23 / 03 / 2023

satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar

satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar

Taşınmaz mallar için alınan elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikler yapılıyor. Peki, aldığınız evdeki aboneliklerin borcu olduğunu düşünelim. Peki, satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar diyorsanız işte yanıtı..

Eski ev sahibinin elektrik borcu varsa ne olur?

Bir ev satın aldığınızı ve eski ev sahibinin elektrik borcunun çıktığını farz edelim. Bu durumda, eski ev sahibinin elektrik borcu varsa ne olur? Eski elektrik borcundan kim sorumlu?

satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar Haberi

satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar

Satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar?

Taşınmaz mallar için alınan elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikler yapılıyor. Konut kiralama ve satışlarında kullanıcı kimse aboneliğin sahibi oluyor.


Ev veya işyerinde kiracının olması halinde aboneliği kiracı kendi adına almak ile mükellef oluyor. Peki, bir ev satın aldığınızı ancak evdeki aboneliklerin borcu olduğunu düşünelim.


"Satın aldığım dairenin elektrik borcu kimi bağlar?" diye soruyorsanız hemen yanıtlayalım.


Yargıtay Kararları gereğince, satın alınan evin eski borcundan yeni malik sorumlu olmuyor. 


T.C.

YARGITAY

Hukuk Genel Kurulu


E:2005/9-90

K:2005/57

T:23.02.2005


ÖZET: Dava, menfi tespit ve istirdat talebine ilişkindir. Kural olarak abonelik sözleşmesi kimin adına ise elektrik tüketim bedellerinden o şahıs sorumludur. Yeni abonelik talep edenden eski abonenin borçları talep edilemez. Davacının elektriğinin kesilmemesi ve kendisinin abone olabilmesi için yapmış olduğu işlemler borcu üstlendiği anlamına gelmez. Açıklanan hususlar...