Ruhsatsız ev nasıl ruhsatlandırılır

Ruhsatsız ev nasıl ruhsatlandırılır

İnşaat ruhsatı; imar kanununa uygun bir şekilde inşaat yapımına başlama izni verilen belgeye olarak tanımlanıyor. Peki, ruhsatsız eve nasıl ruhsat alınır?

TOKİ'den ev nasıl alınır?

TOKİ'den ev almak isteyen vatandaşlar internet üzerinden TOKİ'den nasıl ev sahibi olacağının yollarını araştırıyor. Peki, TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur? İşte detaylar...

Ev alacaklar dikkat! Faizsiz ev nasıl alınır? 

Banka kredisi ile ev almak istemeyen vatandaşlar faizsiz ev nasıl alınır sorusunun cevabını araştırıyor. Peki, faizsiz ev nasıl alınır? İşte detaylar...

Kredi borcu olan ev nasıl satılır?

Türkiye’de konut kredilerinin vadeleri 20 yıla kadar uzadığı için bu süre içinde evi satmak isteyenler ne yapacaklarını tam olarak bilmiyor. Peki, üzerinde bankanın ipoteği bulunan ev, nasıl satılır? Bunun birkaç yöntemi var...

Asgari ücretle çalışanlar TOKİ'den nasıl ev alabilir?

Ülkemizin dört bir yanında binlerce vatandaşımızı uygun koşullarda konut sahibi yapan TOKİ, asgari ücretliye de ev verecek. Peki asgari ücretle çalışanlar TOKİ'den nasıl ev alabilir?

Miras kalan dubleks ev nasıl paylaşılır?

Posta köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü yazısında bir okuyucusunun ''Miras kalan dubleks ev nasıl paylaşılır?'konulu sorusunu yanıtladı. 

TOKİ'den nasıl ev alınır?

Türkiye'nin dört bir yanında yeni konut üretim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı binlerce daireyi satışa çıkardı. Peki TOKİ'den nasıl ev alınır? Başvuru şartları neler?

20 soruda TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur?

Türkiye'nin dört bir yanında konut üretim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı binlerce konutu satışa çıkardı. Peki TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur? İşte yanıtı...

TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur? İşte başvuru şartları!

Türkiye'nin dört bir yanında konut üretim çalışmalarına hız kesmeden devam eden Toplu Konut İdaresi Başkanlığı binlerce konutu satışa çıkardı. Peki TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur? İşte başvuru şartları...

Kredili ev nasıl alınır?

Kredili konut alımlarında, borç tamamen bitene kadar, ev ipotekli oluyor. Peki, kredili ev satışa konu olabilir mi? Kredili ev nasıl alınır? İşte yanıtı..

Ucuz ev nasıl alınır?

Uygun vadeler ve fiyatlar ile satışa sunulan birçok proje ile kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Peki uygun fiyata ev nasıl alınır?

Suriye'deki ruhsatsız eczanelerin sayısı arttı!

İç savaşın 5 yıldır devam ettiği Suriye'de, birçoğu ruhsatsız ve eczacılık eğitimi almayan insanların işlettiği eczanelerin sayısı arttı. İdlib ilçesinde eczacılık yapan Ummu Emced, "Eczacılık mezunlarının çoğunun Suriye'yi terk etmesi sebebiyle ülkedeki ruhsatlı eczane sayısında düşüş yaşandı." ded

Tapusu henüz çıkmamış ev nasıl alınır?

İnşaat çalışmaları devam eden bu nedenle henüz tapusu olmayan taşınmaz malların satın alınmak istenmesi halinde ne yapılır? Tapusu henüz çıkmamış ev nasıl alınır? Taraflar arasında nasıl sözleşme yapılmalıdır?

Batı Şeria'daki ruhsatsız ev ve iş yerleri yıkılıyor mu?

İsrail ordusu, "ruhsatsız yapıldığı" gerekçesiyle Filistinlilere ait ev ve iş yerlerini yıktı. Batı Şeria'daki Yahudi Yerleşim Dosyası sorumlusu Gassan Dagles, yıktırılan evlerin yerine inşa edilen barınakların bugün yine yıktırıldığını söyledi.

Ruhsatsız ev nasıl ruhsatlandırılır Haberi

Ruhsatsız ev nasıl ruhsatlandırılır

Ruhsatsız eve nasıl ruhsat alınır?

İnşaat ruhsatı; imar kanununa uygun bir şekilde inşaat yapımına başlama izni verilen belgeye olarak tanımlanıyor.  İmar kanunu hükümlerine uygun olmayan ya da inşaat ruhsatı alınmadan yapılan yapılara kaçak yapı deniyor.


Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 52 ve 63. maddelerinde yer alan sınırlamaların üzerinde inşa edilen yapılar, İmar Kanununun 27. maddesi kapsamı dışında olması nedeniyle muhtarlık izni alınmadan yapılan yapılar olmayıp ruhsatsız ev niteliği taşıyor.  Peki, ruhsatsız eve nasıl ruhsat alınır?


Ruhsatı olmadan inşaat çalışmalarına başlanan ev için, kaçak tespitinden itibaren en çok bir ay içinde yapı sahibi, yapısını ruhsata uygun hale getirerek veya ruhsat alarak, belediyeden veya valilikten mühürün kaldırılmasını isteniyor. 


Kaçak yapıda ki, aykırılıkların giderilmiş olduğu veya ruhsat alındığı ve yapının bu ruhsata uygunluğu, inceleme sonunda anlaşılırsa, mühür,...