17 / 08 / 2022

Merkez Bankası kredi indirimi

Merkez Bankası kredi indirimi

Bankalar geçen ay başta konutta olmak üzere faiz indirimine başlamıştı. Ancak indirimin arkası gelmemişti. Sebebi ise maliyet. Merkez Bankası, bankaların maliyetini düşürecek yeni bir adım daha attı. İşte o haber...

Merkez Bankası'nın kararından sonra flaş gelişme, doları olanlar gece sevinçten uyuyamayacak

Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutma kararının ardından Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's flaş bir kararı imza attı. Moody's enflasyon beklentisini yüzde 52,1'e yükseltti.

Merkez Bankası duyurdu! Kredi faizleri artacak!

Merkez Bankası'nın bankaların bilançoların varlık tarafına da zorunlu karşılık uygulamaya başlaması ve bazı Türk Lirası ticari kredileri de ilk kez bu zorunlu karşılığa dahil etmesinin ticari kredi faizlerini de artırması bekleniyor. İşte tüm detaylar...

Dolarları koltuklara oturtup bağlayın, Merkez Bankası açıklayacak yer yerinden oynayacak

Merkez Bankası'nın önceki günlerde aldığı kararın yankıları sürüyor. Bankaların bilançoların varlık tarafına da zorunlu karşılık uygulamaya başlamasının ardından ticari kredi faizlerinin de artması bekleniyor. Bu da doğal olarak dolara yansıyacak. Dolarda yeni dalgalanma yolda.

Kredi çekmek isteyenler dikkat! Merkez Bankası’ndan flaş kredi kararı

Merkez Bankası'dan yapılan açıklamada alınan yeni bir karar ile kredi kullanımına düzenleme yapıldığı bildirildi. İhracat ve yatırım kredileri, esnaf kredileri, tarımsal krediler ve kurumsal kredi kartları için zorunlu karşılıkların kapsamı genişletildi.

Standard - Poor's: Avrupa Merkez Bankası, faiz artışına kapı açıyor!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard - Poor's (S&P) yaptığı açıklamada son zamanlarda sık sık gündeme gelen Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Mart 2022'den itibaren piyasaları para politikası normalleşmesi için hazırlamaya başlayabileceğini belirtti.

Çin Merkez Bankası Nisan 2020'den bu yana ilk kez faiz indirdi!

Çin Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı açıklamada yüzde 3,85 olan bir yıl vadeli kredi temel faizi Kasım 2021'de yüzde 3,80 şeklinde belirlendi.

Merkez Bankası kararı sonrası konut kredisi faizleri ne oldu?

Vatandaşlar bankalar tarafından duyurulan kredi faiz oranlarını merak ediyor. Konut alacak vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz oranını açıklamasıyla son dakika faiz oranlarını araştırmaya başladı. Peki hangi banka ne kadar konut kredisi faizi uyguluyor?

Kredi ve kredi kartı hizmetlerinden Merkez Bankası sorumlu olacak!

Tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türlerini belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler Merkez Bankası'na devredildi.

Merkez Bankası'ndan son dakika faiz hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları düşürüldü.

Merkez Bankası’ndan konut kredilerine teşvik hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemede değişikliğe giderek uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulama başlattı...

Merkez Bankası'ndan ticari ve konut kredisine teşvik!

Merkez Bankası (MB), zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti. MB, kredi büyümesini zorunlu karşılıklarla ilişkilendiren düzenlemesinde tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) arındırılmış hesaplamaya geçerken, uzun vadeli ticari ve konut kredilerini teşvik edecek bir uygulamayı da başlattı...

Merkez Bankası'nın hamlesi konutta rekorların habercisi!

Konut kredi faizlerinde yaşanan indirim sonrasında inşaat sektörüne son 2 ayda çok pozitif yansıdığını söyleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran, Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından konut kredi faizlerinin özel bankalarda biraz daha gerileyebileceğini kaydetti.

Merkez Bankası'ndan kredi kartına sınır!

Merkez Bankası (MB), bankaların, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde üye iş yerlerinden alabileceği komisyon oranını yüzde 1.6 ile sınırladı.

Merkez Bankası kredi indirimi Haberi

Merkez Bankası kredi indirimiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara seslenerek “Biraz az kazanın, faizleri düşürün Yıllık konut kredi faizi yüzde 9'a doğru insin” demişti. Erdoğan'ın çağrısı karşılık bulmuş bankalar geçtiğimiz ay adeta faiz indirim yarışına girmişti. Bu indirimler sonucunda aylık konut kredi faizleri yüzde 1'in altına geldi. Posta'dan Bilal Emin Turan'ın haberine göre kredi faizleri bankaya göre yüzde 0.80-0.99 arasında değişiyor. İndirim öncesi faizler yüzde 1.20'yi aşıyordu.


MALİYETLER HALA YÜKSEK


Faizde bir miktar indirim olsa da vatandaşın konut alırken tercih ettiği 10 yıllık kredilerde yılık en düşük faiz halen yüzde 11.4 seviyelerinde bulunuyor. Hükümet ve inşaat sektörü bu faizin daha da inmesini istiyor. Fakat bankalar faizlerin inmesini şarta bağlıyor. Peki ne bu şart? Çok basit. Maliyet. Yani piyasadan topladığı paraya (vadeli mevduata) ödediği faiz ve...