkemizde konut sahipliği oranının artırılması için büyük önem arz ediyor" dedi.

GYODER 'den sıfır konuta faiz indirimi açıklaması!

GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin, "Sıfır konuta düşük faiz, ülkemizde konut sahipliği oranının artırılması için büyük önem arz ediyor" dedi...

En uygun konut kredisi faiz oranı hangi bankada Aralık 2019!

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ivmesi artan döviz kuru etkisiyle yavaşlasa da bankalar konut için cazip kredi faiz oranları sunmaya devam ediyor. Güncel olarak en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

En uygun konut kredisi faiz oranını hangi banka veriyor?

En uygun konut kredisi faiz oranı hafta başı itibariyle yaklaşık 3 ay sonra değişti. Kamu bankaları Kasım ayının ikinci haftası itibariyle en düşük konut kredisi faiz oranını sunma özelliğini yitirdi...

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.98’e indi!

Yaklaşık üç buçuk ay sonra en düşük konut kredisi faiz oranı değişti. Kuveyt Türk Bankası yüzde 0.98 kar payı oranı ile konut finansmanı kullandırmaya başladı...

Konut sahipliği oranı düşüyor mu Haberi

Konut sahipliği oranı düşüyor mu

CHP Meclis Grubu tarafından ev sahipliliğiyle ilgili rapor hazırlandı. Sözcü Gazetesi'nden Başak Kaya'nın haberine göre; raporda, konut kredilerindeki yüksek faiz oranları, pandemiyle beraber çoğalan işsizlik ve güvencesizliğin, vatandaşın konut sahibi olma hayallerini de etkilediği vurgulandı. 

Rapora göre, Türkiye'de konut sahipliği oranı bir puan gerileyerek yüzde 57.8'e düştü, kiralık konutta yaşayanların sayısı da arttı. Raporda yer verilen veriler şu şekilde:

- Türkiye'de ev sahipliği oranında başlayan düşüş eğilimi 2020 yılında da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2019 yüzde 58.8 olan sahip olduğu konutta oturan ailelerin oranı 2020'de yüzde 57.8'e geriledi.

- Buna paralel olarak kiralık evde oturan hanelerin oranı ise yükseldi. 2014 yılında yüzde 22.1 olan kirada oturan hanelerin oranı yüzde 26.2'ye çıktı.

6 MİLYON AİLE KİRADA

- Toplam 24 milyon...