Küresel Konut İzleme Raporu

Küresel Konut İzleme Raporu

Küresel Konut İzleme Raporu'nun 2016 üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı. Dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en çok azaldığı ülkeler sıralandı. Türkiye ise 2016'da 11 sıra gerileyerek en fazla artan 18'inci ülke oldu.

Konut fiyatlarında balon var mı?

Gayrimenkul, Türkiye’de güvenli bir yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Uluslararası Para Fonu IMF’nin son Küresel Konut İzleme Raporu’na göre Türkiye konut fiyatları artışında tüm dünyada 7. sırada yer alıyor.

Türkiye ev fiyat artışında dünya şampiyonu!

IMF Küresel Konut İzleme Raporu 2020 yılı üçüncü çeyrek verileri açıklandı. 63 ülkenin dahil edildiği rapora göre, yüzde 13.1'lik artışla Türkiye olarak kaydedildi. 

Küresel tefecilerin tetikçileri neden kuduruyor?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Küresel tefecilerin tetikçileri neden kuduruyor?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 3 maddelik analizi...

Konut piyasasında küresel çapta düşüşe neden olan olaylar!

Çin’de başlayan ve dünyayı etkisi altına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) birçok sektörü olduğu gibi konut sektörünüde etkiledi. Koronavirüs salgını dünyayı küresel çapta etkileyen olaylar arasına girdi...

Küresel finans devleri neden Çin'i tercih ediyor!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Küresel finans devleri neden Çin'i tercih ediyor!" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 16 maddelik analizi...

Yöresel Konut Projesi için çalışmalar başlayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ikinci 100 günlük Eylem Planı kapsamında Yöresel Konut Projesi için çalışmalar başlayacak. Düzce, Bolu, Sakarya, Kocaeli ve Zonguldak illerinde yöresel konut projesi uygulanacak.

Yeni havalimanı Türkiye'yi küresel ticarette geleceğe uçuracak!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yarın ilk fazı hizmete açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şekib Avdagiç, yeni havalimanı Türkiye'yi küresel ticarette geleceğe uçuracak dedi.

Konut fiyatları senkronize artış gösterdi!

Küresel Finansal İstikrar Raporu'nun analitik bölümleri yayımlandı. Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun yayınlanan analitik bölümünde küresel konut fiyatları ele alındı. 

Konut satış fiyatları yeni rekorların habercisi!

Küresel konut fiyat endeksine göre 2017’de Türkiye’de konut fiyatları yüzde 11,2 oranında artış gösterdi. İnşaat sektörü açısından sıkıntılı geçen bir yılda gerçekleşen bu artış, gayrimenkul sektöründe sıçrama yaşanabileceğinin habercisi niteliğinde. 

Küresel konut fiyat artışında Türkiye 5’inci sırada!

2017’de küresel konut fiyat artışına göre Türkiye dünyada 5’inci sırada geliyor. Raporda, Türkiye’de fiyatların 1 yılda yüzde 11.2 arttığı görüldü.

Gayrimenkulde küresel piyasalara açılma zamanı!

Gayrimenkul sektörünün önde gelen firmaları İstanbul’da gerçekleştirilen İnşaat ve Konut Konferansı’nda buluştu. Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, gayrimenkulde küresel piyasalara açılmanın tam zamanı olduğunu söyledi..

Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi raporu açıklandı!

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 41 şehrindeki lüks konutların fiyatlarına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı.

En düşük faizle konut kredisi veren banka hangisi?

Ocak ayında yüzde 0.95 olan konut kredi faizi ortalama yüzde 1.41’lere kadar çıktı. İşte en düşük faizle konut kredisi veren banka...

Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi 3. Çeyrek Raporu açıklandı!

Knight Frank’in 56 ülkeyi içine alan Küresel Konut Fiyat Endeksi’nin 2017 yılı üçüncü çeyrek verileri açıklandı.

Küresel Konut İzleme Raporu Haberi

Küresel Konut İzleme Raporu

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı ve en fazla düştüğü ülkeleri sıraladı. "Küresel Konut İzleme Raporu'nun 2016 üçüncü çeyrek sonuçları yayımlayan IMF'nin verilerine göre 64 ülke arasında konut fiyatları yüzde 13 Tük artışla en fazla Yeni Zelanda'da yükseldi. Brezilya ise yüzde 20'lik düşüşle ev fiyatlarının en çok azaldığı ülke oldu. Türkiye, yüzde 5.5 ile dünyada konut fiyatları en fazla artan 18'inci ülke oldu. 2015 yılının aynı döneminde yüzde 10.4'lük artışla 7'nci sırada yer alan Türkiye'nin 11 basamak gerilediği görüldü. 


BÜYÜME HIZI YAVAŞLADI 

2015 yılında, 44 ülke arasında reel konut kredisi artışında yüzde 17.İlik büyüme ile birinci sırada yer alan Türkiye geçtiğimiz yıl yüzde 0.1'lik büyüme ile 29'uncu sıraya geriledi. Reel konut kredisi hacmi en fazla büyüyen ülke...