kriz döneminde emlak yatırımı yapılmalı mı

kriz döneminde emlak yatırımı yapılmalı mı

AVEB Proje Danışmanlık Kurucusu Burçin Çelik, kriz dönemlerinde konut sektöründe ki satış ve pazarlama sorunlarının incelenmesini kaleme aldı. 

Ukrayna’da emlak piyasasındaki kriz artık olgunlaştı!

Exchange Teknolojileri Merkezi analisti Maksim Orişçak yaptığı açıklamada Ukrayna’da emlak piyasasında krizin olgunlaştığını söyledi.

Lübnan'da ekonomik kriz emlak sektörünü de olumsuz etkiledi!

Lübnan bankaları, sermayenin yurt dışına çıkışının önüne geçmek amacıyla vatandaşın mevduatına el koydu. Ülkede doları baz alan emlak sektörü mevcut ekonomik krizden etkilenen sektörlerden oldu.

Putin'den inşaat sektörüne özel destek!

Kriz döneminde ekonomiyi canlandırmak için destek programlarını açıklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, "İnşaat sektörü, hem kendisini hem de diğer sektörleri destekleyen lokomotif sektör'' dedi.

Emin Üstün: Eminevim kendini emlak sektöründe kabul ettirdi!

Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Üstün: "Emlak sektöründe Eminevim sınav verdi ve kendini kabul ettirdi. Faizlerin yüksek döneminde inşaat sektörünü harekete geçirdik" dedi...

İbrahim Çeçen: İşadamının frene basma lüksü yoktur!

IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, kriz döneminde iş adamlarının yaptıkları yatırımlarla dönüşüme destek vermesi gerektiğin ifade ederek “İş insanlarının sıkıntı var diye yatırımda frene basma lüksü yok. Şartlar ne olursa olsun yatırımımız sürecek” açıklamasını yaptı.

Yahyalı Belediyesi'nde emlak vergisi geliri 4 kat arttı!

Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk döneminde yapılan çalışmalar neticesinde Emlak Vergisi gelirleri 4 kat arttı. 

Yunanistan'da konut fiyatları artıyor!

Yunanistan'da ekonomik kriz döneminde büyük düşüş yaşayan konut fiyatları, 2018 yılında da yükselişini sürdürerek üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 2,5 arttı.

Beyşehir'de yapı ruhsat harçlarında indirim kararı!

Beyşehir İlçe Belediye Meclisi ilçedeki inşaat sektörüne kriz döneminde destek vermek amacı ile yapı ruhsat harçlarında bir miktar indirim yapılması kararını aldı.

Avrupa'da bir sonraki kriz emlak piyasasından kaynaklanabilir!

Avrupa Merkez Bankası Denetleme Kurulu Başkanı Nouy, "Bir sonraki ekonomik krize ne sebep olabilir? Bilmiyorum ama emlak piyasasından kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorum" dedi...

Türk müteahhitler Rusya'da yeni projeler almaya başladı!

Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Okay, "Rusya'da kriz döneminde yaşadığımız iş alamama problemini aştık. Proje üstlenmemizin önünde engel kalmadı" dedi. Rusya'da toparlanmanın eskiye rağmen daha iyi olduğunu ifade eden Okay, "Türk şirketleri yeni projeler almaya başladı" dedi. 

Temmuz-Ekim döneminde Emlak Konut satış şampiyonu Büyükyalı!

Emlak Konut güvencesiyle, Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığında hayata geçirilen Büyükyalı İstanbul projesi Temmuz-Ekim döneminde satış şampiyonu oldu.

Almanya'da emlak fiyatları arttı!

Alman İpotek Bankalar Birliği'nin araştırmasına göre; ülkede emlak fiyatları arttı. Çeyrek bazdaki en güçlü artış 2017'nin Temmuz-Eylül döneminde kaydedildi.

İzmir, konut fiyat artışında dünya listesinde!

Knight Frank'in Ocak-Mart 2017 döneminde emlak fiyatları artışını kapsayan raporu yayınladı. Rapora göre, İzmir'de yüzde 19.2'ye ulaşan fiyat artışı, İstanbul'da yüzde 12.2, Ankara'da ise yüzde 10.1'e ulaştı.

kriz döneminde emlak yatırımı yapılmalı mı

kriz döneminde emlak yatırımı yapılmalı mı kriz döneminde emlak yatırımı yapılmalı mı

Ülkemiz de emlak piyasasının zaman zaman duraklama dönemine girdiği görülmektedir. Uzun dönem yatırımcılar için kazanç kapısı olarak görülen emlak alımı son dönem yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmış durumdadır. Bu durumun başlıca iki sebebi olduğu görülmektedir. Bunlar ikinci el konutlar da  arzın talep dengesizliği  ve para piyasalarında ki dalgalanmalar.


Bellirli bölgeler de yoğunlaşan konut üretimi ikinci el piyasasında konut arzın konut talebin üzerine çıkmasına neden olmaktadır.  Konut yatırımcısının kar beklentisi sağlamak için aldığı konutlardan istediği oranda ikinci el satışı yapamaması ve beklediği kira rakamlarına ulaşamaması yatırımcının konuta yatırım yapma isteğini azalttığı görülmektedir. Çok konutlu projeler de ikinci el pazarlarının iyi yönetilememesi satış ve kiralama rakamlarının düşmesine sebep olmaktadır. Konut üreticilerinin aynı anda aynı bölgelere fokuslanması da bu bölgelere yatırım yapan yatırımcıların...