25 / 05 / 2022

Sanayi siteleri taşınacak!

Sanayi siteleri taşınacak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Özlü, sanayi sitelerini taşıyacaklarını ve yeni organize sanayi bölgeleri kuracaklarını açıkladı.Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi'ne ilişkin, ''Türkiye daha fazla üretecek, Türkiye daha fazla büyüyecek ve büyümeye bağlı ekonomi paketi ile kalkınma paketiyle, inşallah dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye doğru hızlıca ilerleyecek.'' dedi.


Düzce Valiliği ve Belediyesinin Kültür Merkezi'ndeki bayramlaşma törenine katılan Özlü, burada yaptığı konuşmada, bayramı güzel bir şekilde yaşayıp normal hayata dönüleceğini söyledi.


Türkiye'de yeni bir dönemin başladığını aktaran Özlü, şöyle konuştu:


''Bu yeni dönemin üç temel ayağı demokrasi, değişim ve reform. Birincisi ve en önemlisi, üretim reform paketi olarak geçen haftalarda Meclisten geçirdik. Üretim Reform Paketi, Türkiye'de sanayicilerimizin, üreticilerin problemlerine çözüm getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu paket üzerinde bir yıldır çalışıyoruz. Türkiye'nin daha fazla üretmesi, üretim ortamının iyileştirilmesi ve Türkiye'nin büyümesi için bu paketi hazırladık. Türkiye daha fazla üretecek, Türkiye daha fazla büyüyecek ve büyümeye bağlı ekonomi paketi ile kalkınma paketiyle, inşallah dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye doğru hızlıca ilerleyecek.''


Özlü, gerçekleştirmek istedikleri dört ana reform paketi olduğunu ifade ederek, ''Bunlardan birincisi sanayi ve mülkiyet hakları kanunu yani patent kanunuydu. Bunu Meclisten geçirdik. Şu anda uygulamada. Bununla sanayimizin, tasarım yapan, araştırma geliştirme yapan sanayicimizin haklarını koruyoruz. Hem yerli hem yabancı yatırımcının hakkı korunuyor. Bugün Avrupa Birliği standartlarında bir patent kanunumuz var. İkincisi Ar-Ge Reform Paketi'ydi. Başta TÜBİTAK olmak üzere Türkiye'de araştırma, geliştirme ve teknoloji gelişim sisteminde bir düzenleme yaptık. Bu da komisyondan geçti, Meclisten geçecek. Üçüncüsü üretim reform paketiydi. İnşallah yasalaşacak. Bir diğeri ise piyasa denetim ve gözetim mekanizmasıdır. Ona da çalışıyoruz. İnşallah gelecek ekim ayından sonra Meclise göndereceğiz.'' diye konuştu.


- ''Türkiye'nin büyümesi lazım''


Özlü, sanayi sitelerini taşıyacaklarını ve yeni organize sanayi bölgeleri kuracaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:


''Biz büyümeye bağlı bir ekonomi modelini benimsiyoruz. Türkiye'nin büyümesi lazım. Türkiye üretecek, Türkiye büyüyecek ki işsizlik azalacak. İşsizliğin azalması büyümeye bağlıdır. Dolayısıyla üretimin, üreticinin, sanayinin, sanayicinin önündeki bütün engelleri kaldırmaya kararlıyız. İnşallah gelecek günlerde Meclisten geçen kanun ile ilgili uygulamaları başlatacağız. Paket halinde bunları hayata geçireceğiz. Sanayi sitelerimizi taşıyacağız. Yeni OSB'ler kuracağız. Yeni endüstri bölgeleri oluşturacağız. Dolayısıyla yapacak işimiz çok, hep birlikte çalışacağız. İnşallah büyük Türkiye'ye doğru hep birlikte yürüyeceğiz.''


Özlü, programın ardından mezarlık ziyaretinde bulundu.AA