mortgage krizi abd ev

mortgage krizi abd ev

AMERİKA'da yaşanan Mortgage krizi gayrimenkul sektörünü vurdu. Ülkede satılık ev sayısı 2 milyon 70 bine çıkarak Detroit'teki ev sayısına eşitlendi.

ABD'de kiralar ve mortgage ödemeleri için 45 milyar dolarlık kaynak ayrıldı!

ABD senatosu tarafından onaylanan mali teşvik paketi kapsamında, düşük gelirli hanelerin kiraları ve mortgage ödemeleri için 45 milyar dolarlık kaynak ayrıldı. Kirasını ödemeyenler için icra yasağı Eylül 2021'e kadar uzatıldı. 

ABD'nin MBA mortgage endeksi yüzde 6,8 arttı!

ABD Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırması değerlendirildiğinde, mortgage başvuru faaliyetinden meydana gelen piyasa endeksi yüzde 6,8 artışla 852,8 puan olarak açıklandı.

ABD Temsilciler Meclisi'nin destek paketinde kira ve mortgage ödemeleri desteği de var!

ABD Temsilciler Meclisi'nin destek paketinde öğrenci borçlarından kira ve mortgage ödemelerine kadar birçok farklı kalemde destekler de bulunuyor.

ABD’de ‘Mortgage Krizi’!

ABD’de riskli konut kredisi kullandırımından kaynaklı oluşan tarihin en kötü finansal krizlerinden biri olan ‘Mortgage Krizi’ tekrar risk oluşturuyor. Bankalar 11 yıl aradan sonra yeniden düşük kredi notlarına büyük borçlar veriyor.

Mortgage krizi nedir? Nasıl oluştu?

Türkiye emlak sektöründe bazı sorunlar olduğu artık birçok kesim tarafından dile getiriliyor. Ancak bu sorunlar dile getirilirken "mortgage" kelimeside, gerçekte ne olduğu bilinmeden sorumsuzca kullanılıyor. İşte Dr. Murat Eren'in yazısı...

ABD'li dar gelirliler için eşik-altı konut kredisi!

ABD'de hizmet veren bankalar, konut kredisi veren kuruluşlar aracılığıyla, düşük gelire sahip olan toplumun alt kesimindeki aileleri hedef alarak, "sub-prime mortgage" (eşik-altı mortgage) sunmaya başladı.

Tezcan Karakuş Candan: ABD elçiliği inşaatını durdurun!

ABD ile Türkiye arasında yaptırım krizi yaşanırken, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan iktidara bir çağrı yaparak, “ABD’ye yaptırım uygulayacaksanız, Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) yükselen elçilik binasının ruhsatını iptal edin, inşaatı durdurun” dedi.

ABD mortgage krizi Türk bankalarına örnek olsun!

Yerel konut fiyat endekslerinde gözle görünür düşüş yaşanıyor. Konut kredi faizlerindeki düşüş beklentisi ise halen devam ediyor. 

Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizi neden yaşanmaz?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, Türkiye'de ABD'deki gibi mortgage krizinin neden yaşanmayacağını ve Türkiye'de emlak fiyatlarının neden düşmeyeceğini ele aldı..

Vize krizi Amerika'da gayrimenkul talebini azaltmadı!

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi birçok yönden ele alınırken ABD’de ev sahibi olma hayali kuranlar ya da bu ülkede çoktan yatırım yapanları nasıl etkileyeceğini, ABD emlak piyasasının nabzını tutan Uluslararası Emlak Uzmanı Almila Gözen yanıtladı.

ABD'de konut kredisi borcu 3 trilyon dolara dayandı!

ABD'li Mortgage Bankacılığı Birliği (MBA), ülkede ödenmemiş toplam konut kredisi borcunun 3 trilyon dolara dayandığını açıkladı.

ABD ve İngiltere'de emlak fiyatları düşüyor!

2017 finansal kriz sonrası gayrimenkul piyasasında başlayan ve balon derecesine ulaşan fiyat artışlarının inişe geçeceği bir yıl olacak. Özellikle 2008 Krizi’nden bu yana konut fiyatlarının roket hızıyla arttığı ABD ve Britanya’da düşüş başladı.

ABD'de mortgage kredilerine başvurular yüzde 3 düştü!

ABD'de Doland Trump politikaları etkili olmaya başladı. Trump'ın görevi devraldıktan sonra yaptığı ilk icraatlardan biri olan FHA'nın yıllık mortgage sigorta primine indirimi geri alma kararı, mortgage başvurularında düşüşe yol açtı.

mortgage krizi abd ev Haberi

mortgage krizi abd ev

Geçtiğimiz çeyreğin yüzde 2 üzerine çıkan bu oran bir önceki yılın da yüzde 7 üzerinde kaldı. Ülkede inşaat firmalarının konut yatırımlarını artıtrdığı sırada yalşanan Mortgage krizi, alacağı eve finans kaynağı bulmak konusunda zorluk çeken alıcılarla birleşince satılık ev oranı 3 yıl öncesini yüzde 57 oranında geride bıraktı. Krizin sürmesi durumunda Amerika'da önümüzdeki yıl satılık ev sayısının 4 milyonu bulabileceği söyleniyor.