25 / 06 / 2022

Miras kalan gayrimenkulün isme tescili

Miras kalan gayrimenkulün isme tescili

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkulün kişinin adına tescil edilmesinin gerekli olup olmadığını yazdı. 

Miras kalan ev için tapu harcı ödenir mi?

Miras, çoğu zaman aileler arasında büyük anlaşmazlıkların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle ev paylaşımında anlaşmazlıklar gündeme geliyor. Peki, miras kalan ev için tapu harcı ödenir mi? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Milyonlarca kişi merak ediyordu! Miras kalan gayrimenkullerin satışında son dakika! Resmen açıklandı!

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkullerin satışını kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o yazısı...

Miras kalan evin satışı nasıl olur?

Miras, çoğu zaman aileler arasında büyük sorunların yaşanmasına neden oluyor. Özellikle ev paylaşımında anlaşmazlık yaşanabiliyor. Peki, miras kalan evde kim ne kadar paya sahip? miras kalan evin satışı nasıl olur? İşte konu hakkında tüm merak edilenler...

Kardeşi olanlar dikkat! Resmen belli oldu! Eviniz...

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde kardeşlere miras kalan gayrimenkulün satışının nasıl yapılacağını kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o yazısı...

Miras kalan ev için diğer mirasçı kira alabilir mi?

Bir yakınınızın vefatı halinde bir evin miras kaldığını ancak içinde bir başka mirasçının oturduğunu düşünelim. Peki, miras kalan ev için diğer mirasçı kira alabilir mi?

Miras kalan dükkandan kiracı nasıl çıkarılır?

Bir yakınınızın vefatı sonrası bir dükkanın miras kaldığını ve dükkanın kirada olduğunu düşünelim. Miras kalan dükkandan kiracı nasıl çıkarılır?

Miras kalan gayrimenkul hisseleri satılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan ve ardından satılan gayrimenkul hisselerinin üçüncü kişiye satışını kaleme aldı. İşte Tamer Heper'in o köşe yazısı...

Miras kalan evin emlak vergisi nasıl ödenir?

Yakını vefat eden bir veya birden fazla kimseye miras olarak ev kaldığını düşünelim. Bu durumda miras kalan evin emlak vergisi nasıl ödenir?

Miras kalan arsanın kamulaştırma bedeli nasıl belirlenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan arsanın kamulaştırma bedelinin nasıl belirleneceğini kaleme aldı.

Miras kalan gayrimenkuldeki hisseler ayrı ayrı satılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkuldeki hisselerin ayrı ayrı satılıp satılamayacağını kaleme aldı.

Miras kalan gayrimenkullerin satışı nasıl engellenir?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkullerin satışının engellenmesini kaleme alarak, mirasta ortaklığın giderilmesi ile ilgili soruları yanıtladı. 

Miras kalan gayrimenkulün tescil edilmesi gerekir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkulün kişinin adına tescil edilmesinin gerekli olup olmadığını yazdı. 

Miras kalan gayrimenkulde hisse satışı yapılabilir mi?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde belediyede miras kalan gayrimenkullerdeki hisse satışını kaleme aldı. 

Miras kalan gayrimenkulün isme tescili Haberi

Miras kalan gayrimenkulün isme tescili

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde miras kalan gayrimenkulün kişinin adına tescilini kaleme aldı. Tamer Heper'e bir okuyucusu "Yıllar önce biri ile noterde ölünceye kadar bakma sözleşmesi yapmıştım. Gerçekten de bakımını sağladım, kendisi için gereken masrafları yaptım, dairenin kredi borcunu ödedim. Neticede vefat edince dairesi bana kalacaktı fakat mirasçıları aleyhime dava açtı. Mahkeme lehime sonuçlandı, sözleşmenin geçerliliğine ve zilyetliğin tarafıma teslimine karar verildi. Bu kararı aldıktan sonra tapuda adıma tescili ihmal ettim, çok zaman geçti. Şimdi tescilde güçlük yaşıyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?" sorusunu yöneltti.

İşte Tamer Heper'in yanıtı...

*****

Noterde yapılmış bir ölünceye kadar bakma sözleşmesi geçerlidir. Nitekim geçerliliği hususu mahkeme kararı ile tespit olunmuş. Zilyetliğin teslimi konusu ise okuyucuma fiziki olarak da teslimi gerektiğine dair...