16 / 08 / 2022

Konut Satışında Yüzde 18 KDV

Konut Satışında Yüzde 18 KDV

Gayrimenkul sektörünün önde gelen kuruluşlarından Dumankaya İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, 18 Mayıs 2012 tarihinde görüşülen “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda

ABD'de yeni konut satışları yüzde 14 arttı!

ABD'de yeni konut satışları Eylül ayında yüzde 14 artarak 6 ayın en yüksek rakamına ulaştı. 

ABD'de yeni konut satışları yüzde 1,5 arttı!

ABD'de yeni konut satışları Ağustos ayında yüzde 1,5 yükselerek 4 ayın zirvesine ulaşmış oldu.

Yabancıya konut satışında yıl sonu hedefi 50 bin!

Açıklanan resmi rakamlara göre, Ocak – Ağustos döneminde yabancıya konut satışı 30 bin 849 olmuştu. Sektörde yabancıya konut satışında yıl sonu hedefi 50 bin şeklinde...

Perakende fiyatlar konut harcamalarında yüzde 4,67 arttı!

İstanbul Ticaret Odası tarafından yayınlanan resmi bilgilere göre, perakende fiyatlar konut harcamalarında yüzde 4,67 arttı.

Perakende fiyatlar konut harcamalarında yüzde 0,39 arttı!

İstanbul Ticaret Odası tarafından yayınlanan resmi bilgilere göre, perakende fiyatlar konut harcamalarında yüzde 0,39 arttı...

ABD'de bekleyen konut satışları Nisan ayında yüzde 4,4 düştü!

Merakla beklenen rakamlara göre ABD'de bekleyen konut satışları Nisan ayında yüzde 4,4 oranında düşüş gösterdi.

ABD'de konut satışları yüzde 10,6 azaldı!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi, Şubat ayında yüzde 10,6 azalarak beklentilerin üzerinde düştü. 

Suudilere konut satışı Ekim ve Aralık arasında yüzde 64 azaldı!

Suudi yönetimi, Türk boykotunu sürdürüyor. Boykot, gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Suudilere konut satışı Ekim ve Aralık arasında yüzde 64 azaldı...

Siirt'te konut satışları yüzde 5,6 azaldı! 

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı konut satışları istatistiğine göre Siirt'te konut satışları yüzde 5,6 azaldı. 

Mardin’de konut satışları kasım ayında yüzde 9,3 düştü!

Mardin’de konut satışları kasım ayında yüzde 9,3 oranında düşüş göstererek 647'ye geriledi. Şehirde konut alanların büyük bölümü ikinci el konutlarını seçti. Ocak ayından beri 11 aylık süreçte ise toplam 7 bin 910 konut satışı gerçekleşti.

İstanbul'da ikinci el konut satışları yüzde 2.6 arttı!

İstanbul'da Ekim ayında ikinci el konut satışlarında yüzde 2.6 artış yaşandı.  Ay genelinde 22 bin 270 konut satışı gerçekleşti.

Çin'de konut satışları yüzde 0,4 arttı!

Koronavirüsün yol açtığı ekonomik krizden toparlanmaya  çalışan Çin'de ucuz kredilerin  etkisi ile konut satışları yüzde 0,4 arttı.

Konut fiyatlarında yüzde 23'lük artış!

Kredili konut satışında rekor kırılan Haziran ayının hemen öncesinde konut fiyat artışında rekor yaşandı. Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, konut fiyat endeksi (KFE) Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 6,4, bir 2019'un aynı ayına göre yüzde 23,1 artış gösterdi.

Konut Satışında Yüzde 18 KDV Haberi

Konut Satışında Yüzde 18 KDV

Açıklamada Uğur Dumankaya şöyle dedi: 


“TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yeni konut alımında ortaya çıkan 17 puanlık vergi artışı ile ilgili yasa tasarısında değişiklik yapılması sektörümüz adına olumlu bir gelişmedir. Bu karar, mütekabiliyet ve kentsel dönüşüm yasası ile birlikte sektöre daha da ivme kazandıracaktır. Yasanın ilk hali ile geçmesi hem mevcut hem de potansiyel müşterilerimiz için sıkıntı yaratacak, ülke ekonomimizin lokomotifi gayrimenkul sektöründe de birçok negatif gelişmeyi peşi sıra getirecekti. Çok yeni kabul edilen kentsel dönüşüm yasası ile birlikte 20 milyon konutun yarısının yenilenmesinin konuşulduğu bir ortamda konut alıcılarının üzerine binecek KDV yükü, kentsel dönüşüm çalışmalarının da baltalanmasına sebep olacaktı. Kurumsallaşma adına adımların atıldığı sektörde böyle bir uygulamanın kayıt dışılığı da yüzde 80'lere çıkarması kaçınılmaz olacaktı. 


Ancak şimdi, bu değişiklik...