29 / 06 / 2022

OSB düzenleme

OSB düzenleme

Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Hilmi Debeli, bugünkü yazısında OSB mevzuatındaki yasal değişiklikleri yorumladı. İşte o haber...

Sanayi siteleri taşınacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Özlü, sanayi sitelerini taşıyacaklarını ve yeni organize sanayi bölgeleri kuracaklarını açıkladı.

OSB'lerde parselin yüzde 70'ine kadar tesis kurulabilecek!

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nakıboğlu: "Bu karar, daha çok üretim, daha çok istihdam ve daha çok ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayacak"

OSB'lerde yeni düzenleme yürürlüğe girdi!

OSB'lerde yeni düzenleme bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni Kanun ile OSB’ler artık gayrimenkul yatırım ortaklığı kurabilecek. Bakanlar Kurulu izni ile yurt dışında OSB kurulabilecek..

Emlak vergisi beyannamesi düzenleme örneği!

Emlak vergisi ödemeleri taşınmazın bulunduğu belediyeye bildirim ile yapılabiliyor. İşte, emlak vergisi beyannamesi düzenleme örneği!

Taksim Meydanı düzenleme çalışmaları devam ediyor!

TAKSİM Meydanı’nda mayıs ayında başlayan düzenleme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Sona yaklaşılan zemin düzenlemeleri çalışmaları tamamlandıktan sonra oturma birimleri ve süs havuzları yapılacak, yeni ağaçlar dikilecek.

Malatya Sanat Adası çevre düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldı!

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Merkez Bankası yanında yaptırılan Sanat Sokağı ve Sanat Galerisi'nin 18 bin 200 metrekarelik alanda yapılan çevre düzenleme çalışmalarında sona yaklaşıldı.

AVM'lerde yeni düzenleme geliyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ocak ayında yürürlüğe giren Perakende Ticaret Yasası’nın uygulama yönetmeliğini hazırladı. Düzenleme, alışveriş merkezlerinin nitelikleri ise yeniden belirleniyor.

Halkalı meydan düzenleme imar planı askıdan iniyor!

İstanbul Küçükçekmece İlçesi, Merkez Mahallesi, Halkalı Meydan ve Civarı Hemzemin Geometrik Düzenleme Projesine ilişkin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı tadilatı yarın askıdan iniyor...

Düzenleme ortaklık payına itiraz!

Düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan yol, meydan, park, yeşil saha, genel otopark gibi hizmetlere ayrılan paya düzenleme ortaklık payı deniyor. İşte, düzenleme ortaklık payına itiraz!

Antalya Muratpaşa'da Bina Cephe Düzenleme 2. Etap ihalesi yapıldı!

Muratpaşa Belediyesi’nce başlatılan Mevlana Caddesi Bina Cephe Düzenleme 2. etap çalışma ihale yapıldı. Çalışmalar kapsamında, 40 binanın, 58 bin metrekarelik cephesi, Akdeniz renkleri ile boyanacak.

Mersin'de çevre düzenleme çalışmaları başladı!

Mersin Mut'ta Cumhuriyet Meydanı ve tarihi Laal Paşa Camisi çevresinde düzenleme çalışmaları başlatıldı. Geçtiğimiz günlerde Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan projenin Mersin Valiliği tarafından kabul edilmesinin ardından çalışmalar başladı.

Kiracı aleyhine düzenleme yasağı nedir?

Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü oluyor. Peki, kiracı aleyhine düzenleme yasağı nedir?

TOKİ Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu hizmet binası inşaat ihalesi bugün!

TOKİ Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu hizmet binası inşaatı işi yapım işi ihalesi 2. oturumu 10 Ağustos 2015 tarihinde saat 15.00'de gerçekleşecek.

İznik Sahili Düzenleme projesi onaylandı!

İznik Sahili Düzenleme Projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından proje ihalesi tamamlanan ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan projenin önümüzdeki aylarda yapım ihalesinin de gerçekleştirileceği bildirildi.

Akşehir’de cadde düzenleme çalışmaları sürüyor!

Konya Büyükşehir Belediyesi, Yeni Büyükşehir Yasası ile ilçelerde başlattığı yatırımlar kapsamında Akşehir’de ana cadde düzenleme çalışmasını sürdürüyor.

OSB düzenleme Haberi

OSB düzenleme

KOSGEB Başkanlığı dönemimde tanıdığım Süheyl Erboz, dünya standartlarında gerek Dudullu İMES gerekse Dilovası İMES Organize Sanayi Bölgeleri'nde KOBİ’lere üretim yapan mekanların kazandırılmasında öncülük yapması nedeniyle OSB alanında duayen olarak tanımladığım kişi.


Kendisinden Üretim Reformu Paketi'ndeki OSB'lere ilişkin bölümü değerlendirmesini ve öncülüğünü yaptığı yeni Yalova İMES OSB”yi anlatmasını rica ettim.


Süheyl Bey "Kısaca Üretim Reformu Paketi olarak bildiğimiz yasa OSB mevzuatında önemli değişiklikler getirmiştir. Senelerdir sanayicilerin şikayetine sebebiyet veren TRT payı ve KOSGEB payı adı altında tahsil edilen harçlar ortadan kaldırılmıştır. Yine sanayiciler tarafından yıllardır şikâyete sebebiyet olan OSB sınırları içerisindeki arazi ve arsaların emlak vergisine esas rayiç bedel tespitinde yaşanan sıkıntı yapılan yasal düzenleme ile ortadan kaldırılmıştır. Fabrika binaları üretimde bulunduğu sürede Emlak Vergisi'nden muaf tutulmuştur. OSBÜK’e üye olma zorunluluğu getirilmiş...