konut satın alırken hangi belgeler istenmeli

konut satın alırken hangi belgeler istenmeli

Osman Yıldırım; konut satın alırken projenin tasarım ve mimari özelliklerinden önce inşaat halinde ise kat irtifak tapularının olup olmadığını bina bitmiş ise iskan belgesinin alınıp kat mülkiyetli tapularının çıkarılıp çıkarılmadığı sorgulanmalıdır.

Ev satın alınırken ya da kiralarken bunlara dikkat!

AFAD'ın hazırladığı deprem farkındalık eğitiminde konut satın alınırken ya da kiralanırken bir evde nelere dikkat edilmesi gerektiği de detaylı olarak anlatıldı.

Maketten konut alırken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzde birçok vatandaş maketten konut satın alırken çeşitli mağduriyetler yaşayabiliyor. Takvim Gazetesi köşe yazarlarından Feride Hilal İmal maketten konut satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları kaleme aldı.

Hisseli arsa satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Türkiye'nin en büyük yatırım seçenekleri arasında olan hisseli arsa yatırımında dikkat edilecek hususlar neler? Hisseli arsa alırken hangi konular araştırılmalı? Prokule Türkiye yetkilisi Gökhan Gürlek hisseli arsa satın alımına ilişkin önerilerde bulundu.

Kovid-19 gurbetçilere konut satışını etkiledi mi?

Koronavirüs salgını sebebiyle durağanlaşan konut sektörü, düşük faiz kampanyalarıyla canlandı. Peki salgın sürecinde Türkiye'de gurbetçilere satılan konut sayısı ne oldu? Kovid-19 gurbetçilere konut satışını etkiledi mi?

Çinlilere konut satışında 'yüksek komisyon' engeli!

Türkiye’den 250 bin dolarlık taşınmaz alana vatandaşlık verilmesinin ardından dünyanın pek çok ülkesinden gelen yatırımcılar konut satın alıyor. Bu sene ilk kez Çinli vatandaşların konut satış rakamlarında ilk 3’e girmesi sektörü canlandırdı.

Satın alınan evde gizli ayıp varsa ne yapılmalı?

Gayrimenkul satın alırken görülecek ayıplar açık ayıptır, kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan ayıplar ise gizli ayıp. Peki satın alınan evde gizli ve açık ayıp varsa ne yapılmalı?

Erkin Sopokov'a '681 bin dolarlık konut satın alma' suçlaması!

Ülkesinde gözaltına alınan Kırgızistan'ın İstanbul'daki eski Başkonsolosu Erkin Sopokov, diplomatik plakalı aracını üçüncü şahıslara kullandırmak, 681 bin dolarlık konut satın almak, Başkonsolosluğun bütçesinden 31 bin doları şahsi ve ailevi nedenleri için kullanmaktan sorumlu tutuluyor...

İcradan piyasa fiyatının altında satılık evler!

İcra yoluyla el konulan evleri daha uygun fiyata almak isteyen kişiler ''İcradan ev veya konut nasıl alınır?'' sorusunun cevabını araştırıyor. İşte icradan ev ve konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler...

Gayrimenkul alırken tapu harcına dikkat! Nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul satın alırken yüzde 25 ceza ödememek için tapu harcının eksiksiz yatırılması gerekiyor. Peki tapu harcı hangi değer üzerinden ve hangi oranda hesaplanır? Nereye ödenir ve eksik ödenirse sonuçları ne olur? İşte ayrıntılar...

Ev satın alırken bunlara dikkat!

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle birlikte emlak sektörü canlandı. Peki konut alırken ve satarken nelere dikkat edilmeli? Tapuda gözden kaçırılmaması gerekenler nelerdir? İşte detaylar...

Arazi satın alırken 'lokasyon'a dikkat!

Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altınkök, 'arazi satın alırken dikkat edilmesi gereken konular'ı Emlakkulisi.com okurları için kaleme aldı. İşte o yazı...

Koronavirüs yabacılara konut satışını etkiledi mi?

Dünya etkisi altın alan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” olarak tanımladığı koronavirüs tüm ülkelerin ekonomisini ciddi anlamda etkiliyor. Peki birçok sektörde sarsıntılara neden olan koronavirüs yabacılara konut satışını etkiledi mi? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Yabancıya konut satışını İstanbul ve Antalya sırtladı!

Yabancıya konut satışı 2019’da artış gösterdi. Bu artışın 2020 yılında da devam edeceği hedefleniyor. Yabancıya konut satışını 2019’da İstanbul ve Antalya taşırken Türkiye geneli satışı gerçekleştirilen toplamda 45 bin 483 konuttan yüzde 66'sı (29 bin 808) bu iki ilden gerçekleşti.

konut satın alırken hangi belgeler istenmeli Haberi

konut satın alırken hangi belgeler istenmeli

Son yıllarda sağlanan düşük faizler,  konut alımına teşvik edici fırsatlar ve değerlenen araziler Türkiye'de gayrimenkule yatırımı artırıyor. Yatırımını konuttan yana kullanmak isteyen kişilerin doğru konut seçiminde ise dikkat etmeleri gereken bazı kriterler bulunuyor.  2006 yılından bu yana Şişli - Bomonti bölgesinde kentsel dönüşüm projelerini hayata geçiren Yıldırım Yapı Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım; konut satın alırken projenin tasarım ve mimari özelliklerinden önce inşaat halinde ise kat irtifak tapularının olup olmadığını bina bitmiş ise iskan belgesinin alınıp kat mülkiyetli tapularının çıkarılıp çıkarılmadığı sorgulanmalıdır.


Yaklaşık yarım asırlık birikimi ile 2006 yılından bu yana Şişli-Bomonti bölgesinde ‘Kuleli Evleri’ markasıyla kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren Yıldırım Yapı Grubu, bölgedeki hak sahipleriyle birebir görüşmeler yaparak yüzlerce kişinin hayatına dokunuyor. 


İnsanların birikimlerini gayrimenkule yatırırken değerlendirilmesi gereken kriterlere...